Denník N

Keď človek človeku hovorí o chémii

Foto N – Tomáš Benedikovič

Čo nás je do vašej chémie? Tam už ani verejný záujem neobstojí.

Autorka je knižná editorka

Dennodenne sa nám pred očami rozpadávajú zväzky manželské i koaličné. Niekoho dobehne zlepenec, čo by sa mu nestalo, keby sa identickým výrazom nebol pred rokmi vyškieral inej koalícii. Potom sa zväzky opäť pokúšajú zlepiť, a to aj za pomoci rôznych prírodovedných disciplín.

„Toto prvé stretnutie v letnom období bolo hlavne o ľudskosti, hlavne o nastavení chémie,“ tvrdil Danko na brífingu. Leto, chémia… ani nepokračujte! Démon kýs škaredý… Kde zas ostali národné a kresťanské hodnoty?

„Vidím, že sa niektorí uškŕňate, ale ja som človek z praxe, a keby nefungovala chémia, tak by som nedokázal pracovať,“ pokračoval kapitán. Nuž, to vyslovene závisí len od toho, s čím pracujeme.

Mnohastý frazeologizmus máme normálne zachytený v slovníkoch. Pozrime sa na chémiu, možno Danka aj pochopíme, možno prvý raz v živote. Slovník súčasného slovenského jazyka vracia romantiku do reality: hovorovo „vzájomná fyzická príťažlivosť“.

Ježišikriste, chlapi! Vy beťári! Nemohli by ste si občas uvedomiť, že každý sme nejaký? Jeden nemá rád žlté vlaky a podajedni sa zas nepotrebujeme oboznamovať s cudzími intímnosťami, ale celkom zásadne. Jednoducho sa pri tom cítime trápne. Čo nás je do vašej chémie? Tam už ani verejný záujem neobstojí, jedine že by… Že by teda ľahučká súvislosť s Istanbulským dohovorom? Čo nás teda ťažko šokovalo, pán kapitán, človek by si myslel, že každý poriadny právnik má ten dohovor dávno aj vybozkávaný. Kdežeby, aj vzťah k spravodlivosti bude očividne založený na chémii.

Teraz najčítanejšie