Výtvarník Lorenz zostáva v cele, väzbu mu navrhli za odstránenie komunistických symbolov z pamätníka

O vzatí do väzby bude rozhodovať sudca v sobotu. Dovtedy môžu policajti výtvarníka Ľuboša Lorenza zadržiavať. V cele je od stredy popoludnia.

Ľuboš Lorenz. Foto – Misenka Plantaznik

Zatiaľ čo v Bratislave sa oslavuje Deň ústavy, v Košiciach ostáva zatvorený v cele výtvarník Ľuboš Lorenz. Nepočul tak prejav premiéra Roberta Fica, ktorý hovoril aj o tom, ako „žijeme v jednej z najslobodnejších a najdemokratickejších krajín vo svete“.

Lorenz sa pritom pred chvíľou dozvedel, že prokurátor podal návrh na jeho vzatie do väzby. Polícia ho zadržiava od stredy popoludnia, keď ho prichytili pri tom, ako skrutkovačom odstránil napodobneniny kosákov a kladív z košického pomníka obetiam 2. svetovej vojny. Lorenz vysvetľoval, že dával dole symboly režimu, ktorý je zo zákona zakázaný.

Policajtov ani prokurátora nepresvedčil, naopak, zdá sa, že mu v superrýchlom konaní hrozí exemplárny trest. Do väzby má ísť podľa prokurátora preto, lebo u neho hrozí obava, že bude v trestnej činnosti pokračovať. Potvrdil to hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko s tým, že o väzbe bude rozhodovať súd v sobotu. Kým nerozhodne, ostáva Lorenz v policajnej cele.

Dalo sa to čakať

„Takýto postup sme asi aj očakávali,“ reagovala na správu Lorenzova mama Eva. Verí však, že celý proces nakoniec dobre dopadne. „Veď stále žijeme v Európskej únii. Inak ako dobre sa to skončiť nemôže. Stojím stále za synom,“ dodala s tým, že neverí, že výtvarník s odstraňovaním symbolov komunistického režimu prestane. Veď jeho propagácia je zakázaná zákonom. „Symboly komunizmu teraz stráži celý deň jedno policajné auto. To je v Európske únii absurdné,“ dodala Lorenzová.

V piatok popoludní sa s Lorenzom stretol aj jeho advokát Roman Frnčo, ktorý správy o návrhu na väzbu mal iba sprostredkovane.

Stretnutie s advokátom však bolo neštandardné a v rozpore s právom na obhajobu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Prípad Lorenz

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |