Ako žijú ženy v najhoršej diktatúre sveta?

Oficiálne sú si v Severnej Kórei rovní všetci, vrátane mužov a žien. Nie je to pravda.

Foto – AP

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Naisto to nevieme, lebo severokórejský režim je tajomný a tajnostkársky. Zrejmé však je, že ženy, ktorým sa odtiaľ podarilo utiecť, podávajú úplne iný obraz ako propaganda. Podľa nej sú si ženy a muži v KĽDR rovní a majú rovnaké práva. Tie a tí, čo tam kedysi žili, však hovoria, že je to obrovská lož. V Severnej Kórei majú práva len vyvolení, ostatní sú vystrašená, hladná a zrobená masa. Život v KĽDR je hrozný a v mnohých ohľadoch dopadá na ženy ešte drsnejšie ako na mužov.

Hoci oficiálne miesta hovoria o rovnosti a emancipácii, v spoločnosti sú hlboko zakorenené patriarchálne predstavy o postavení muža a ženy, na vidieku dokonca aj predsudky a povery o tom, že ženy môžu ľuďom počarovať, nosia smolu a podobne. Platí tiež, že úlohy muža a ženy sú presne zadefinované a neznesú sa žiadne odchýlky. „Ideálne“ usporiadanie vyjadruje kórejské príslovie: Dvor, na ktorom je kohút ticho a sliepka kotkodáka, nie je v poriadku.

Manžel ideológ

V KĽDR nie je muž ani tak tým, kto nosí domov peniaze, ale ako v Guardiane opísala jedna zo severokórejských utečeniek, „úlohou muža je predovšetkým naučiť manželku a deti, aby neurobili niečo, čo je v rozpore s ideológiou, dokonca aj keby to malo znamenať, že zomrú od hladu. Toto vedie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |