Pašeráci drog majú na Trumpov múr dvetisíc rokov starý trik

V mexickej drogovej vojne zomiera viac ľudí ako v Iraku a Afganistane. Zabili ich aj pašovanými americkými zbraňami.

Ilustračné foto – Fotolia

Autor postgraduálne študuje na University of Buckingham

Mexico was just ranked the second deadliest country in the world, after only Syria. Drug trade is largely the cause. We will BUILD THE WALL! – Mexiko sa práve umiestnilo na druhom mieste na medzinárodnom rebríčku najnebezpečnejších krajín, za Sýriou. Obchodovanie s drogami je najväčším dôvodom. My ten MÚR POSTAVÍME.

Toto sú slová, ktoré napísal Donald Trump na svojom twitterovom účte dva dni po tom, ako 22. júna vo svojom príhovore v Cedar Falls v Iowe opisoval možnosť „solárneho múru”, ktorý by podľa neho bol schopný vytvorenou energiou zaplatiť vstupné náklady. Či bude Trumpov povestný múr obložený solárnymi panelmi, alebo nie, je jasné, že nový prezident chce splniť jeden zo svojich najdivokejších predvolebných sľubov.

Trump chce údajne postaviť svoj múr z bezpečnostných dôvodov. Je pravdou, že situácia v Mexiku je už dlhodobo veľmi zlá. V roku 2016 zomrelo v dôsledku mexickej drogovej vojny viac ľudí ako v Afganistane či Iraku. Mexické ozbrojené zložky sú už vyše desať rokov nasadené v boji s množstvom technologicky, organizačne a strategicky vyspelými zločineckými skupinami, ktoré bojujú navzájom proti sebe a proti štátu. Trump má pravdu aj v tvrdení, že za problémom je najmä obchodovanie s drogami — je to suverénne najväčší zdroj ziskov pre zločinecké organizácie v Mexiku.

Ostáva otázkou, či megalomanský múr na mexicko-americkej hranici je najlepším riešením na tento bezpečnostný problém. V prvom rade sa treba pozrieť na účinnosť fyzického múru ako prekážky pre pašerákov drog. Na mnohých úsekoch 3200 kilometrov dlhej hranice už existujú drahé a sofistikované múry, ktoré využívajú podzemné senzory a moderné kamery, aby zachytili akýkoľvek pohyb a následne naň upozornili amerických colníkov.

Dvetisíc rokov staré riešenie

Tieto finančne nákladné múry sú efektívne v zastavovaní nelegálnych migrantov, ale proti vynaliezavým pašerákom nemajú šancu. Vďaka veľkým finančným prostriedkom si tieto skupiny nachádzajú kreatívne a stále sa meniace prostriedky na prevoz drog a zbraní — medzi nimi aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |