Denník N

Zsolt Simon: Fico zničí Bugára aj Danka, Kaliňák vie na každého niečo

Zsolt Simon. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zsolt Simon. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako vysoko postavený človek v Moste-Híd bol pri vládnych krízach vo vládach Ivety Radičovej aj Mikuláša Dzurindu. Odmietol vládnuť so Smerom a po posledných voľbách zo strany odišiel. Zsolt Simon kritizuje Bélu Bugára, Luciu Žitňanskú, ale aj Richarda Sulíka.

Zsolt Simon v rozhovore hovorí, že:

  • vláda Roberta Fica by bez Lucie Žitňanskej nevznikla;
  • že Most-Híd po najbližších voľbách skončí;
  • prečo Richard Sulík nedozrel na to, aby bol lídrom;
  • ako sa pri vyjednávaniach správa Béla Bugár a aký má naňho vplyv Oszkár Világi.

Neľutujete niekedy, že ste po voľbách odišli z Mosta-Híd? Mohli ste byť teraz možno ministrom.

Nikdy, ani na jednu sekundu som nezaváhal a neľutoval. Nevedel by som pokojne spávať, keby som mal byť súčasťou tejto vlády. A je jedno či ako minister alebo poslanec.

Prečo?

Je to o hodnotách. Mal som možnosť sedieť v druhej vláde Mikuláša Dzurindu a vo vláde Ivety Radičovej. Chceli sme posunúť túto krajinu ďalej, ale vlády Roberta Fica sa vyznačovali len korupciou, klientelizmom.

Ako je možné, že to neprekážalo vašim kolegom z Mosta-Híd?

Očakával som, že po príchode Lucie Žitňanskej do Mosta-Híd, zavážia hodnoty, chrbtica. Dnes sa nestačím čudovať, lebo Lucia Žitňanská je ministerkou spravodlivosti vlády Roberta Fica. Bez aktívneho pričinenia Lucie Žitňanskej a strany Most-Híd by tu nevládol Fico. Minister práce Ján Richter by nemohol zakrývať zneužívanie dievčat v resocializačnom ústave. Som veľmi sklamaný, lebo darmo presadí ministerka spravodlivosti nejaký zákon, ktorý o milimeter posunie veci dopredu, keď míľami necháme pošliapať demokratické princípy tohto štátu.

Tie zákony nie sú len milimeter dopredu, niektoré sú naozaj zásadné. Prvýkrát napríklad v registri užívateľov výhod vidíme naozajstných majiteľov firiem. Tak sme prišli aj na to, že eurofondy na výskum dostane aj Norbert Havalec z kauzy emisie.

Niečo sa dá odhaliť, ale ostatné nie. Darmo máme register, môžeme tam vidieť aj Bašternáka, ale načo to je, keď potom polícia povie, že skutok sa nestal? Darmo Žitňanská posunie nejaký zákon, keď pre niekoho s úsmevom na tvári neplatí. Ich spája biznis, a nie hodnotová orientácia. Veď opozícia musela zachraňovať koalíciu pri hlasovaní o vstupe Čiernej Hory do NATO, poslanci SNS boli proti, hrozil nám medzinárodný škandál. Predseda zahraničného výboru za Most Fero Šebej má jedno stanovisko a predseda európskeho výboru Ľuboš Blaha zo Smeru úplne iné. Ak niekto vytvoril totálny zlepenec, je to Robert Fico. A je smutné, že tomu išli moji bývalí kolegovia asistovať.

Bola teda koaličná kríza logickým vyústením?

Dalo sa to čakať. Vidím aj to, čo Andrej Danko nie dostatočne pomenoval. Za štyri roky vlády Smeru strana dosadila svojich ľudí všade – od ministerstiev po úrady v regiónoch. Teraz chce koalícia svoje miesta.

Viete z regiónov, že sa to deje?

Deje sa to. Smer robí všetko pre to, aby brzdil delenie sa o moc, aj o silu v regiónoch. Už pred voľbami som hovoril, že sa nedá spojiť s Robertom Ficom bez toho, aby ste sa nezašpinili.

Vládne krízy za Ivety Radičovej ste zažívali ako vysoko postavený človek v Moste-Híd, pri krízach v druhej vláde Mikuláša Dzurindu ste boli ministrom. V čom je táto vládna kríza iná?

Všetky tie krízy boli o hodnotách, či už išlo o zmluvu s Vatikánom a výhradu vo svedomí, alebo o euroval a signál, či chceme patriť do Európskej únie. Tu sa hádajú len o tom, kto bude mať väčšiu korisť z eurofondov.

Ako to dopadne?

Vidím dve alternatívy, podľa toho, aký silný bude Andrej Danko. Ak bude pevne držať svoju stranu v rukách, môže sa to skončiť predčasnými voľbami. Alebo bude vládnuť Smer už len vo dvojici s Mostom-Híd. A Robert Fico vyberie toľko poslancov spod Andreja Danka, koľko potrebuje.

Ako vyberie?

Robert Fico by sa takto nesprával, keby nemal v parlamente zabezpečený dostatok hlasov pre každý prípad.

To viete, alebo sa len domnievate?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie