Denník N

Šéf agentúry, ktorá vyhlásila súťaž na sporné eurofondy, skončil. Nahradí ho človek, ktorý rozdelenie obhajoval

Bývalý minister školstva Peter Plavčan a na ľavej strane nový šéf Výskumnej agentúry Stanislav Sipko. Foto – TASR
Bývalý minister školstva Peter Plavčan a na ľavej strane nový šéf Výskumnej agentúry Stanislav Sipko. Foto – TASR

Bývalý minister Peter Plavčan ešte pred svojím odchodom odvolal šéfa Výskumnej agentúry.

Rastislav Beliansky už nie je riaditeľom Výskumnej agentúry, ktorá vyhlasovala problematické výzvy na eurofondy na výskum a inovácie za 600 miliónov eur. „Bol odvolaný tento týždeň ešte ministrom Petrom Plavčanom,“ odpovedala na otázky Denníka N hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová.

Belianskeho ešte v máji minulého roku do čela agentúry vybral Plavčan (nominant SNS). Predtým pracoval na ministerstve zdravotníctva, kde mal na starosti napríklad elektronizáciu zdravotníctva. Tá sa tiež platí z eurofondov, ale dodnes nie je hotová a už viacerí ministri odsúvali jej zavedenie.

Aj keď problematické výzvy mala priamo na starosti Výskumná agentúra, ku kauze sa za takmer dva mesiace jej trvania nikdy nevyjadrila. Beliansky ani raz nevystúpil verejne s vysvetlením a agentúra odkazovala otázky na ministerstvo školstva.

Pomáhal mu na tlačovke

Plavčan z ministerstva odišiel práve pre kauzu s eurofondmi. Ešte pred odchodom však vybral aj nástupcu Belianskeho. Nahradiť ho má Stanislav Sipko. „Bude poverený riadením najdlhšie pol roka do výberového konania,“ povedala hovorkyňa Skokanová.

Sipko pomáhal Plavčanovi na jednej z tlačoviek, kde chcel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Eurofondy v školstve

Koaličná kríza

Teraz najčítanejšie