Denník N

Newsfilter: Čo si z tohto leta treba zapamätať

K udalostiam víkendu pripájame aj leto v skratke. A vrátil sa Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Na leto spomína Konštantín Čikovský,
tri udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Newsfilter je späť, znova s ním môžete rátať päťkrát týždenne o siedmej večer. Dnes, okrem tradičných troch komentovaných udalostí víkendu a ďalších pravidelných rubrík, začíname prehľadom letných udalostí, ktoré sú také dôležité, že bez vedomosti o nich jesennú slovenskú politiku nepochopíte správne:

1. SNS si robila hanbu, no napokon niečo aj získa. Predseda SNS Andrej Danko verejným listom vypovedal koaličnú zmluvu a potom dodatočne vysvetľoval, čo tým presne myslí a aké sú jeho požiadavky na obnovenie mieru v koalícii.

Platil za to najmä nálepkou nepredvídateľného politika, ktorá znižuje jeho atraktivitu pre súčasných aj budúcich politických partnerov.

Získal tým rešpekt v Smere, ktorý sa od konca augusta snaží SNS ponúknuť viacero drobných, verejne menej viditeľných mocenských ústupkov. Danka chcú totiž u(s)pokojiť tak, aby definitívne prestal hroziť podporou opozície pri odvolávaní ministra práce Richtera. Lebo takýto akt by bol naozajstným vypovedaním koaličnej zmluvy.

2. SNS hľadá ministra školstva, ktorý by nebol odpísaný už v momente vymenovania. Robert Fico dal ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi šancu zostať vo funkcii nielen po liste rozhnevaných rektorov štátnych univerzít, ale dokonca ešte aj po liste Európskej komisie, ktorá žiadala vyšetrovanie eurofondov na výskum a vývoj.

Peter Plavčan však na problémy reagoval tak nešikovne, že to každým dňom škodilo viac a viac celej koalícii. Andrej Danko neprijal premiérovu ponuku, aby ministra stiahla SNS sama, preto jeho odchod oznámil premiér ako vlastné rozhodnutie.

Hoci Dankovej strane post ministra školstva ostal, už vyše dva týždne nemá SNS tip na človeka, ktorý by funkciu zvládol. Nový minister by totiž mal dokázať nemožné – uspokojiť zároveň Európsku komisiu, ktorá chce poriadok v eurofondoch, lobistov koalície, ktorí nechcú poriadok v eurofondoch, rektorov, ktorí chcú pre školy rýchle peniaze, a verejnosť, ktorá chce vidieť aj šetrenie v evidentne korupčnej schéme dotácií na výskum.

3. Slovenská politika má nové delenie – za prvú európsku ligu a proti nej. Predseda Smeru sa celé leto štylizoval do roly obhajcu užšieho spojenia Slovenska s jadrom Únie okolo Francúzska a Nemecka a podarilo sa mu pritom predsedu SaS Richarda Sulíka dostať do pozície brzdy slovenskej integrácie a takmer podporovateľa režimov vládnucich v Poľsku a Maďarsku.

Sulík reagoval len opakovaním otázky, čo vlastne to „jadro“ či „prvá liga“ Únie sú a či nejde len o umelo nafúknutú tému.

Pravdepodobne mu to nepomôže, pretože francúzske snahy prijímať najmä v rámci eurozóny veľké zmeny ešte tohto roku po nemeckých voľbách jasne hovoria, že ide o aktuálnu a reálnu tému.

Poldruha roka SaS formátovala slovenskú politickú debatu ako súboj zlej mafiánskej koalície s opozičnými protikorupčnými jednotkami. V momente, keď prišla najväčšia korupčná kauza a kríza tejto vlády, Smer prehodil tému, zo seba urobil garanta prozápadného smerovania a Sulíka nalákal do pasce, v ktorej vyzerá takmer ako ruský agent.

4. „Ficov spolužiak“ robí poriadky s Mariánom Kočnerom aj Richterovým Čistým dňom. Generálny prokurátor Jaroslav Čižnár prikázal ministerstvu sociálnych vecí, aby znova posúdilo akreditáciu Čistého dňa spôsobom, ktorý fakticky znamenal príkaz, aby mu tú licenciu zobrali. Tak sa aj po pár týždňoch stalo.

