Denník N

Danko ustupuje aj v župných voľbách, v Nitre podporí Belicu, v Bystrici vlastného človeka nepostaví

Milan Belica a Robert Fico na výjazdovom zasadnutí vlády v Nitre v roku 2015. Foto – TASR
Milan Belica a Robert Fico na výjazdovom zasadnutí vlády v Nitre v roku 2015. Foto – TASR

Andrej Danko chcel v každom kraji predstaviť vlastného župana, no SNS nakoniec v Nitrianskom kraji podporí proti Milanovi Uhríkovi z ĽSNS kandidáta Smeru Milana Belicu. Dlhoročný kandidát protimaďarských koalícií dostane podporu aj od Mosta-Híd.

Andreja Danka sa zjavne dotkli výčitky koaličných partnerov, že chce ísť sám do župných volieb. Počas vládnej krízy ho zrejme Robert Fico presvedčil na spoločný postup aspoň v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.

„Dnes som znova pod politickým tlakom,“ hovoril Danko pred dvomi týždňami o tom, že od neho chcú koalíciu v Nitre. „Pretože keď, tak znova Danko bude zodpovedný za to, že sa môžu fašisti dotknúť moci,“ sťažoval sa Danko a odišiel rozmýšľať o tom, či vôbec zostane v politike.

V piatok po rokovaní koaličnej rady už Danko hovoril, že spoločne sa „boja, aby sa Kotleba dotkol nielen Bystrice, ale aj Nitry“.

Po troch týždňoch vládnej krízy už tak neplatí Dankov výrok „SNS ide do volieb samostatne“. V Nitrianskom kraji spolu s Mostom-Híd podporia kandidáta Smeru Milana Belicu. V Banskej Bystrici nepostaví strana nikoho.

Ide tak o ďalší ústupok strany po tom, ako už nežiada povinné 13. a 14. platy, ale stačia mu aj dobrovoľné.

Do uzavretia župných kandidátok zostáva už iba niečo vyše týždňa.

Belica bol vždy protimaďarský kandidát

SNS chcela ísť do volieb silná a v každom kraji predstaviť vlastného kandidáta na župana. „SNS berie tieto voľby ako výzvu a skúšku na politický boj a súčasne ako skúšku našich regionálnych štruktúr,“ povedal v máji Andrej Danko.

Blízko pred voľbami má SNS svojich kandidátov na župana v štyroch krajoch: v Žilinskom, Trenčianskom, Košickom a Prešovskom.

V Nitrianskom kraji ide o obrat – vládna koalícia sa spojila, čo oznámil Béla Bugár. „Koalícia chce zamedziť tomu, aby uspel predstaviteľ ĽSNS,“ povedal Bugár po sobotnej Republikovej rade Mosta-Híd.

Kandidátom Mariana Kotlebu je jeho podpredseda Milan Uhrík, ktorý už naplno rozbehol kampaň v kraji.

„Strana SNS sa k tejto spolupráci pridala, aj keď neskoršie,“ povedal podpredseda Mosta-Híd a splnomocnenec vlády pre Rómov Ábel Ravasz. Aj podľa neho si vybrali človeka, ktorý má najväčšiu šancu poraziť kandidáta ĽSNS.

Podpredseda SNS Anton Hrnko tvrdí, že za zmenou postoja k voľbám nebola koaličná kríza. „To bola kríza dôvery, nesúvisela so župnými voľbami. Vyhodnotili sme situáciu, dali sme si urobiť prieskumy a ideme ďalej.“ Hrnko teraz v protiklade s Dankovými výrokmi z mája tvrdí, že v každom kraji nepredstavia vlastného kandidáta.

Belica je županom od roku 2001, teda od momentu vzniku vyšších územných celkov; za 16 rokov ho vo voľbách nikto neporazil. Začínal s podporou HZDS, neskôr sa pridali aj SNS, ale v rámci protimaďarských koalícií aj KDH. To, že ho podporí maďarská strana, je teraz novinka.

Za Most-Híd kandidoval v minulých župných voľbách v Nitre Tomáš Galbavý, ktorý v druhom kole získal 44,4 percenta hlasov. Galbavý teraz kandidovať nebude. Ako dôvod uvádza, že Most-Híd sa nedohodol na spolupráci s SMK a pri množstve kandidátov a jednokolovej voľbe nechce odoberať hlasy, čo by mohlo pomôcť kandidátovi ĽSNS Uhríkovi.

Strany OĽaNO, SaS, KDH, Nova, Šanca a OKS v Nitrianskom kraji predstavili vlastného kandidáta Jána Grešša, bývalého riaditeľa Divadla A. Bagara v Nitre.

SNS nechce župana ani v Bystrici

Od pôvodných plánov ustúpila SNS aj v Banskobystrickom kraji.

Danko v júli odmietol „heroizovanie“ kandidátov (najmä v Banskobystrickom kraji) a koaličných partnerov vyzval, aby rešpektovali kandidátov SNS.

Strana zatiaľ neprezrádza, ako sa v Bystrici zachová, no podpredseda Hrnko hovorí, že vlastného kandidáta nepredstavia ani tu.

Smer a následne Most-Híd už ohlásil podporu nezávislému Jánovi Lunterovi, ktorý je podľa posledného prieskumu agentúry Focus najsilnejším kandidátom a predbehol v preferenciách aj Mariana Kotlebu.

Most chce v Bratislave Krajcera, Krajcer nechce Smer a SNS

Zatiaľ tajomné sú koaličné dohody v Bratislavskom kraji. Most-Híd už opatrne predstavil podporu Daniela Krajcera (Skok) s ohľadom na jeho proeurópsku orientáciu.

Béla Bugár v sobotu povedal, že podporia kandidáta širšej koalície Smeru, SDKÚ, Skoku, Strany zelených, Starostov a nezávislých kandidátov. Definitívne meno však v sobotu nepovedal.

Podľa Ravasza Krajcerovo meno na republikovej rade zaznelo, no jeho podpora ešte nie je definitívna a rada iba odsúhlasila kandidátov na poslancov v kraji.

Krajcer hovorí, že s ním už niektoré strany rokovali, vylučuje však, že by kandidoval s podporu Smeru alebo SNS. Tvrdí, že sa ešte ani nerozhodol, či bude vôbec kandidovať.

Župná koalícia v Bratislavskom kraji tak nie je ustálená.

Smer by teoreticky mohol podporiť Milana Ftáčnika. Oficiálne prieskumy zatiaľ v Bratislavskom kraji neboli zverejnené, no podľa interných zisťovaní iných kandidátov patrí Ftáčnik k skupine najsilnejších. Ftáčnika už Smer podporoval aj vo voľbách primátora. Bývalý primátor Bratislavy ide do župných volieb opäť ako nezávislý. Smer by ho tak prípadne mohol podporiť podobne ako Luntera.

Kandidatúru ohlásil v auguste aj súčasný župan a bývalý predseda SDKÚ Pavol Frešo. Aj preto je spojenie SDKÚ v koalícii s Mostom-Híd a Smerom nečakané. Frešo hovorí, že kandiduje ako občiansky kandidát bez podpory strán a neuvažuje o nej ani v budúcnosti.

Za opozičnú SaS, OĽaNO, mimoparlamentné KDH, Novu, SMK, OKS a Zmenu zdola kandiduje v Bratislavskom kraji Juraj Droba (SaS). Do volieb tiež ide starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý, starosta Vajnor Ján Mrva, bývalý mestský poslanec za SDKÚ Jozef Uhler či zabávač Martin Jakubec.

Kandidatúru zvažuje aj predseda parlamentného hnutia Sme rodina Boris Kollár. SNS svojho človeka ešte nepredstavila.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie