Denník N

Danko so zbraňami v ústave koalíciu zaskočil, môže prebrať agendu Kotlebovi

Expanzné zbrane sa ešte nedávno dali kúpiť veľmi ľahko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Expanzné zbrane sa ešte nedávno dali kúpiť veľmi ľahko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ústavný zákon o práve na zbraň má byť odpoveďou na novú európsku smernicu, ktorá by výrazne obmedzila napríklad držanie expanzných zbraní. Sfunkčnené expanzné zbrane zo Slovenska našli u dílerov aj teroristov po celej Európe.

Zbrane nájdené u teroristov, ktorí vystrieľali redakciu francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo, kupovali na Slovensku, písali pred dvomi rokmi zahraničné médiá od britského Guardianu cez americký Time po nemecký Spiegel.

Členov britského zločineckého gangu zadržali v mestečku Kent po tom, čo sa pokúsili na ostrovy prepašovať desiatky zbraní z obchodu v Partizánskom, oznamovali britské noviny pred rokom.

Švédski policajti vystopovali obchodníka z mesta Malmö, ktorý zo Slovenska do krajiny doviezol stovku pištolí a ďalšiu stovku samopalov a predával dílerom, informovali médiá len pred pár mesiacmi.

Vo všetkých prípadoch išlo o takzvané expanzné, no nelegálne opäť sfunkčnené zbrane, vďaka ktorým si Slovensko vybudovalo imidž muničného skladu zločincov a teroristov pre celú Európu. Podľa Europolu sa v rokoch 2009 až 2014 zo Slovenska dostalo von až 10-tisíc takýchto zbraní.

Európa preto proti tomuto typu zbraní tvrdo bojuje a nová smernica veľkú časť z nich úplne zakáže. Aj s tým súvisí nové a pre mnohých prekvapivé ťaženie predsedu SNS Andreja Danka za právo vlastniť zbraň.

SNS tvrdí, že nové pravidlá Európskej únie poškodia kluby vojenskej histórie.

Takzvané expanzné zbrane prerábajú z funkčných tak, že do ich hlavní privaria oceľové kolíky. Vďaka tomu z nich nie je možné strieľať ostrým, ale len slepým strelivom. Obľúbili si ich nadšenci vojenskej histórie, ale aj militaristické organizácie, ako sú Slovenskí branci.

Profesionáli na čiernom trhu však vedia tieto zbrane sfunkčniť, aby mohli opäť zabíjať.

Do hlavne sa zavŕtajú kolíky a vojenský samopal si môže na Slovensku kúpiť ktokoľvek, kto má 18 rokov. foto N – Tomáš Benedikovič

Hrnko: To zakážeme kuchynské nože?

Predseda SNS Andrej Danko v nedeľu v RTVS oznámil, že jeho strana chce do ústavy zakotviť právo na držanie zbrane.

„SNS má záujem vytvárať bezpečné prostredie. Musíme dať možnosť ľuďom podieľať sa na zaisťovaní národnej bezpečnosti Slovenskej republiky, a to i vlastnou legálne držanou zbraňou. Zároveň však nesmieme obmedzovať ani našich poľovníkov či športových strelcov,“ vysvetľoval.

„Zaisťovanie národnej bezpečnosti“ znie, ako keby mali mať ľudia silnejšie právo nosiť a používať zbraň. Anton Hrnko, podpredseda SNS a predseda parlamentného branno-bezpečnostného výboru, skôr hovorí o tom, že chcú zabrániť obmedzeniu držby expanzných zbraní. Strana už podľa neho pracuje na návrhoch zmien (nielen ústavy, ale aj zákonov).

„Expanzné zbrane používajú kluby vojenskej histórie,“ vysvetľuje Hrnko. „My sme klubom vojenskej histórie sľúbili, že ich práva budeme obhajovať a presadíme legislatívu, ktorá zamedzí tomu, aby tie kúsky, ktoré sa podarilo v tejto smernici ukotviť, ich neobmedzovali pri držaní zbraní či expanzných zbraní. Viete, aká to je obľúbená zábava, koľko ľudí chodí na predstavenia týchto vojenských historických klubov.“

Ľudovít Miklánek zo združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Tellum tvrdí, že európska smernica úplne zakáže všetky expanzné zbrane vyrobené znefunkčnením pôvodne ostrých pušiek či samopalov.

