Denník N

Kým album, na ktorý nahral gitary, viedol britskú hitparádu, David Kollar improvizoval v Piešťanoch

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keby podobný úspech dosiahol nejaký slovenský športovec, venovali by sa tomu všetky naše médiá.

Stál vonku, opretý o stenu budovy, kde pred chvíľou dohrali, a viditeľne unavený fajčil. Koncert ho vyžmýkal, dal doň maximum. Hrali totiž niečo vyše hodinu a použili jedinú vopred hotovú – dohodnutú pesničku. Všetko ostatné bola improvizácia, voľne improvizovaná hudba, vznikajúca priamo na pódiu, pod rukami dvojice muzikantov, ktorí spolu hrali druhýkrát v živote. To sú situácie, kde neobstojí sebastredná virtuozita ani predvádzanie zvukov – treba sa navzájom veľmi pozorne počúvať a rýchlo reagovať. Žiadna improvizácia na vopred dohodnuté témy, ale komponovanie v reálnom čase, orchestrácia okamžitých nápadov a nálady aj doterajších muzikantských skúseností. Dolovanie zvukov z tradičných nástrojov aj zo škatuliek prevažne netradičnými technikami.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sila bola v tom, že prešovský gitarista David Kollar a takmer o generáciu starší nórsky trumpetista Arve Henriksen boli úplne rovnocennými partnermi. Nadšenie ostrieľanejšieho zahraničného kolegu vôbec nebolo hrané, ale úprimné. Večer v piešťanskej Elektrárni im vyšiel. S voľne improvizovanou hudbou sa to totiž môže naživo aj nepodariť. Niekedy sa hráči viac hľadajú, než sú schopní zelektrizovať seba aj publikum napätím a prekvapivými momentmi. Ak to však vyjde, je to veľké dobrodružstvo pre muzikantov aj pre publikum. Voľná prechádzka nadžánrovým hudobným svetom – pozrite si napríklad, koľko polôh vystriedali David Kollar a Arve Henriksen za desať minút:

V tejto slovensko-nórskej zostave to pekne zafungovalo, dvaja muzikanti sa na seba rýchlo naladili a doťahovali do detailov ambientnejšie zvukové plochy aj expresívnejšie pasáže. Keď už párkrát mali pocit, že sa začínajú opakovať, radšej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie