Denník N

V spore Klus verzus Focus neexistuje nahrávka, agentúra postupovala podľa kontroly štandardne

Status Martina Klusa, v ktorom obvinil Focus z manipulácie.
Status Martina Klusa, v ktorom obvinil Focus z manipulácie.

Asociácia výskumných agentúr preverila podozrenia z manipulácie prieskumu pred župnými voľbami.

Kandidát SaS a opozície na banskobystrického župana Martin Klus nemá dôkazy v spore s agentúrou Focus, ktorú obvinil z manipulovania prieskumu verejnej mienky. To je výsledok preverovania obvinení.

Klus dal preveriť Slovenskej asociácii výskumných agentúr (SAVA) prieskum agentúry Focus, o ktorom sa domnieval, že bol manipulatívny a minimálne v jednom telefonickom rozhovore došlo k navádzaniu na odpovede v prospech ďalšieho kandidáta – Jána Luntera.

Klus na Facebooku zverejnil grafiku, o ktorej tvrdil, že ide o prepis rozhovoru respondenta s agentúrou. Priamy dôkaz na to nemá.

Slovenská asociácia výskumných agentúr po kontrole konštatovala, že sa nepreukázalo porušenie metodologických štandardov agentúrou Focus. Keďže neexistuje zvukový záznam telefonického rozhovoru operátorky s respondentom, ktorý Klusa upozornil, ani asociácia nevie dať odpoveď na otázku, či došlo k individuálnemu zlyhaniu anketára, alebo nie.

Klus: Focus nevie vyvrátiť podozrenie z manipulácie

Martin Klus reagoval na závery kontroly SAVA. Najprv poďakoval asociácii za promptnú a profesionálnu reakciu na svoj podnet. Povedal, že potvrdili všetko, čo napísal a zverejnil na Facebooku.

„Asociácia potvrdila, že Focus nedisponuje audiozáznamom hovorov svojich anketárov, preto nemá šancu potvrdiť ani vyvrátiť manipulatívne správanie anketárky tak, ako som ho opísal,“ vyhlásil Klus.

Kandidát na župana zvažuje ďalší postup, ale po vzájomnej dohode so SAVA a agentúrou Focus nebudú zverejňovať ďalšie informácie.

Keďže neexistuje ťažiskový dôkaz, nahrávka telefonického rozhovoru, Klus ani agentúra Focus nemajú v tejto kauze veľa možností. Zatiaľ jedinou by bol súdny spor, ale ten by do volieb nepriniesol žiadne riešenie. Aktérom sporu by tak pravdepodobne viac poškodil, ako pomohol.

Prečo hovory nenahrávajú

Slovenská asociácia výskumných agentúr mohla kontrolovať len existujúce dáta a záznamy. Z ich analýzy vyplynulo, že agentúra Focus postupovala v prípade prieskumu župných preferencií štandardne.

„Predložená formulácia otázok v dotazníku a inštrukcie operátorom callcentra o spôsobe ich kladenia spĺňajú štandardy SAVA a ich znenie nenavádzalo k priorizovaniu niektorého z kandidátov,“ konštatuje asociácia v protokole z kontroly.

Asociácia pripustila, že nemohla skontrolovať znenie konkrétneho sporného telefonátu, lebo nie je nahrávka.
Predseda asociácie Václav Hřích pripomenul v tejto súvislosti, že nahrávanie nevyžadujú ani štandardy, pretože ak by sa vyžadoval súhlas s nahrávaním, odpovede niektorých by mohli byť nepravdivé, alebo voliči niektorých strán by odmietali odpovedať.

Odkódovali aj tento jeden hovor

SAVA urobila aj dodatočnú kontrolu. Odkódovali dátový súbor a overili číslo, ktoré v podnete uviedol Martin Klus.
Odpovede v elektronickom skripte boli totožné s odpoveďami v podaní, to znamená, že operátorka ich nepozmenila. Elektronický skript je však záznamom odpovedí len na položené otázky a neobsahuje komunikáciu mimo dotazníka.
Hřích tvrdí, že nebolo možné teda vyvrátiť ani preukázať okolnosti mimo kladenia otázok z dotazníka.

„V konečnom dôsledku konštatujeme, že s vysokou mierou pravdepodobnosti nešlo o zlý úmysel zo strany sťažovateľa, ani zo strany realizátora výskumu,“ povedal Hřích.

Slovenská asociácia výskumných agentúr vznikla v roku 1999 ako výberové združenie agentúr alebo fyzických osôb zaoberajúcich sa výskumom trhu a verejnej mienky. Asociácia oficiálne pristúpila k plneniu ustanovení Medzinárodného kódexu pre marketingový výskum a výskum verejnej mienky. Členovia asociácie sú zaviazaní dodržiavaním medzinárodného etického kódexu a štandardmi kvality výskumnej práce.

Klus opísal rozhovor na Facebooku

Martin Klus zverejnil na svojom facebookovom statuse v polovici augusta podozrenie, že v prípade prieskumu agentúry Focus došlo k pokusu o zmanipulovanie prieskumu k župným voľbám. Je verejne známe, že agentúra, ktorú označil, Focus, robí prieskumy pre Jána Luntera.

„Je pokus o manipulovanie prieskumu len individuálnym zlyhaním?“ pýtal sa Klus vo facebookovom statuse. Prieskum dal neskôr preveriť SAVA.

Martin Klus podrobne opísal telefonický rozhovor anketárky agentúry Focus, ktorá sa dovolala jemu „blízkej osobe“ a pýtala sa na župné voľby. Jeden z respondentov, inštruovaný vopred Klusom, aby zaznamenával priebeh takýchto prieskumných rozhovorov, si ho zapísal.

Ak by rozhovor prebehol tak, ako ho opísal a graficky znázornil, išlo by o pokus o ovplyvnenie respondenta v prospech ďalšieho kandidáta, Jána Luntera. Agentúra Focus okamžite vyhlásila, že takto ich dotazníky nevyzerajú, ani nikdy nevyzerali.

Anketárka sa údajne najprv štandardne opýtala, či pozná respondent nejakého z kandidátov na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Odpoveď „Klusa, Mičeva a Luntera“ podľa Klusa komentovala: „Luntera? To ma teší.“

Po odpovedi, že by respondent volil Klusa, prípadne Mičeva, podľa obvinení pokračovala otázkou: „A nie náhodou pána Luntera, keď ho poznáte?“

Agentúra Focus sa ohradila proti Klusovým tvrdeniam a odmietla informácie o zámernej manipulácii. Martin Slosiarik z Focusu konštatoval, že ak by aj došlo hypoteticky k veľmi nepravdepodobnému individuálnemu zlyhaniu, „čomu zatiaľ nemáme dôvod veriť“, tak sa to vo výsledkoch reprezentatívneho prieskumu neprejaví.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie