Denník N

Harabin hospodáril rozšafne a diskriminoval niektorých sudcov, tvrdí NKÚ

Štefan Harabin. Foto – TASR
Štefan Harabin. Foto – TASR

Aktualizované 14:45. Najväčšie problémy zistili kontrolóri pri peniazoch určených na odmeny sudcov a zamestnancov Najvyššieho súdu. Štefanovi Harabinovi vytkli, že nerešpektoval zásadu rovnakého zaobchádzania.

V rokoch 2009 a 2010 si Štefan Harabin ako predseda Najvyššieho súdu prilepšil plat o odmeny vo výške 113-tisíc eur. Táto informácia síce nie je nová, teraz ju však potvrdil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý sa na hospodárenie bývalého vedenia súdu bližšie pozrel.

Požiadalo ho o to nové vedenie na čele s predsedníčkou Danielou Švecovou. „NKÚ v zásade potvrdil zistenia Najvyššieho súdu,“ reagoval hovorca súdu Boris Urbančík. Potvrdil, že po detailnejšom preskúmaní záverov kontroly bude súd postupovať v zmysle zákona.

NKÚ zistil, že v rokoch 2009 a 2010 sa hospodárilo na súde nehospodárne. Pokiaľ išlo o rozdávanie odmien, Harabin pri nich sudcov diskriminoval.

Ten teraz obracia pozornosť na Švecovú a šéfa NKÚ Karola Mitríka spochybňuje. Predsedníčka súdu podľa Harabina klamala a NKÚ to teraz potvrdil.

Pôvodne totiž Najvyšší súd tvrdil, že Harabin si odmeny vyplatil sám, kontrolóri zistili, že mu ich priznala ministerka spravodlivosti Viera Petríková.

Zodpovednosť za odmeny pre sudcov tiež prenáša Harabin na Švecovú. Ako vtedajšia podpredsedníčka mu ich vraj navrhovala. „Pán Harabin už raz klamal, keď tvrdil, že to neboli odmeny, ale príplatok. Nebudeme preto reagovať na jeho vyjadrenia,“ oponoval Urbančík.

Kontrolóri vedeniu súdu odporučili, aby na základe toho, čo zistili, zvážilo možnosť podania podnetu na orgány činné v trestnom konaní.

„Nikdy som neporušil zákon a kľudne napíšte, že Mitrík je politický picino,“ reagoval Harabin.

Viera Petríková. Foto – TASR

Pýtajú sa, za čo dostal Harabin vysoké odmeny

NKÚ zistil, že v roku 2009 dostal Harabin 40-tisíc eur a o rok neskôr 73-tisíc eur. Peniaze mu priznala sudcovská rada súdu a vtedajšia ministerka spravodlivosti Viera Petríková (za HZDS), ktorá v roku 2009 Harabina vo funkcii ministra vystriedala.

Odmeny Harabin dostal údajne za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Štefan Harabin

Teraz najčítanejšie