Denník N

Kotleba chce byť znovu županom, ohlásil svoju kandidatúru

Marian Kotleba na tlačovej konferencii 28. júla 2017. Foto N – Tomáš Benedikovič
Marian Kotleba na tlačovej konferencii 28. júla 2017. Foto N – Tomáš Benedikovič

Šéf Banskobystrického samosprávneho kraja a šéf strany ĽSNS Marian Kotleba povedal, že by chcel ďalej pokračovať vo funkcii.

Aktualizované 16:00

Marian Kotleba ukončil diskusie o tom, či bude, alebo nebude kandidovať na župana. V novom sídle strany v Novom svete pri Banskej Bystrici vo štvrtok oznámil, že znovu chce byť na čele Banskobystrického kraja.

Po zmene zákona z dielne Smeru, ktorá určila, že voľba bude jednokolová, by v prípade víťazstva riadil župu päť rokov.

Špekulácie o tom, či Kotleba bude kandidovať, sa objavovali v posledných týždňoch častejšie. On sám to nepotvrdzoval, ani keď sa už objavili výsledky prieskumov, v ktorých figuroval.

„Rozhodnutie som prehodnocoval sám v sebe, s rodinou, s kolegami každý jeden deň od dňa vyhlásenia volieb… Aj dnes ráno som sa rozprával s kolegami, či do toho ideme, a či to ľudia ocenia. Na jednej strane robíme naozaj intenzívne, nie len ja, ale aj mnohí ďalší kolegovia, nemáme osobné životy, na druhej strane počúvate negatívne správy, aké je všetko zlé. Nebolo to jednoduché, ale rozhodli sme sa,“ vyhlásil Kotleba.

ĽSNS postaví v Banskobystrickej župe 38 kandidátov na poslancov. Kotleba by považoval za úspech, ak by sa do zastupiteľstva dostalo desať až pätnásť z nich.

Kotleba povedal, že neverí predvolebným prieskumom, aj preto si ich nedáva robiť. Tvrdí, že jediný relevantný prieskum sú voľby. „Komentovať prieskumy dnes je čistá strata času. Ako rozhodnú ľudia, tak bude,“ reagoval na výsledky doterajších prieskumov protikandidátov.

Posledný reprezentatívny prieskum verejnej mienky agentúry Focus z prelomu júla a augusta, ktorý dal urobiť jeden z kandidátov, Martin Juhaniak, ukázal, že väčšie šance stať sa županom ako Kotleba má podnikateľ Ján Lunter. Prvýkrát Kotlebu predbehol, aj keď rozdiel medzi nimi bol len veľmi mierny.

Foto N

Prieskum odpovedal aj na otázku, koho by respondenti volili, ak by Kotleba nekandidoval. Vybrali by si Luntera.

Luntera

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Marian Kotleba

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie