Merkelová vedie, Schulza už môže zachrániť len nedeľňajší televízny duel

Nemecká predvolebná kampaň sa dostáva do svojho záveru. Martin Schulz nenaplnil očakávania. Angela Merkelová si drží spoľahlivý náskok približne štrnástich percent.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej súper Martin Schulz ešte v čase, keď viedol Európsky parlament. Foto – TASR/AP

Autor pracuje na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB BB

Sprísnime azylovú a integračnú politiku? Začneme dávať viac peňazí na svoju obranu? Zvýšime minimálnu mzdu a nemecké dôchodky či počet policajtov? Čo spravíme so škandálmi poznačeným automobilovým priemyslom? Povolíme manželstvá a adopcie homosexuálnym párom? Budeme Rusom ticho tolerovať ich anexiu Krymu spred troch rokov? Zatlačíme na prerušenie prístupových rokovaní Európskej únie s Ankarou?

Aj takéto, ale aj mnohé iné otázky rezonovali a rezonujú počas nemeckej predvolebnej kampane. Na niektoré z nich Nemci už svoje odpovede našli, na iné však jednoznačné odpovede nemajú, a sú tak predmetom politického súboja. Kto by však pred rokom a pol, na vrchole utečeneckej krízy, čakal, že príval utečencov do Európy a najmä do Nemecka zlomí „politický väz“ dlhoročnej kancelárke, mýlil sa.

Jej vyzývateľ Martin Schulz Nemcov nepresvedčil a tí ho zatiaľ, aj napriek počiatočnej zimnej eufórii (tzv. Schulzovho efektu), nepovažujú za spoľahlivú alternatívu. Veď len od marca stratil v prieskumoch takmer 10 percentuálnych bodov a súčasná 24-percentná podpora po polroku kampane je žalostne malá. Politická jar a leto boli v znamení súčasnej kancelárky, ktorá pre takmer dve pätiny Nemcov zostáva jedinou garanciou politickej a hospodárskej prosperity a stability Nemecka.

Pri súčasných číslach Merkelovej podpory je dôležité nezabudnúť na jednu podstatnú vec. Píše sa rok 2017 – pre Angelu Merkelovú dvadsiaty siedmy rok vo vrcholovej politike, z toho dvadsiaty vo vysokých vládnych postoch a dvanásty vo funkcii spolkovej kancelárky. Politická matematika hovorí jasnou rečou. Konzervatívci to však sami nezvládnu.

Čo trápi Nemcov v domácej politike?

Nemecké predvolebné kampane politických strán v posledných rokoch nebývajú príliš konfrontačné. Možno je to aj tým, že toto nie je Merkelovej štýl. Tá je v prvom rade veľkou zástankyňou kompromisu a riešení, na ktorých sa podieľajú všetky dotknuté strany. Od odchodu Gerharda Schrödera z nemeckého politického života akoby sa konfrontačný duch vedenia politickej kampane veľkých strán vytratil.

Gysi či Wagenknecht v ľavicovej Die Linke alebo Petry v Alternatíve pre Nemecko sú tiež veľkí politickí hráči s výbornou, často konfrontačnou rétorikou, ale nie sú vo veľkých stranách. Príchodom Schulza sa však konfrontačný štýl na nemeckú politickú scénu prinavrátil. Svedčí o tom aj jeho osobný útok na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Koaličné rozhovory v Nemecku

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |