Denník N

Vláda si opäť vypočuje kandidátov na šéfa ÚVO, mimovládky oznámili, že neprídu

Foto – TASR
Foto – TASR

Na verejné vypočutie pozvali deväť kandidátov, vrátane šéfky ÚVO Zity Táborskej a právnika úradu Petra Kuboviča, ktorí boli aj v prvom kole voľby.

Ľubomír Vážny je známy predstaviteľ strany Smer, bol ministrom dopravy, neskôr podpredsedom druhej vlády Roberta Fica. Momentálne šéfuje Sociálnej poisťovni a zviditeľnil sa najmä kúpou Volkswagenu Touareg za 53-tisíc eur.

Nákup vozidla, v ktorom sa má Vážny voziť za dôchodkovou agendou, ukazuje, aký dôležitý je naoko nezaujímavý Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý dohliada na zákonnosť tendrov za päť- až sedem miliárd eur ročne. Tiež to, akú rolu môže zohrať rada ÚVO, ktorá je odvolacím orgánom úradu a po jej rozhodnutí už prichádza do úvahy iba súd.

Kúpu auta Sociálnou poisťovňou totiž ÚVO preveroval a rozhodol, že poisťovňa zadala pri tomto obstarávaní také prísne kritériá, že to obmedzilo súťaž viacerých dodávateľov luxusných áut. Úrad konštatoval, že poisťovňa pri nákupe vozidla porušila zákon.

Sociálna poisťovňa sa však proti tomu odvolala a odvolacia rada ÚVO jej dala za pravdu. Zmenila tak verdikt úradu, ktorý hovoril o porušení zákona o verejnom obstarávaní Sociálnou poisťovňou.

Prvý výber sa skončil fiaskom

Teraz môže vláda rozhodnúť, akých ľudí vyberie na post šéfa ÚVO, ale aj akých zvolí do odvolacej rady úradu. V budúcnosti budú dohliadať na zákonnosť tendrov.

Už v stredu si vládny kabinet zopakuje verejné vypočutie kandidátov na predsedu ÚVO. O stoličku šéfa úradu sa uchádza deväť kandidátov, opäť ich budú verejne spovedať premiér aj ministri.

Vo voľbe to znovu skúša terajšia predsedníčka ÚVO Zita Táborská, aj právnik úradu Peter Kubovič. Tretí z kandidátov z prvého kola voľby Juraj Méry, spájaný s Mostom-Hídom, už však medzi kandidátmi chýba.

Prvý výber sa skončil fiaskom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľba šéfa ÚVO

Teraz najčítanejšie