Denník N

Fico, Danko a Bugár sa tvárili, že je po kríze. V skutočnosti sa hovorilo o hlasovaní o dôvere vláde

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Danko nahlas nepovedal, že by chcel Richterovu hlavu, ale ďalej ju žiada. Koalícia sa bude stretávať každý pondelok.

Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár sa tvárili, ako keby si posledné tri týždne ani nevymieňali odkazy cez médiá, Danko nevypovedal koaličnú zmluvu a Fico neodvolal Dankovi ministra školstva.

Ich tlačová beseda však podľa informácií Denníka N neukázala to najdôležitejšie – hádku o post ministra práce Jána Richtera, ktorá na koaličnej rade prebehla. Fico síce hovoril, že rokovania boli občas tvrdé, ale nepriznal, že Danko ho požiadal, aby Richtera odvolal  z funkcie.

Oficiálne to nepotvrdil ani Danko. „Všimol som si, že naozaj vás stále lákajú senzácie,“ povedal Danko na otázku, či nastolil otázku Richtera. „Prepáčte, ja som nie naučený tak žiť, bavíme sa o veciach, ktoré sú veľmi citlivé, ale platí, že každá strana je zodpovedná za svojho ministra,“ tvrdil Danko.

V skutočnosti to bolo podľa zdrojov zo Smeru aj z SNS tak, že Fico Richtera na Dankovu žiadosť odvolať odmietol a Danko povedal, že v tom prípade bude SNS hlasovať za jeho odvolanie spolu s opozíciou. SaS už avizovala žiadosť o mimoriadnu schôdzu s návrhom na odvolanie nielen Richtera pre kauzu Čistý deň, ale aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák. Hlasovanie koaličnej strany s opozíciou je porušenie koaličnej zmluvy.

Fico vraj potom Dankovi povedal, že je pripravený spojiť hlasovanie o Richterovi s hlasovaním o dôvere vláde. Danko vraj na to povedal, že v takom prípade bude SNS aj tak hlasovať za odvolanie. Túto tému vraj Fico a Danko uzavreli tak, že o nej ešte porozmýšľajú.

Keď sa lídri koalície stretli naposledy pred viac ako týždňom, Danko im už vtedy na stretnutí povedal, že ak dôjde k odvolaniu Plavčana, on bude chcieť hlavu ministra práce Jána Richtera. Ani

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Koaličná kríza

Teraz najčítanejšie