Európske smernice stoja nad bežnými zákonmi a Slovensko ich musí prevziať; nemali by však ísť proti ústave členského štátu. Práve preto chce SNS zrejme rovno meniť najvyšší zákon. Podobne v lete postupovali Česi, ktorí do ústavy zakotvili právo občanov na obranu krajiny s legálne držanou zbraňou, a okrem toho proti smernici podali žalobu.

Hrnko tvrdí, že kluby by mali mať legálnu možnosť expanzné zbrane vlastniť. „Hovoríme o legálne držaných zbraniach, väčšina zločinov je páchaná nelegálne držanými zbraňami, a nie legálnymi,“ hovorí podpredseda SNS.

V prípadoch, keď si teroristi nakúpili zbrane na Slovensku, išlo o legálne nakúpené expanzné zbrane, ktoré však boli nelegálne sfunkčnené. To podľa Hrnka nie je argument, aby sa expanzné zbrane tak prísne obmedzovali.

„Viete, ktorou zbraňou sa spácha najviac vrážd?“ pýta sa. „Kuchynským nožom. Keby v Európskej komisii sedeli len vegáni, určite by zakázali aj kuchynské nože.“

Anton Hrnko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Koalícia je prekvapená

Koaliční poslanci v pondelok nápad SNS nechceli hodnotiť. Strana zatiaľ nemá presnú formuláciu, ktorú by chcela do ústavy presadiť. Ústavný expert Mosta-Híd Peter Kresák povedal, že treba počkať, s čím Dankova strana príde. Pripomenul, že na zmenu ústavy treba 90 hlasov, koalícia ich má 79.

„Neviem sa vyjadriť, prekvapilo nás to, vážne,“ odpovedal aj šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu Martin Madej (Smer). „Máme veľa prekvapení v tomto období.“

Dankov nápad zaskočil aj premiéra Roberta Fica. „Teraz to počujem prvýkrát, nemôžem to v žiadnom prípade komentovať, musím to vidieť, o čo presne ide,“ povedal včera v relácii O päť minút dvanásť na RTVS, kde zase on hovoril o jeho návrhu zakotviť v ústave minimálnu mzdu. „K týmto iniciatívam sa musím postaviť čelom, a nie chrbtom.“

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) je presvedčená, že časté a nesystémové zmeny ústave škodia. V strane by chceli debatovať o tom, ako ústavu zastabilizovať.

„Ak dnes máme ísť do zmeny ústavy, tak predovšetkým do zmeny, ktorá sa bude týkať kreovania ústavného súdu pri prehodnotení funkčného obdobia sudcov, kvalifikačných kritérií na osobu sudcu s dôrazom na odbornú a morálnu zdatnosť a vyjasnenia právomoci prezidenta v procese výberu. Túto zmenu máme aj v programovom vyhlásení vlády a práve na ňu je najvyšší čas.“

Kotlebovci chceli aj dlhé zbrane

SNS si so svojou novou agendou môže pripísať body u voličov, ktorých doteraz oslovovala skôr Kotlebova ĽSNS. Kotleba so svojimi poslancami ešte vlani v novembri do parlamentu neúspešne predložil zákon, ktorý mal ľuďom umožniť, aby okrem krátkej strelnej zbrane mohli použiť na ochranu života či majetku aj dlhé strelné zbrane.

Koniec tlačovej správy SNS k zbraniam sa preto dá čítať aj ako akýsi odkaz voličom, že SNS na rozdiel od Kotlebu dokáže návrhy aj reálne presadiť. „SNS dokáže spolupracovať, sme súčasťou koaličnej vlády a darí sa nám presadzovať veci, ktoré majú iní iba v brožúrkach,“ píše sa v správe.

Andrej Danko na Deň ústavy v parlamente. Foto N – Tomáš Benedikovič

Procházka: Pre záchranu majestátu ústavy je neskoro

Koaličné nápady na zmeny ústavy, ktoré prišli krátko po oslavách 25-ročného výročia od jej prijatia, kritizoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

„V uplynulých rokoch sme sa stali svedkami toho, že zo zmien ústavy sa stal nástroj lacného politického marketingu, ktorým mnohí politici zakrývajú svoje škandály a neschopnosť reálne zlepšiť životy ľudí na Slovensku,“ tvrdí.

„Vďaka tomu sa do našej ústavy dostala ešte aj fľašková voda, čo považujeme za európsky, ak nie svetový unikát. Tento postup je prejavom vrcholného politického cynizmu a neúcty k našej ústave. Stáva sa z nej reklamný leták, na ktorý si ľudia ako Robert Fico a Andrej Danko tlačia svoje krátkodobé marketingové posolstvá.“

Nápad odmieta aj predseda SaS Richard Sulík. „Zakotviť právo na držanie zbrane do Ústavy SR považujem za rovnakú zbytočnosť ako ochranu manželstva, ktorú tam pretlačilo KDH. Beriem to ako akt zúfalstva niečím zaujať, bohužiaľ, opäť nevydalo.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Politici naozaj za posledné tri roky menili ústavu už šesťkrát – pre vodu, pôdu, Harabina, manželstvá aj teroristov.

Smer napríklad v októbri 2014 presadil ústavný zákaz vývozu vody. Premiér ho vtedy oznámil videom, v ktorom stál pri nádržke s pitnou vodou. V skutočnosti hlavne reagoval na paniku, ktorá vznikla po vládnom návrhu zákona o vode. V tomto zákone sa totiž objavila veta, že vláda môže rozhodnúť o povolení na vývoz vody do zahraničia.

Koncom roka 2015 zase Smer s Mostom-Híd presadili do ústavy jedno z opatrení z vládneho protiteroristického balíčka, prijímaného v čase utečeneckej krízy a predvolebnej kampane Smeru s heslom „Chránime Slovensko“.

Hlasy Mosta umožnili predĺženie lehoty na zadržanie osôb pri trestných činoch terorizmu. Kým dovtedy platilo, že osobu možno zadržať maximálne na 48 hodín, pri trestných činoch terorizmu to je dnes až na 96 hodín.

Tento rok sa ústava menila už tretíkrát. Poslanci cez jej novelizáciu umožnili zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara, zjednotili termín volieb do žúp a obecných samospráv tým, že jednorazovo predĺžili funkčné obdobie županov, ktorých zvolia tento rok na jeseň, a zakotvili aj ústavnú ochranu pôdy.

Bývalý poslanec a ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že prípadné ďalšie novelizácie ústavy už iba podčiarknu to, čo sa s ňou deje za ostatných sedem-osem rokov.

„Či bude alebo nebude znovu zmenená, je takmer jedno, pre túto ústavu už je možno neskoro na záchranu aspoň zvyškov jej majestátu. Prípadné rozšírenie druhej hlavy o základné právo držať strelnú zbraň považujem nielen za ďalší dôkaz inflačnej normotvorby, ale za nedomyslené najmä z vecného hľadiska.“

Expanzné zbrane sú obvykle prerábané z klasických zbraní. Foto N – Tomáš Benedikovič

Expanzné zbrane sme obmedzili už skôr

Slovenské ministerstvo vnútra sprísnilo predaj expanzných zbraní v lete roku 2015, čiastočne aj na nátlak Únie. Dovtedy na kúpu znefunkčneného samopalu v obchode so zbraňami stačil doklad totožnosti.

Dnes sa Slováci vlastniaci expanznú zbraň musia registrovať na polícii a cudzinci musia pri kúpe dokázať, že majú od svojich úradov špeciálne povolenie na dovoz expanzných zbraní. Obchody so zbraňami odvtedy hovoria, že nákupy takýchto zbraní cudzincami sa prakticky skončili.

Miklánek z Legis Tellum hovorí, že tieto opatrenia boli dostatočné pre to, aby sa čiernemu obchodu s expanznými zbraňami zamedzilo. Európska smernica by podľa neho väčšinu legálne držaných expanzných zbraní dostala do ilegality a nie je jasné, čo by sa s nimi dialo ďalej.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koaličná kríza

Slovensko

Teraz najčítanejšie