Druhýkrát Čižnárovo vedenie prokuratúry prekvapilo, keď zariadilo, že na podozrivé obchody Mariána Kočnera sa polícia pozrie vo viacerých prípadoch ešte raz. Prípad zobrali prokurátorovi, u ktorého sa Kočnerovi darilo veci vysvetľovať, a z nedotknuteľného podnikateľa sa zrazu stal človek smerujúci k levelu Bašternák.

Na spievanie ód na férového generálneho prokurátora je ešte dosť skoro, no po tomto lete je čas definitívne sa zbaviť predstavy, že Čižnár je len predĺžená ruka svojho spolužiaka z práva Roberta Fica.

5. Aj ministerka spravodlivosti hrozí odchodom z koalície. Lucia Žitňanská aj v lete viackrát naznačila, že ak štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú vymenujú za členku Súdnej rady, odíde z vlády. To hovorila síce už na jar, ale rozdiel je v tom, že teraz vyzerá jej ultimátum predsedovi Smeru ešte dôveryhodnejšie.

Tri udalosti víkendu:

1. Fico už hovorí o ďalšej novele ústavy

Je síce pravda, že čo sa týka počtu ústav, takej Venezuele, ktorá ich vo svojich dejinách zažila už dvadsaťšesť, nesiahame ani po členky, ale čo sa týka frekvencie noviel ústavy, sme nepochybne aspoň v európskom nadpriemere. Preto nemohlo nikoho prekvapiť, keď premiér Robert Fico na slávnostnej schôdzi NR SR oznámil, že ľudia si zaslúžia „nový projekt sociálnych práv“, ktoré hodlá zakotviť práve do základného zákona.

Ten v žiadnom prípade netrpí prílišnou rigiditou, ktorá by bránila prispôsobovať ho požiadavkám doby, voličských nálad a politikov. Naopak, je to živý a flexibilný dokument, do ktorého si môže každý, kto nazbiera 90 hlasov, napísať, čo len chce.

Bol ušitý takou horúcou ihlou, že už o pár rokov vznikla potreba zásadne upraviť niekoľko kľúčových ustanovení. Prežil aj to, keď po ňom bez začervenania, ba vlastne s plným vedomím, šliapali tí, čo zaň hlasovali a čo prvý september zobrali školákom a vyhlásili za Deň ústavy. A nepochybne zostane základom nášho právneho poriadku aj vtedy, ak by k trom tohtoročným novelám pribudla aj štvrtá. Napokon, do konca roka zostávajú ešte takmer štyri mesiace.

Premiér na to ide lišiacky. Naznačí, že ide o chlebovú tému, nepochybne niečo dôležité, keď to treba pchať do ústavy, akurát ešte neprezradí, o čo presne ide. Aspoň môžeme hádať: bude to nejaký kompromis medzi sociálnymi požiadavkami koaličných strán, ktoré na hladinu vyplavila kríza, alebo ich súčet? Alebo to bude čisto smerácky nápad (polveta o minimálnej mzde dáva tušiť takúto možnosť), ktorý môže Fico, keď konečne nájde tú tabuľu z minulého funkčného obdobia, „odfajknúť“ ako splnený?

Sociálnou novelkou ústavy premiér neriskuje. Iniciatíva i jej obsah sú v jeho rukách. Hľadať podporu bude ľahké, pretože byť vyhlásený za sociálneho netvora vydržia hádam len v SaS. Zároveň možno predpokladať, že nové sociálne práva budú formulované dostatočne vágne (podrobnosti určí zákon), aby veľmi nezaväzovali.

Konečne, v našej ústave je aj veta, že každý má právo na priaznivé životné prostredie. Čo to presne znamená, nevie zrejme ani bájny zákonodarca, ale isté je, že základný zákon znesie takých viet oveľa viac.

2. Bez Plavčana, zato s Ondekom

Tak takto si začiatok školského roka 2017/2018 zrejme nepredstavovali ani Peter Plavčan, ani Gabriela Matečná, ale dokonca ani Robert Fico, u ktorého oprávnene očakávame, že má veci pevne v rukách. Opraty moci sa mu totiž podarilo udržať len pri Plavčanovom odstúpení, o ktoré premiér požiadal cez televíznu obrazovku.

Dva týždne čakania na nového nominanta SNS na post ministra školstva potvrdzujú personálnu nedostatočnosť strany, a keďže premiér nemal prezidentovi koho navrhnúť, preto prezident konal sám. Tu sa však Fico nemusí hnevať, pretože Andrej Kiska mu neberie kompetenciu ani nič iné.

Naopak, dôvod na hnev mu dávajú školskí odborári – a to dokonca tí „oficiálni“ z OZPŠaV, s ktorými bol ochotný rokovať, ktorých šéf Pavel Ondek kedysi kandidoval za Smer a ktorí nie sú takí maximalisti a buriči ako Iniciatíva slovenských učiteľov. Už už to vyzeralo, že za vyjednané zvyšovanie miezd podpíšu memorandum, ktorým sa vzdajú ústavou garantovaného práva na štrajk, a tak dajú do volieb Ficovi pokoj, aby mohol ústavne garantovať nové práva, a oni just nie. No dá sa tu vôbec vládnuť?

3. Trest za kosák a kladivo

Výtvarník Ľuboš Lorenz odstránil z pamätníka obetiam druhej svetovej vojny v Košiciach kosák a kladivo. Policajti ho zadržali a vypočúvali, okresný prokurátor dal návrh na väzbu, krajský prokurátor rozhodnutie zrušil, Lorenza prepustili a generálny prokurátor príde vec vysvetliť prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Vyzerá to banálne, ale maličkosť to nie je. V ďalšom pokračovaní nášho nekonečného seriálu o protiprávnosti totalitných symbolov sme sa predovšetkým znovu uistili, že štátne orgány sa vôbec nezaoberajú kosákmi i kladivami symbolizujúcimi komunistický režim. Čo je snáď ešte horšie, dozvedeli sme sa aj to, že nemajú problém držať vo väzbe človeka, ktorý tieto symboly odstraňuje.

Pri Lorenzovi, samozrejme, existuje dôvodné podozrenie, že vo svojej činnosti bude pokračovať. Nemusí sa nám to páčiť, nemusí sa nám páčiť spôsob, akým to robí, to však nič nemení na tom, že zákon tu porušuje niekto úplne iný.

Jednou vetou:

4. Šéf SNS Andrej Danko chce dostať do ústavy právo na nosenie zbraní a Robert Fico právo na minimálnu mzdu.

5. Ministerstvo školstva potvrdilo, že minister Peter Plavčan ešte pred odchodom odvolal šéfa eurofondovej Výskumnej agentúry.

6. Most podľa vyjadrenia Bélu Bugára neočakáva, že by SNS hlasovala za odvolanie ministra práce Jána Richtera.

7. Vo veku 92 rokov zomrel bývalý pomocný biskup Mons. Štefan Vrablec.

8. Slovenskí futbalisti zdolali Slovincov 1:0, do záveru kvalifikácie majstrovstiev sveta idú z výhodnej pozície.

9. Organizátori protikorupčného pochodu oznámili, že okrem Bratislavy sa uskutoční 25. septembra aj v Prahe.

10. Na Slovensko prišiel po 20 rokoch súkromne Bill Gates, ktorý cez víkend v Šamoríne sledoval svoju najstaršiu dcéru Jennifer na jazdeckom podujatí Pohár národov.

Zaujímavé články:

• Marián Leško o vládnej kríze. (etrend.sk)

• Andrej Bán sa rozprával s Jánom Lunterom o jeho kandidatúre. (tyzden.sk)

• Radoslav Procházka o ústave. (sme.sk)

• Tomáš Gális o symboloch a sochách. (dennikn.sk)

• Fedor Blaščák o zakazovaní komunistických symbolov. (dennikn.sk)

FB status leta:

Citát víkendu:

Dnes som telefonicky hovoril s generálnym prokurátorom, ktorý ma informoval, že na základe zásahu generálnej a krajskej prokuratúry bol návrh na väzbu zrušený a pán Lorenz prepustený. Dohodli sme sa, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť.

Andrej Kiska, prezident na Facebooku 

Foto víkendu:

Deň otvorených dverí NR SR. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nový Shooty:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie