Denník N

Smeru sa míňajú cesty späť, SNS oficiálne obnovila koaličnú nestabilitu

SNS oficiálne položila na stôl meno ministra Richtera a zásadne tým zmenila možnosti dohody.

Smer a SNS sa vydržali nehádať úctyhodných päť dní. Koniec idylky nastal po relatívne nevinnej odpovedi Mareka Maďariča na hypotetickú otázku novinárov, čo by sa stalo, keby jedna koaličná strana hlasovala s opozíciou za odvolanie Jána Richtera. Celkom logicky povedal, že by to bol koniec vlády.

Pár hodín bolo ticho, ale neskoro popoludní SNS naplno ventilovala svoje dlhodobé antipatie k podpredsedovi Smeru. Predseda Danko mu stále nevie odpustiť, že sa pochytili na koncesionárskych poplatkoch a nezhodli sa ani na rovnakom mene pri výbere riaditeľa RTVS. Keďže to bol práve on, kto v stredu poslal Dankovi jasný odkaz, prišla tvrdá odveta.

Prvým zásadným dôsledkom je, že kým doteraz boli úvahy o odvolávaní Jána Richtera postavené len na kuloárnych rečiach, teraz je jeho meno oficiálne na stole. Odteraz sa o ňom budú všetci baviť ako o reálnom probléme, ktorý sa musí vyriešiť. Bude obrovský problém urobiť to tak, aby boli spokojní všetci.

Kým išlo len o neoficiálnu požiadavku, vládni politici sa mohli tváriť, že si médiá všetko vymýšľajú a nič vážne sa nedeje. Zároveň sa mohli čo najpokojnejšie dohodnúť na nejakom kompromise, ktorý všetkým mohol umožniť zachovať si tvár a nepovaliť vládu.

Tomu je teraz koniec. Po strede výrazne stúpla pravdepodobnosť, že sa špirála deštruizmu rozbehne naplno. Pretože riziko, že Fico buď stratí tvár, alebo príde o vládu, ešte také vysoké v tejto kríze nebolo.

Ako nikdy doteraz, ani teraz s istotou nevieme, či z Dankovej strany ide o zámer, alebo o amaterizmus. Ak platí to prvé, Richter bude musieť odísť sám alebo spolu s celou vládou. Ak máme opäť do činenia iba s babráctvom, za ktorým je nezvládanie emócií, v SNS by si mali začať hľadať nového predsedu. Pretože s týmto sa úspešne v krátkom čase opäť dostanú von z parlamentu.

Nech bude výsledok pre koalíciu akýkoľvek, SNS treba držať palce, aby Richtera dostala z vlády preč. Už dávno v nej pre Čistý deň nemá čo hľadať.

Koaličná kríza

Teraz najčítanejšie