Denník N

Potrebujú Vysoké Tatry tento festival?

Slnečný piatok na Téryho chate s akustickým koncertom skupiny Billy Barman. Foto – Lousy Auber
Slnečný piatok na Téryho chate s akustickým koncertom skupiny Billy Barman. Foto – Lousy Auber

Cez víkend sa konal prvý ročník akcie Tatra Flowers. Výrazne ho poznačilo počasie aj debata o tom, kde sú hranice toho, čo ešte znesú naše veľhory.

Dá sa rozčuľovať, že toto do hôr vôbec nepatrí. Rovnako sa to dá zľahčovať slovami, že Tatry majú úplne iné a oveľa väčšie problémy, alebo sa tešiť, že vám víkend spríjemnila dobrá hudba v peknom prostredí. Každá zo spomínaných možností má svoje argumenty.

Po návšteve prvého ročníka festivalu Tatra Flowers, ktorý sa cez víkend konal na niekoľkých miestach vo Vysokých Tatrách, sa to dá zhrnúť tak, že jeho najvášnivejší odporcovia sedeli doma pri počítačoch a tapetovali sociálne siete komentármi, kým zástancovia prišli osobne. To isté sa stáva Pohode. Kto na nej nebol, predstavuje si ju úplne inak, aká naozaj je.

Čím vyššie, tým tichšie

Keď po troch hodinách odkedy sme zaparkovali auto v Smokovci, prichádzame v nadmorskej výške 2000 metrov k Téryho chate, nevidíme a nepočujeme nič. Je hmla, až keď sme úplne blízko, začnú sa ozývať prvé tóny. Okolo členov sláčikového kvarteta stojí pár desiatok zvedavcov. Akustické nástroje sú bez akéhokoľvek ozvučenia, ich zvuk sa po pár metroch stráca.

Muzikanti po necelých pätnástich minútach vyhlásia, že v tomto počasí to ďalej nepôjde a že koncert dohrajú o štvrtej v hoteli na Hrebienku. Téryho chata je plná turistov, ktorí sa občerstvujú. Mnohí vôbec netušia, že sa práve koná nejaký festival.

„To sa tu takto hráva stále?“ pýtajú sa nás dve ženy v strednom veku z Čiech. Keď im vysvetlíme, o čo ide, a dozvedia sa, že večer vystúpi na Štrbskom Plese Jana Kirschner so SĽUK-om, poďakujú a hovoria, že sa tam pôjdu pozrieť.

Len o deň predtým, v piatok, to tu vyzeralo úplne inak. Bolo o viac než desať stupňov teplejšie a celá Malá Studená dolina so štítmi bola nasvietená slnkom. Voľný deň, ideálny na túru.

„Za celý deň sa tu mohlo premlieť vyše tisíc ľudí,“ odhadujú chalani, ktorí obsluhujú na Téryho chate. Plno bolo vnútri aj vonku, na plošine nad chatou stáli a sedeli ľudia počúvajúci špeciálny koncert skupiny Billy Barman. Unplugged v pravom slova zmysle – bez bicích, bez mikrofónov, bez gitarových komb a akejkoľvek aparatúry. Iba dve akustické gitary, zvonkohra, husle a speváčky zo SĽUK-u.

Skôr než si urobíte vlastný názor, je dobré vedieť niekoľko dôležitých informácií a faktov.

Na Téryho chate, na Skalnatom Plese aj na Hrebienku sa všetky koncerty začínali na pravé poludnie a trvali maximálne do 15:00. Teda v časoch, keď sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie