Denník N

Ak štát ustúpi J&T pri Novom Lide, developer môže ľahšie vyvlastňovať starú Petržalku

Územie, ktoré sa nachádza v novom architektonickom pláne Nové Lido. Foto – Ateliér Compass

Developer J&T Real Estate chce stavať Nové Lido aj na pozemkoch, ktoré zatiaľ nezískal. Ak by dostal štatút významnej investície, mohlo by mu to podľa advokáta zjednodušiť prípadné vyvlastňovanie.

Záhradkárska oblasť na petržalskom brehu Dunaja oproti Eurovei je jedna z mála pôvodných častí Petržalky, ktorú nezmenila sídlisková výstavba. Bratislavčania tu stále majú svoje záhrady s chatkami, zopár ich býva v rodinných domoch ešte z polovice minulého storočia.

Územie, ktoré na pravom brehu Dunaja zo západu ohraničuje Starý most, z východu Prístavný most a z juhu rušná cesta na Einsteinovej, je iba kúsok od centra mesta a hustej zástavby v Petržalke, no je to tam skôr ako na vidieku.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Na samote v Bratislave

Nejazdí tam verejná doprava, najbližšie obchody sú niekoľko sto metrov ďaleko, ľudia čerpajú vodu zo studní, v zime sa nemôžu spoľahnúť na mestské odhŕňače. Sú tam rodinné domy a nie paneláky. A aj keď ide o súkromné pozemky, možno budú musieť ustúpiť veľkému projektu Nového Lida.

Jedna z vlastníčok domu so záhradou v starej časti Petržalky tam vyrastala od roku 1955 do svojich osemnástich rokov. Pre deti to bolo ideálne miesto, blízko bol les a iba kúsok aj obľúbené kúpalisko Lido na Dunaji.

„Mám rada prírodu, mali sme sa kde hrať. Od spolužiakov sme bývali ďaleko, bola to trochu samota v meste. Dookola boli celú sezónu záhradkári, na druhej strane lodenice, nebolo tam pusto. Iba v zime trochu.“

S pozemkami počítajú, majiteľom nepovedali

Späť do prírody a do domu z detstva sa Bratislavčanka začala vracať z bytu v Ružinove pred 25 rokmi, keď pozemok zdedila po rodičoch. Kúsok od nej býva v starom dome po rodičoch v tichej lokalite manželský pár, potom sú tu už najmä záhrady s malými chatkami. Čoskoro možno všetky zmiznú, mesto chce mať plochu od cyklistickej hrádze po Einsteinovu zastavanú a developeri sa k tomu hlásia.

J&T Real Estate a HB Reavis plánujú vybudovať celú štvrť, ide o veľký projekt Nové Lido. Pri Einsteinovej má ísť o administratívnu časť, zóna smerom k Dunaju ďalej pokračuje obytnými domami a rekreačnou časťou s novým kúpaliskom v rieke. Názov projektu Nové Lido je odkazom na dnes neexistujúcu legendárnu pláž Lido, ktorú možno v nejakej forme obnovia.

Problém je, že developeri už do projektu zahrnuli aj pozemky, ktoré im nepatria, a zatiaľ sa ani neskúšali so súkromnými vlastníkmi dohodnúť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Výstavba v Bratislave

Teraz najčítanejšie