Denník N

Plavčana nahradila Matečná, prezident vyzval Fica s Dankom, nech sa poponáhľajú s nástupcom

Andrej Kiska poveril riadením ministerstva školstva Gabrielu Matečnú. Foto – TASR
Andrej Kiska poveril riadením ministerstva školstva Gabrielu Matečnú. Foto – TASR

Ministerka pôdohospodárstva sa musí pozrieť na to, v akom stave sú eurofondy. Reformu riešiť nebude. SNS podľa nej nezlyháva, keď dva týždne nevie nájsť nového ministra.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) je oddnes poverená dočasne riadiť aj ministerstvo školstva.

Poveril ju prezident Andrej Kiska aj napriek tomu, že premiér Robert Fico vyhlasoval, že chce na tomto dočasnom poste ministra obrany Petra Gajdoša (tiež nominant SNS).

Prezident hovoril s premiérom

Odstupujúci minister školstva Peter Plavčan svoju demisiu prezidentovi osobne nepriniesol, poslal len list.

Prezident Kiska povedal, že premiéra Roberta Fica aj predsedu SNS Andreja Danka vyzval, aby našli nového ministra čím skôr a aby to bol človek, ktorý bude vedieť presadiť reformy, ktoré školstvo veľmi potrebuje.

SNS mala na nájdenie náhradníka dva týždne, meno však stále nepovedala.

Matečná by prišla

A prečo Plavčan neprišiel? „Je to otázka preňho, nie pre mňa,“ povedala Matečná. Nevie povedať, či to je v poriadku. Ona by sa tak však nezachovala. „Keď ma niekto poverí, tak prídem odovzdať demisiu,“ povedala Matečná.

Povedala, že ako dočasná ministerka školstva sa bude snažiť robiť zodpovednú prácu a zabezpečovať chod ministerstva tak, aby neboli problémy a excesy. Nedajú sa od nej očakávať zásadné kroky v škandále s eurofondmi ani pri reforme školstva, skôr bude ministerstvo udržiavať do príchodu nového človeka.

Matečná nevedela povedať, kedy SNS oznámi meno nového ministra školstva. „Určite je snahou SNS dať na túto pozíciu dobrého odborníka a človeka, ktorý bude vedieť reformy uskutočniť,“ povedala.

Nájsť ministra nie je jednoduché

Ministerka pôdohospodárstva a nateraz aj školstva si nechce predstavovať, ako dlho bude mať na starosti dve ministerstvá. Bude sa medzi nimi presúvať, ešte nevie, či bude pol dňa na jednom a pol dňa na druhom, alebo sa bude presúvať po dňoch.

„Je to rezort, ktorý nepoviem, že je problematický, ale má veľa rezortných inštitúcií, úraduje eurofondy, nájsť človeka, ktorý by to dal do poriadku a upokojil situáciu, nie je jednoduché,“ povedala Matečná.

Zodpovednosť SNS dať druhého ministra je podľa nej veľká a strana k tomu tak aj pristupuje. A nezlyhala, keď ešte nového ministra nevybrala? „Nie, určite nie,“ povedala Matečná.

Na otázku, či SNS s novým ministrom nečaká na vyriešenie krízy a otázky ohľadne ministra práce Jána Richtera (Smer), ktorého žiadajú odvolať, povedala, že to je špekulatívna otázka. „Neviem na to odpovedať,“ povedala. Nevedela povedať ani to, či SNS bude hlasovať s opozíciou za odvolanie Richtera.

Reformu nechá nástupcovi, príhovor školákom nahrá

Matečnú na ministerstve školstva bude čakať návrh reformy Učiace sa Slovensko, ona však nebude reformy robiť. Bude čakať na nového ministra. Bude sa radiť s odchádzajúcim ministrom, ale má veľa známych a priateľov z akademického prostredia a na jej ministerstve majú zas ľudí, ktorí rozumejú eurofondom, povedala. Ako bude riešiť kauzu prerozdeľovania fondov, pre ktorú musel Plavčan odísť, nepovedala, musí sa na to najskôr pozrieť.

Matečná bude mať príhovor na začiatok nového školského roka, aj keď v Bratislave nebude. Nahrá ho. Napísali jej ho sčasti kolegovia, ale zasahovala doň aj ona.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Eurofondy v školstve

Koaličná kríza

Slovensko

Teraz najčítanejšie