Denník N

Boli sme v zariadení sociálnych služieb, kde sú ľudia šťastní

Erika Sučanská, riaditeľka zariadenia sociálnych služieb Dominik, ukazuje na nástenku, na ktorej majú klienti hlavné informácie dňa. Foto N – Tomáš Benedikovič
Erika Sučanská, riaditeľka zariadenia sociálnych služieb Dominik, ukazuje na nástenku, na ktorej majú klienti hlavné informácie dňa. Foto N – Tomáš Benedikovič

Staroba nie je len obdobím úpadku, keď na veci iba zabúdame a svet sa pomaly rúca. „Aj starobu môžeme prežiť aktívne, pohybom a s priateľmi. Kvôli vyššiemu veku neprichádzame o to, kým sme, čo nás baví a čo je pre nás v živote dôležité,“ vraví psychologička Petra Brandoburová.

Kde na Slovensku nájdeme zariadenie, v ktorom sa seniori dočkajú dôstojnej staroby a služieb na kvalitnej úrovni? Opýtam sa počas debaty o starnutí psychologičky Petry Brandoburovej.

Odborníčka pôsobí v bratislavskom Centre Memory, kde pomáhajú ľuďom s poruchami pamäti a Alzheimerovou chorobou.

Psychologička odpovie, že príkladom dobrej praxe, kde veci fungujú, je Dominik vo Veľkej Lehote, zariadenie pre seniorov, špecializované zariadenie a domov sociálnych služieb.

Meno nesie po dedovi

Cesta z Bratislavy do Veľkej Lehoty trvá skoro dve hodiny. Obec leží nad Novou Baňou v pôvabnej krajine pohoria Pohronský Inovec.

Zariadenie Dominik je uprostred dediny na rozľahlom pozemku a tvorí ho viacero budov a záhrad.

Prvého klienta prijali do zariadenia sociálnych služieb v roku 2010, neskôr zariadenie dobudovali a od roku 2015 poskytujú starostlivosť aj seniorom a ľuďom s demenciou.

„Riaditeľom neziskovej organizácie Dominik je František Garaj, ktorý pochádza z Veľkej Lehoty. Zariadenie nesie meno po jeho dedovi Dominikovi, ktorý mu v začiatkoch pomohol s podnikaním. Pán Garaj mu chcel odplatiť jeho pomoc a dedo mu povedal, aby použil finančné prostriedky na dobrú vec. Tak pán Garaj postavil Dominika,“ vysvetľuje okolnosti vzniku zariadenia riaditeľka Erika Sučanská.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Slávny dizajnér

Vo vnútornej záhrade Dominika sa dáme do reči s návštevou. „Ak by ste sa pozreli na ľudí okolo seba, videli by ste, že sú šťastní a spokojní,“ vraví mi dáma v rokoch, ktorá na Slovensko prišla až z Ameriky, aby tu so svojou rodinou navštívila exmanžela.

Rodina sedí na lavičkách vo veľkej záhrade s ovocnými stromami a kvetmi a svoju láskavú starostlivosť venuje 87-ročnému starčekovi, ktorého prišli po roku opäť navštíviť.

„Keď som tu bola minulý rok, bral veľa liekov a nepoznal ma. Teraz je na tom oveľa lepšie,“ povedala o zlepšenom stave svojho otca dcéra Michaela.

„Otec bol slávny dizajnér šperkov a obuvi a pracoval napríklad so speváčkou Cher. Jeho šperky sa objavili na obálkach Vogue,“ povedal o úspešnej kariére otca syn.

Po emigrácii do Spojených štátov pracoval pán Michael v obuvníckom priemysle a neskôr aj v biznise s bižutériou. Na piatej avenue v New Yorku, kde mal obchod, sa náhodou stretol so známou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie