Denník N

Merkelová vedie, Schulza už môže zachrániť len nedeľňajší televízny duel

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej súper Martin Schulz ešte v čase, keď viedol Európsky parlament. Foto – TASR/AP
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej súper Martin Schulz ešte v čase, keď viedol Európsky parlament. Foto – TASR/AP

Nemecká predvolebná kampaň sa dostáva do svojho záveru. Martin Schulz nenaplnil očakávania. Angela Merkelová si drží spoľahlivý náskok približne štrnástich percent.

Autor pracuje na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB BB

Sprísnime azylovú a integračnú politiku? Začneme dávať viac peňazí na svoju obranu? Zvýšime minimálnu mzdu a nemecké dôchodky či počet policajtov? Čo spravíme so škandálmi poznačeným automobilovým priemyslom? Povolíme manželstvá a adopcie homosexuálnym párom? Budeme Rusom ticho tolerovať ich anexiu Krymu spred troch rokov? Zatlačíme na prerušenie prístupových rokovaní Európskej únie s Ankarou?

Aj takéto, ale aj mnohé iné otázky rezonovali a rezonujú počas nemeckej predvolebnej kampane. Na niektoré z nich Nemci už svoje odpovede našli, na iné však jednoznačné odpovede nemajú, a sú tak predmetom politického súboja. Kto by však pred rokom a pol, na vrchole utečeneckej krízy, čakal, že príval utečencov do Európy a najmä do Nemecka zlomí „politický väz“ dlhoročnej kancelárke, mýlil sa.

Jej vyzývateľ Martin Schulz Nemcov nepresvedčil a tí ho zatiaľ, aj napriek počiatočnej zimnej eufórii (tzv. Schulzovho efektu), nepovažujú za spoľahlivú alternatívu. Veď len od marca stratil v prieskumoch takmer 10 percentuálnych bodov a súčasná 24-percentná podpora po polroku kampane je žalostne malá. Politická jar a leto boli v znamení súčasnej kancelárky, ktorá pre takmer dve pätiny Nemcov zostáva jedinou garanciou politickej a hospodárskej prosperity a stability Nemecka.

Pri súčasných číslach Merkelovej podpory je dôležité nezabudnúť na jednu podstatnú vec. Píše sa rok 2017 – pre Angelu Merkelovú dvadsiaty siedmy rok vo vrcholovej politike, z toho dvadsiaty vo vysokých vládnych postoch a dvanásty vo funkcii spolkovej kancelárky. Politická matematika hovorí jasnou rečou. Konzervatívci to však sami nezvládnu.

Čo trápi Nemcov v domácej politike?

Nemecké predvolebné kampane politických strán v posledných rokoch nebývajú príliš konfrontačné. Možno je to aj tým, že toto nie je Merkelovej štýl. Tá je v prvom rade veľkou zástankyňou kompromisu a riešení, na ktorých sa podieľajú všetky dotknuté strany. Od odchodu Gerharda Schrödera z nemeckého politického života akoby sa konfrontačný duch vedenia politickej kampane veľkých strán vytratil.

Gysi či Wagenknecht v ľavicovej Die Linke alebo Petry v Alternatíve pre Nemecko sú tiež veľkí politickí hráči s výbornou, často konfrontačnou rétorikou, ale nie sú vo veľkých stranách. Príchodom Schulza sa však konfrontačný štýl na nemeckú politickú scénu prinavrátil. Svedčí o tom aj jeho osobný útok na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Angela Merkelová

Teraz najčítanejšie