Denník N

Provizórna obnova Námestia slobody má kritikov, po vyčistení sa hneď vrátili sprejeri

Výhľad na Námestie Slobody. foto - tasr
Výhľad na Námestie Slobody. foto – tasr

Veľké námestie v centre Bratislavy čaká veľká obnova, platí developer.

Bývalé „Gottko“, Námestie slobody je iba pár metrov od Úradu vlády v centre Bratislavy a roky je v dezolátnom stave.

Po zotmení ho mnohí radšej obchádzajú a objavili sa tam už aj tabule Vstup len na vlastné nebezpečenstvo. Po rokoch napokon s jeho obnovou pomôže developer HB Reavis. Chvíľu to však potrvá a ešte sa ukazujú nové problémy.

„Vyčistili sme burinu, orezali kroviny a odstránili sme grafity z lavičiek, stĺpikov, stĺpov verejného osvetlenia. Osádzajú sa nové koše, je závlahový systém, vyčistila sa fontána, opravila sa podlaha a dlažba,“ vymenúva činnosti spravené počas prvej etapy Nesrovnal.

Nový, čistý stav námestia však vydržal iba dva dni. Novonatreté lavičky a vyčistenú fontánu opäť pokryli farebné grafity. Som šokovaný, že v Bratislave žijú takéto skupiny, ktoré sú evidentne organizované a čakajú na to, kedy by čo zničili,“ vyhlásil primátor. „Títo ľudia majú potrebu sa všade podpísať, zrejme to považujú za hrdinstvo, podľa mňa je to sprostá kriminalita a zbabelosť.“

Podľa neho ide o organizovanú trestnú činnosť, pretože takúto škodu by jeden človek za päťnásť minút nestihol. Podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, do verejného priestranstva sme nainštalovali bezpečnostné kamery, preorganizovala sa činnosť mestskej polície a sú posilnené hliadky,“ objasňuje Nesrovnal kroky, ktoré mesto podniklo, aby dostihlo páchateľov a zabránilo ďalšiemu vanadalizmu.

Preorganizovali a posilnili aj činnosť štátnej polície, pretože podľa primátora majú čo do činenia s organizovanou kriminalitou. Na pomoc pri ochrane námestia oslovili aj verejné inštitúcie v okolí, ako úrad vlády, ministerstvo dopravy, fakulty STU aj reštauráciu Savage Garden.

Nové grafity mesto už druhý deň odstraňuje, do konca dnešného dňa by mali byť námestie aj fontána opäť čisté. Oživovanie Námestia slobody pokračuje už tento piatok spoločenským podujatím s tanečnými workshopmi a inštaláciou informačných panelov.

Skúsení architekti aj študenti

Druhá etapa revitalizácie – už tá veľká – sa začne v septembri. „Zverejníme výzvu a podmienky verejnej súťaže o najlepší architektonický návrh námestia. Na prelome októbra a novembra predpokladáme vyhodnotenie súťaže,“ opisuje proces developer HB Reavis, čo daroval hlavnému mestu na revitalizáciu pol milióna eur.

Do súťaže sa budú môcť zapojiť nielen skúsení architekti, ale aj študenti architektúry. Ich úlohou bude pretvoriť jedno z najväčších a najznámejších námestí v Bratislave, zlepšiť jeho súčasný stav a vytvoriť z neho opätovne príjemný priestor na oddych. Výsledkom súťaže bude koncept budúceho riešenia Námestia slobody, ktorý bude rozpracovaný do realizačného projektu budúci rok.

Porotu utvoria architekti, zástupcovia developera, hlavného mesta, aktivisti či zahraniční poradcovia a architekti.

Námestie slobody by malo byť podľa víťazného návrhu zrevitalizované do dvoch rokov. Musí splniť viacero podmienok. Zachovať jeho pamiatkovú a historickú hodnotu, funkčnosť a ružicový systém, ktorý umožňuje dostupnosť z každej strany. Zároveň zladiť jeho funkciu ako miesta pre oddych, ale aj pre aktívne veci ako koncerty či trhy.

„Na to by malo námestie slúžiť. Preto sa to volá revitalizácia a nie rekonštrukcia, miesto sa má znova oživiť a sfunkčniť tak, aby tu ľudia chceli tráviť čas,“ hovorí hovorkyňa HB Reavis Martina Jamrichová.

Fotána na námestí zostane

O budúcnosti fontány Družba, najväčšej fontány na Slovensku, ktorá je nefunkčná už desať rokov, rozhodne tiež architektonická súťaž. Fontána je zvnútra skorodovaná až tak na hranici bezpečnosti, a rovnako aj strojovňa pod ňou je nefunkčná, sú to obrovské investičné náklady,” vysvetľuje primátor.

Fontána má však historickú hodnotu a na námestí určite ostane. Nejasné je, či bude opäť fungovať, niekoľko rokov je nefunkčná. Riešenie však ostáva na fantázii a nápadoch architektov.

Fungujúca fontána Družžba na bývalom Námestí Klementa Gottwalda v roku 1980. Foto – TASR

Dočasné riešenie, keď chýbajúce kusy travertínového obkladu fontány vyplnili polystyrénom a zabetónovali, považuje mesto aj investor za potrebné pre bezpečnosť.

Travertínové kusy boli zavesené na železných skobách. Kedže sa o to roky nikto nestaral, začal iodpadávať a bolo to nebezpečné. Preto padlo rozhodnutie do celkovej rekonštrukcie tie diery zaceliť,“ tvrdí Nesrovnal.

Niektorí ľudia tvrdia, že revitalizáciu námestia nezačali veľmi odborne.

Fotka nového náteru lavičky na námestí, nekvalitne spraveného a plného hrudiek, spolu s fotkou robotníkov vkladajúcich do chýbajúcich častí travertínového obkladu fontány polystyrén, sa objavili na Facebookovej stránke Hnutia proti okrášľovaniu Bratislavy.

„Ivo Nesrovnal zabalil lavičky na Námestí slobody do nového šatu. Zvlášť si dal záležať, aby boli protišmykové,“ spravili si na stránke z nového náteru žarty.

Foto – Facebook/Hnutie proti okrášľovaniu Bratislavy
Foto – Facebook/Hnutie proti okrášľovaniu Bratislavy

„Na niektorých lavičkách, zhruba 15 z celkového počtu 209, sa objavili nedostatky náteru spôsobené okrem iného aj chemickou reakciou starého a nového náteru,“ odôvodnili nevydarenú úpravu z hlavného mesta, dodávateľ má chyby odstrániť.

„Látanie rozbitého travertínového obloženia fontány kúskami polystyrénu nie je zásah, ktorý by viedol k tomu, že námestie raz bude lepšie fungovať,“ kritizuje úpravu bratislavský architekt a aktivista Adam Berka, ktorý stránku Hnutie proti okrášľovaniu Bratislavy založil.

Mesto oponuje, že pôvodný obkladový materiál travertín, druh vápenca, už nie je dostupný. Budúci vzhľad fontány preto určí až víťazný návrh verejnej architektonickej súťaže.

Dočasná úprava fontány sa nepozdáva ani slovenskej výtvarníčke a sochárke Nine Šoškovej Augustínovej, ktorá organizuje projekty verejného umenia. „Tento postup úprav nepovažujem za vhodný, ani za alternatívu,“ hovorí Augustínová. Na potrebu revitalizácie Námestia slobody aj z historického hľadiska sa podľa nej upozorňuje už niekoľko rokov, a preto ju náhly záujem hlavného mesta zaskočil.

Upozorňuje na niektoré z umeleckých iniciatív, ktoré sa snažili zmeniť pohľad verejnosti na Námestia slobody ako na priestor zaťažený ideológiou bývalého režimu. Poľský umelec v roku 2015 naplnil nefunkčnú fontánu pieskom a z prázdneho miesta vytvoril pieskovisko. Námestie tak ožilo prítomnosťou hrajúcich sa detí.

Bratislavská fontána Družba na Námestí slobody bola v roku 2012 naplnená pieskom. FOTO TASR – Pavel Neubauer

„Myslím si, že vzhľadom k plánovanej rekonštrukcii a revitalizácii celého Námestia slobody, je súčasná potemkináda vyhadzovaním verejných zdrojov. Doterajšia skúsenosť nám ukázala, že nekoncepčné zásahy do infraštruktúry mesta mali vždy veľmi krátku životnosť,“ tvrdí Berka.

„Je veľmi dôležité otvoriť celý proces verejnosti, aby sme nerobili niečo, z čoho v konečnom dôsledku nebude mať nikto radosť. Preto ma veľmi prekvapila súčasná aktivita, ktorá je vzhľadom k hore spomínaným krokom do veľkej miery zbytočná,“ zakončuje Berka.

Pre Slovenskú komoru architektov je prioritou zabezpečiť kvalitnú architektonickú súťaž, ktorá by mala dať priestor na vytvorenie a sformulovanie relevantných názorov na obnovu Námestia slobody. „Ďalšou dôležitou úlohou je zaistiť dodržanie autorských práv autorov súčasnej podoby námestia,“ vyhlásila komora architektov. K celej revitalizácii sa chcú vyjadriť až po vyhlásení víťazného návrhu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie