Denník N

Žitňanská je naďalej proti kandidatúre Jankovskej do Súdnej rady

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Podľa ministerky spravodlivosti by koalícia mala začať riešiť už aj iné dôležité otázky, nielen tie politické. Dôležitá je aj voľba člena Súdnej rady.

Pre ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú je naďalej neprípustné, aby sa členkou Súdnej rady stala štátna tajomníčka na jej ministerstve Monika Jankovská.

„Na mojej pozícii zatiaľ nemám dôvod nič meniť,“ povedala Žitňanská po skončení republikovej rady Mosta-Híd. Odpovedala tak na otázku, či trvá na tom, že v prípade, ak by bola Jankovská zvolená, odstúpi z postu ministerky.

Žitňanská ešte v júni povedala, že je to pre ňu natoľko principiálna otázka, že zvažuje aj odchod z vlády.

Žitňanská pripomína, že súčasťou programového vyhlásenia vlády je podmienka, aby „nominanti nesudcovských mocí do Súdnej rady boli nesudcovia“.

„Ja sa toho držím a o toto sa opieram,“ povedala ministerka.

Žitňanská dlhodobo presadzuje, aby bola Súdna rada čo najviac oslobodená od politických vplyvov. V minulosti presadila, aby sa predsedovia a podpredsedovia súdov nemohli stať členmi rady, pretože sú vyberaní ministrom spravodlivosti. Už po zverejnení Jankovskej nominácie povedala, že s ňou nesúhlasí.

Navrhol ju Madej zo Smeru

Monika Jankovská je síce sudkyňou, ale od roku 2012 nepojednáva. Vtedy sa stala štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti a robila pravú ruku ministrovi Tomášovi Borecovi (za Smer). Za členku Súdnej rady ju navrhol poslanec Smeru a šéf ústavnoprávneho výboru Róbert Madej.

Zákon umožňuje Jankovskej kandidovať a nezakazuje, aby sa členom rady stal štátny tajomník. V rokoch 2007 až 2011 bol za vládu nominovaný do rady štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Daniel Hudák (za SNS). Aj on bol v tom čase sudcom s prerušeným výkonom funkcie, ako je teraz Jankovská.

Leží to na stole

„Je veľa vecí, ktoré si treba vydiskutovať a ktoré treba vyriešiť, ktoré jednoducho nemáme uzatvorené vo vládnej koalícii. Neriešime ich, pretože neboli vyriešené politické otázky,“ povedala ďalej Žitňanská.

Pripomenula vyhlásenie, ktoré spolu s ďalšími ministrami za stranu Most-Híd zverejnili ešte vo štvrtok. V ňom dali otvorene najavo, že v takejto atmosfére sa nedá normálne pracovať.

„Jednoducho, kým nie sú vyriešené politické otázky, tak nie je čas riešiť iné rovnako dôležité otázky pre riadne fungovanie vlády a koalície. Preto je pre nás dôležité, aby urgentne koalícia fungovala tak, aby sme mohli vyriešiť všetky otázky, ktoré sú na stole,“ dodala Žitňanská.

Koaličná kríza

Monika Jankovská

Teraz najčítanejšie