Denník N

Bezák: Som disidentom na periférii. Z arcibiskupa sa preto stáva učiteľ

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kauzu Róberta Bezáka vo Vatikáne otvoria, až keď bude mať 107 rokov. Hrozivá správa mu paradoxne pomohla vyriešiť životnú situáciu. V rozhovore hovorí aj o tom, prečo bude vyučovať na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave.

Róbert Bezák rozpráva aj o tom,

  • ako zaúčinkovalo prihovorenie sa Andreja Kisku u pápeža Františka
  • ako reaguje na oslovenie arcibiskup a ako sa teraz pozerá na katolícku cirkev
  • aké je to žiť v očakávaniach iných, že bude len dokonalý
  • a či vôbec pripúšťa, že by išiel do politiky.

Od septembra začínate učiť na bratislavskom gymnáziu. Prečo ste sa tak rozhodli?

Pretože čas, ktorý bol na riešenie a vysvetlenie kauzy arcibiskupa Bezáka, sa už naplnil. Keďže som dospel k presvedčeniu, že už sa riešiť nebude a bude ukončená, musím ísť aj ja o kúsok ďalej a nájsť spôsob, ako žiť svoj život.

Ako to myslíte, že sa už riešiť nebude?

V cirkvi sa mnoho vecí nepovie jasne, všeličo sa zahmlieva. Od môjho priateľa viem, že koncom februára mali vo Vatikáne stretnutie kardináli – to sú ako ministri vo vláde – a dotkli sa aj môjho príbehu. Navrhli, že ho treba uzavrieť pod nejakú pečať na 50 rokov. A aj to schválili. Nič sa s tým na dlhé roky nebude robiť. Mám 57 rokov, teda sa to z trezora otvorí, keď budem mať 107 rokov.

Ako ste prijali túto správu?

Bola pre mňa hrozivá. Je to absolútne doživotie. Nemôžem počítať s tým, že pokiaľ budem živý, tak sa niekto bude mojím príbehom zaoberať. Tobôž, keď ten jediný, kto sa ním zaoberal, kardinál Vlk, zomrel. Zároveň ma to vlastne povzbudilo k rozhodnutiu, na čo vlastne chcem čakať. Nie je vôbec pravda, že mi boli ponúknuté rôzne miesta. Všetko je to vzhľadom na túto realitu len púšťanie akéhosi dymu. Nie ja odmietam ponuky, ale pravda je, že žiadna ponuka z cirkvi ani nemôže byť. Veď ak som nebol dobrý pre Trnavu, tak som dobrý pre iné miesto? To je až trápne.

Ostáva vám teda len možnosť slúžiť omše súkromne?

Ako som sa to dozvedel, pochopil som, že to je cesta, ktorá by mi umožnila existovať ako kňazovi a biskupovi. Stačí to však k životu, aby človek žil svoje povolanie len súkromne? Pre mňa to nie je riešením. Kňaz sa nestáva biskupom preto, aby si to uchoval sám pre seba. To ako keby sa doktor mohol tešiť zo svojho titulu len doma, no nikoho nesmel liečiť. Ale pravda je aj taká, že som o ten mandát ani nežiadal. Necítim potrebu urobiť ten druhý krok, že hocičo sa stalo a ostalo to nedoriešené, ja sa budem tváriť, že ma to už nezaujíma, lebo za každú cenu chcem slúžiť svätú omšu pred ľuďmi. To sa nedá.

Od septembra začína Róbert Bezák učiť. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prišli teda civilné ponuky na prácu. Mali ste z čoho vyberať?

Ponuky boli naozaj rôzne. Mohol som byť napríklad aj prednášajúcim, robiť niečo na spôsob koučingu pre firmy. Ponuka tejto školy, aby som nastúpil ako učiteľ náboženstva a etiky, mi pripadala ako najvhodnejšia. Situácia dospela k tomu, aby som sa pokúsil začať pre mňa zásadnú, novú etapu v mojom živote.

Aká bola reakcia študentov?

Zatiaľ len pozerajú, že kto by som tak asi mohol byť. Nie som medzi mladými až taký známy. Môj príbeh je starý päť rokov, čiže mnohí z nich si to v tom čase isto nevšímali, tým skôr, že sa to dialo v cirkvi. Som teda taký nováčik. A to je dobré, lebo by som bol rád, keby som sem neprišiel ako nejaký exotický arcibiskup z Trnavy, ale ako človek, ktorý im hádam bude mať čo povedať.

Z kňaza, ktorý dosiahol na arcibiskupský úrad, sa stáva učiteľ. Vnímate to ako pád?

Našťastie som si nebudoval kariéru tak, že mi patrí stať sa z kňaza biskupom a arcibiskupom. Bral som to ako dar, že môžem robiť niečo, čo sa na nižšej úrovni nedá. Mal som možnosť študovať v zahraničí, pochodil som svet a vnímal som to tak, že hádam mi tieto skúsenosti budú platné, aby som ich presadil nielen v Trnave, ale aj na celom Slovensku. Napríklad ako urobiť cirkev modernejšou, pretože dnes cez sociálne médiá sú tie možnosti, ako sa dá vstúpiť do sveta, úžasné. Nič z toho sa nestalo. Z toho som bol smutný. Mal som rozbehnutých viac projektov a v jednej chvíli sa to skončilo, čo bolo drsné. V ničom sa nepokračuje, a tak v tomto zmysle to pád je. Na druhej strane,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Arcibiskup Bezák

Teraz najčítanejšie