Denník N

Nízka hladina Nosickej priehrady môže spôsobiť úhyn rýb

Foto - tasr
Foto – tasr

Nízka hladina Nosickej priehrady ohrozuje ryby, sťažujú sa aj vodní motoristi. Príčinu katastrofálneho poklesu vodnej hladiny nikto nevysvetlil, s prácami na železnici vraj nesúvisí.

Podľa rybárov je hladina vody pri priehrade nižšia o minimálne tri metre v porovnaní s priemerom a o päť metrov oproti jej maximu.

„Tam, kde boli tri metre vody, je dnes suchota. Nemôžeme chytať ryby. A z rigolov, kde aj voda je, ju nedokážeme vytiahnuť, pretože 20 metrov od brehu je bahno. Mám 54 rokov, ale nepamätám si, že by niekedy bol takýto stav vody,“ povedal rybár Martin.

Cestovný ruch upadol

Predseda Klubu vodných motoristov Vladimír Skáčik sa sťažoval na správcu toku. Podľa neho s hladinou manipuluje bez toho, aby vodných motoristov informoval.

„Plavidlá sú na suchu, ničia sa im motory aj samotné lode. Vodné športy sa nedajú robiť vôbec, niet tam vody. Chodili sem vodní motoristi z Česka, ktorí využívali vodnú plochu. Prichádzame tak o financie, z ktorých platíme nájomné správcovi toku. Prakticky úplne je znemožnený rybolov, rybári sa k vode jednoducho nedostanú,“ povedal.

Dodal, že nikto nevie povedať skutočnú príčinu katastrofálneho poklesu vodnej hladiny. „Ak v minulosti rapídne klesla vodná hladina, bolo to na deň – dva, teraz to trvá už dva týždne,“ tvrdí.

Nebezpečenstvo pre ryby

Ichtyológ Ján Kohút zo Slovenskej rybárskej agentúry vysvetlil, rapídny pokles hladiny spôsobuje výrazné zníženie objemu vody v priehrade.

„Toto má za následok zvýšenie teploty vody, s čím priamo súvisí zhoršenie kyslíkovej bilancie. Ryby majú nedostatok nielen priestoru, ale aj kyslíka, môže nastať dusenie až úhyn. Obnaženie dna spôsobí aj úhyn prirodzenej potravy rýb – bentosu. Ryby na pokles hladiny vo vodnej nádrži reagujú tak, že sa snažia nájsť iné stanovištia s dostatkom vody, čo v nádrži v podstate už nie je možné. Studenomilné lososovité ryby sa snažia uniknúť ako prvé. Okrem nich sú najviac postihnuté oba druhy hlaváčov, tie na rozdiel od lososovitých v podstate nedokážu migrovať, tu býva úhyn často až sto percent.“

Hladinu znížili na požiadavku ŽSR

Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava sa vyjadril, že vodná nádrž Nosice sa riadi schváleným manipulačným poriadkom, kde je predpísaná maximálna a minimálna nadmorská výška hladiny od 279,60 do 274,60 metra nad morom.

„Vzhľadom na hladinový režim posledných dní nedošlo ku kritickému stavu vodnej hladiny, pretože bol dodržaný manipulačný poriadok vodnej nádrže,“ odpovedal Machava.

„Hladinový režim v bežnom období (bez povodňových prietokov) je v kompetencii Vodnej elektrárne Trenčín, ktorá má naplánovanú výrobu v týždenných cykloch a s tým súvisiaci aj hladinový režim na celej Vážskej kaskáde,“ dodal

Podľa neho dočasne znížili hladinu na základe požiadavky zhotoviteľa železničného mosta cez vodnú nádrž Nosice. V nedeľu 20. augusta, keď bola hladina priehrady najnižšia, bola hladina počas dňa vo výške od 274,67 do 275,53 metra nad morom.

Železnice Slovenskej republiky ako investor modernizácie železničnej trate vylúčili, že by rapídne zníženie hladiny súviselo s prácami na rekonštrukcii železnice. Podľa vyjadrenia Ivany Popluhárovej z komunikačného odboru ŽSR musí zhotoviteľ stavby v prípade požiadavky o manipuláciu s výškou vodnej hladiny kontaktovať správcu toku a Slovenské elektrárne.

Podľa nej zhotoviteľ stavby naposledy požadoval výšku vodnej hladiny na úrovni 276,8 metra nad morom, pričom úroveň bola z neznámych dôvodov upravená na 275,5 metra nad morom.

Podľa hovorcu Slovenských elektrární Miroslava Šarišského Slovenské elektrárne môžu s výškou hladiny manipulovať podľa schváleného plánu v určitom definovanom rozsahu.

„Ak je to iná požiadavka, tam rozhoduje Slovenský vodohospodársky podnik. Pokiaľ viem, toto je ten prípad,“ doplnil Šarišský.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Považská Bystrica

Teraz najčítanejšie