Denník N

Martin Spano: Rakúsko je krajina, do ktorej prichádzate dobre žiť. A žije sa tu naozaj parádne

Martin Spano. Foto – archív M. S.
Martin Spano. Foto – archív M. S.

Prepis auta urobíte z domu a trvá to päť minút, tvrdí autor vyhľadávača na Facebooku.

MARTIN SPANO sa narodil v roku 1985, vyrastal v okrese Levice. Vyštudoval informatiku na Univerzite Karlovej v Prahe, sedem rokov pracuje ako analytik – softvérový vývojár vo Viedni. Je autorom špeciálneho vyhľadávača na Facebooku, ktorý umožňuje vyhľadávať ľudí podľa množstva kritérií. Hovorí po nemecky, anglicky, francúzsky a španielsky. S priateľkou žije v rakúskom mestečku neďaleko Viedne.

Odkedy ste vedeli, že neostanete žiť na Slovensku?

O tom, čo ďalej, som sa rozhodoval už v treťom ročníku vysokej školy. Mal som viac možností; najschodnejšia vyzerala tak, že ostanem v Prahe. Paradoxne, toto mesto sa mi zdalo príliš vzdialené od môjho rodiska.

Túžil som tiež vyskúšať život na Západe a vyšla z toho Viedeň, odkiaľ som doma pri Leviciach za dve a pol hodiny. To mesto som navyše aj trochu poznal, keďže s rodičmi sme po páde režimu a otvorení hraníc často chodili do Rakúska.

Pamätám si, že ako dieťa som túto krajinu považoval za mimoriadne bohatú, lebo tam vypadávali peniaze zo steny – tak som aspoň v detskej naivite starým rodičom opisoval bankomaty, ktoré som u nás nevidel.

Čo je rozhodujúcim kritériom, že vás Slovensko neláka? Platy? Nálada v spoločnosti? Celkové pomery? Korupcia?

Podmienky pre odborníkov v oblasti IT sú už na Slovensku celkom priaznivé, o plate to primárne nie je. Nebojím sa ani nálady, lebo vo firme, kde by som pracoval, a medzi ľuďmi, medzi ktorými by som sa pohyboval, by bola výborná.

Tak potom?

Oveľa viac ma odrádza slovenská infraštruktúra. Napríklad slovenské zdravotníctvo má k rakúskemu naozaj ďaleko. A nielen preto, že keď tu ochoriem, od prvého dňa až po šiesty či ôsmy týždeň (čo závisí od toho, ako dlho pracujem) dostávam nemocenskú dávku vo výške sto percent platu.

Nepoznám tu nevrlých lekárov či preplnené čakárne. U obvodného ani u špecialistov sa dlho nečaká, fungujú rýchlo a kvalitne. Od Slovenska ma odrádzajú aj tamojšie úrady a byrokracia.

V Rakúsku sa vo veľkom presadzuje, aby sa veci riešili elektronicky. E-government je tak popredu, že na úrady takmer nemám dôvod chodiť. Keď zhrniem všetky za aj proti, na Slovensku by som sa teraz jednoducho necítil ideálne.

Skúsme konkrétne: ako sa v Rakúsku prepisuje auto? U nás je to obvykle stresujúca záležitosť na viac ako pol dňa s obhliadkou na dopravnom inšpektoráte, s nervóznym personálom, šialeným tlačivom a zháňaním kolkov. S tým, že sa do toho ešte predbiehajú protekčné „tlačenky“ a kamaráti policajtov.

Ak chcem prepísať auto v Rakúsku, nemusím nikam chodiť a čakať ani vypisovať siahodlhé lajstrá. Všetko urobím z pohodlia domova cez počítač – prepis aj poistenie. Trvá to päť minút.

Sám si určím miesto, kde ma majú čakať značky, potom si po ne idem, nasadím ich na auto a vybavené.

Nechcete, aby vám ušiel nový rozhovor autora? Kliknite na jeho stránku na Facebooku.

Mnohí vravia, že vyjsť z Bratislavy, kde na aute trpia nápravy, disky aj tlmiče, za hranicu smerom na Viedeň znamená značnú úľavu. Je to mýtus?

Cesty sú v celom Rakúsku fantastické. Ak chcete nájsť výmoľ, nahľadáte sa. Kým na Slovensku sú neprerušované aj niekoľkokilometrové úseky s jamami, tu to nehrozí. Na infraštruktúru sa jednoducho dbá, lebo súvisí so spokojnosťou občanov.

Z toho vyplývajú aj sekundárne dôsledky – ak je v celom systéme viac peňazí, respektíve sa tak nerozkrádajú, pričom sa za ne robia veci tak, aby fungovali, odráža sa to aj na nálade ľudí. Faktom je, že ľudia v Rakúsku sú uvoľnenejší.

Sú zvyknutí, že vždy sa mali celkom dobre, akurát svoje bohatstvo nedávajú tak okato najavo. Keď príde k veľkým peniazom Slovák, čo urobí? Obvykle si kúpi drahé

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom Gálom

Do obchodu

Rozhovory

Teraz najčítanejšie