Kým album, na ktorý nahral gitary, viedol britskú hitparádu, David Kollar improvizoval v Piešťanoch

Keby podobný úspech dosiahol nejaký slovenský športovec, venovali by sa tomu všetky naše médiá.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Stál vonku, opretý o stenu budovy, kde pred chvíľou dohrali, a viditeľne unavený fajčil. Koncert ho vyžmýkal, dal doň maximum. Hrali totiž niečo vyše hodinu a použili jedinú vopred hotovú – dohodnutú pesničku. Všetko ostatné bola improvizácia, voľne improvizovaná hudba, vznikajúca priamo na pódiu, pod rukami dvojice muzikantov, ktorí spolu hrali druhýkrát v živote. To sú situácie, kde neobstojí sebastredná virtuozita ani predvádzanie zvukov – treba sa navzájom veľmi pozorne počúvať a rýchlo reagovať. Žiadna improvizácia na vopred dohodnuté témy, ale komponovanie v reálnom čase, orchestrácia okamžitých nápadov a nálady aj doterajších muzikantských skúseností. Dolovanie zvukov z tradičných nástrojov aj zo škatuliek prevažne netradičnými technikami.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sila bola v tom, že prešovský gitarista David Kollar a takmer o generáciu starší nórsky trumpetista Arve Henriksen boli úplne rovnocennými partnermi. Nadšenie ostrieľanejšieho zahraničného kolegu vôbec nebolo hrané, ale úprimné. Večer v piešťanskej Elektrárni im vyšiel. S voľne improvizovanou hudbou sa to totiž môže naživo aj nepodariť. Niekedy sa hráči viac hľadajú, než sú schopní zelektrizovať seba aj publikum napätím a prekvapivými momentmi. Ak to však vyjde, je to veľké dobrodružstvo pre muzikantov aj pre publikum. Voľná prechádzka nadžánrovým hudobným svetom – pozrite si napríklad, koľko polôh vystriedali David Kollar a Arve Henriksen za desať minút:

V tejto slovensko-nórskej zostave to pekne zafungovalo, dvaja muzikanti sa na seba rýchlo naladili a doťahovali do detailov ambientnejšie zvukové plochy aj expresívnejšie pasáže. Keď už párkrát mali pocit, že sa začínajú opakovať, radšej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás