Denník N

Bývalý Dankov podpredseda buduje novú stranu, hlásia sa mu aj ľudia zo SNS

Vladimíra Chovana (vľavo) vymenoval prezident Ivan Gašparovič v septembri 2009 za v poradí už štvrtého ministra pôdohospodárstva prvej Ficovej vlády. Nahradil Stanislava Becíka (vpravo). Foto – TASR
Vladimíra Chovana (vľavo) vymenoval prezident Ivan Gašparovič v septembri 2009 za v poradí už štvrtého ministra pôdohospodárstva prvej Ficovej vlády. Nahradil Stanislava Becíka (vpravo). Foto – TASR

Andrej Danko má ďalší dôvod byť nervózny. Zo strany by mu mohli odchádzať ľudia a pridávať sa k politikovi, ktorého dal pred voľbami vyhodiť.

Andrej Danko môže mať nový dôvod na obavy, že jeho strane bude brať hlasy nielen Robert Fico (Smer), ale aj nedávny podpredseda SNS. Niekdajší minister pôdohospodárstva za HZDS Vladimír Chovan, ktorý bol v roku 2016 šestkou na kandidátke SNS, ale pár dní pred voľbami ho dal Danko stiahnuť, rozbieha projekt novej strany.

„Stal som sa predsedom existujúcej strany, ktorá sa predtým volala Agrárna strana vidieka,“ povedal Denníku N Chovan.

Strana na začiatku júla zmenila názov a už sa volá Doma dobre.

Dva roky práce

Podľa Chovana teraz začínajú tvoriť organizačné štruktúry strany. „Chceme byť štandardná stredová strana s normálnymi miestnymi, okresnými a krajskými štruktúrami. Je to tak na dva roky práce,“ povedal Chovan.

Bývalý podpredseda SNS hovorí, že sa k nim hlásia členovia Dankovej strany. 

Chovan bol ako nestraník nominovaný HZDS ministrom pôdohospodárstva do prvej Ficovej vlády. Dostal sa tam z pozície šéfa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Štyri roky po konci Ficovej vlády, keď sa HZDS nedostalo do parlamentu, sa stal Chovan členom SNS. Od roku 2014 do roku 2016 bol v úzkom vedení strany.

Danko ho však dal prekvapivo stiahnuť z kandidátky a zbavil ho aj funkcie podpredsedu. Oficiálne to nevysvetlil, neoficiálne bolo dôvodom to, že Chovan ešte pred voľbami údajne rokoval so Smerom.

„Nie, to je absurdné. Podobných obvinení som počul už asi dvanásť. Zaujímavé je, že Danko povie každému niečo iné. Na predsedníctve povedal, že Chovan nedodržal stranícku disciplínu, inde, že som s niekým rokoval,“ vravel po voľbách webu aktuálne.sk.

Mohol byť znovu ministrom

Pokiaľ by ho Danko z kandidátky nevyškrtol, Chovan by bol dnes zrejme ministrom pôdohospodárstva, keďže strana nemala skúsenejšieho politika z tejto oblasti.

Chovan v posledných mesiacoch otvorene kritizoval Dankov štýl riadenia strany. „Systém strany je nastavený na to, aby robila, čo chce pán Danko. V jeho vnímaní má slúžiť jednému mužovi. Stranícke heslá má len ako zásterku, aby mohol tvrdiť, že je štandardný a demokratický,“ vravel v júli v rozhovore pre Sme.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie