Ako žijú ženy v najhoršej diktatúre sveta?

Oficiálne sú si v Severnej Kórei rovní všetci, vrátane mužov a žien. Nie je to pravda.

Foto – AP

Naisto to nevieme, lebo severokórejský režim je tajomný a tajnostkársky. Zrejmé však je, že ženy, ktorým sa odtiaľ podarilo utiecť, podávajú úplne iný obraz ako propaganda. Podľa nej sú si ženy a muži v KĽDR rovní a majú rovnaké práva. Tie a tí, čo tam kedysi žili, však hovoria, že je to obrovská lož. V Severnej Kórei majú práva len vyvolení, ostatní sú vystrašená, hladná a zrobená masa. Život v KĽDR je hrozný a v mnohých ohľadoch dopadá na ženy ešte drsnejšie ako na mužov.

Hoci oficiálne miesta hovoria o rovnosti a emancipácii, v spoločnosti sú hlboko zakorenené patriarchálne predstavy o postavení muža a ženy, na vidieku dokonca aj predsudky a povery o tom, že ženy môžu ľuďom počarovať, nosia smolu a podobne. Platí tiež, že úlohy muža a ženy sú presne zadefinované a neznesú sa žiadne odchýlky. „Ideálne“ usporiadanie vyjadruje kórejské príslovie: Dvor, na ktorom je kohút ticho a sliepka kotkodáka, nie je v poriadku.

Manžel ideológ

V KĽDR nie je muž ani tak tým, kto nosí domov peniaze, ale ako v Guardiane opísala jedna zo severokórejských utečeniek, „úlohou muža je predovšetkým naučiť manželku a deti, aby neurobili niečo, čo je v rozpore s ideológiou, dokonca aj keby to malo znamenať, že zomrú od hladu. Toto vedie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |