Denník N

Finančný analytik vymyslel so svojimi deťmi hru na motívy Dobšinského rozprávok

Autor hry Rozprávkari Matúš Teplický so zdrojom svojej inšpirácie – Dobšinského rozprávkami. Foto N – Samuel Prílepok
Autor hry Rozprávkari Matúš Teplický so zdrojom svojej inšpirácie – Dobšinského rozprávkami. Foto N – Samuel Prílepok

Matúš Teplický vymyslel stolnú hru Rozprávkari, v ktorej budú hráči zachraňovať rozprávky pred zloduchmi, ktorí ich ukradli.

Matúš Teplický má 34 rokov a svojim dvom malým deťom každý večer rozpráva rozprávky. Ako finančný analytik trávi veľa času pri počítači, a aj preto sa rozhodol, že vymyslí spoločenskú hru na tému Dobšinského rozprávok, pri ktorej by si spolu s rodinou mohol oddýchnuť od práce a techniky.

Hráte sa spoločenské hry?

Čím staršie sú moje deti, tým viac sa hrám spoločenské hry. Keď som bol dieťa, hrávali sme Dostihy a stávky, kvarteto a pexeso. To boli asi jediné hry, ktoré boli vtedy rozšírené, a aj keď je dnes výber oveľa širší, vyberám si väčšinou klasiky.

Ktorá je vaša najobľúbenejšia?

Mám rád hry, ktoré sú rýchle a zábavné, preto môj večný favorit bude pexeso.

Prečo ste sa rozhodli vyrobiť si vlastnú spoločenskú hru?

Nápad vznikol na dovolenke. S deťmi sme chceli vymyslieť aktivitu, ktorú by sme mohli robiť spoločne a ktorá by bavila aj ich, aj mňa. Začali sme vymýšľať spoločenskú hru, a keďže sme vtedy čítali Dobšinského, mala to byť hra o Dobšinského rozprávkach. Začali sme si kresliť postavy a čarovné predmety, ktoré sa nám do hry hodili, a vyrábať karty. Hru sme nazvali Rozprávkari. Po dovolenke sme zistili, že ten nápad má potenciál, a preto sme sa rozhodli, že hru dotiahneme do konca a vydáme, aby si ju mohli zahrať všetci.

Aký bude princíp hry?

Hlavný princíp je boj dobra proti zlu ako v každej rozprávke. V Rozprávkaroch je však tento princíp vyslovene rukolapný. Hráči bojujú zbraňami proti zlým postavám – zloduchom, a keď ich porazia, zachraňujú rozprávky. Príbeh, ktorý boju predchádza, hovorí o tom, že zlé postavy z rozprávok zistili, že v rozprávkach vždy ťahajú za kratší koniec. Preto ukradli rozprávky, v ktorých je zapísaná ich prehra. Úlohou rozprávkarov je zachrániť rozprávky, aby dobro opäť mohlo zvíťaziť nad zlom.

Rozprávkari. Pomôcť poraziť zloduchov a zachrániť rozprávky majú rozprávkové zbrane. Foto N – Samuel Prílepok

Bude hra rozprávať aj nejaké príbehy?

Je na hráčovi, aby si príbehy našiel. Nechceme deti nútiť, aby si príbeh prečítali alebo aby sa ho naučili naspamäť. Skôr ich hra má motivovať k tomu, aby sa o postavách, ktoré spoznali v hre, chceli dozvedieť viac a prečítali si rozprávky, v ktorých vystupujú.

Na stolovú hru Rozpravkári prebieha zbierka na Startlabe.

Ako sa stanem víťazom hry Rozprávkari?

Hráči zachraňujú rozprávky a za ne zbierajú body. Tie majú aj za porazenie najsilnejších zloduchov. Kto má najviac bodov, zvíťazil. Čiže je to pomerne jednoduchá hra.

Prečo práve Dobšinského rozprávky?

Dobšinského svet je mi blízky a ako dieťa som strávil veľa času čítaním jeho rozprávok. Teraz som ich aj vďaka mojim deťom opäť objavil. Zároveň má tento svet veľký herný potenciál, ktorý nie je využitý. Neviem o tom, že by existovala spoločenská hra podobná tej našej. Je veľa rozprávkových hier, ale žiadna z nich sa nesústreďuje tak komplexne na svet slovenských rozprávok. V Rozprávkaroch sa snažíme o to, aby rozprávky a postavy z nich fungovali spoločne. Páči sa mi, že môžeme vytvoriť nový pohľad na tento starý svet.

Video: Vznik hry podporuje aj Lukáš Latinák

Dobšinského rozprávky sú často krvavé a drsné. Je vaša hra vhodná pre deti?

Je zaujímavé, že práve tá krvavosť a drsnosť našich rozprávok ľuďom až tak neprekáža. Napríklad v jednej rozprávke Popelčík bojuje s drakom a z košele mu cícerkom tečie krv. Ak by to bol americký film, tak to rodičia deťom pozerať nedovolia, ale keďže to je slovenská rozprávka, tak to nezakazujú. Podľa mňa je to správne. Je to súčasť našej histórie. V našej hre sa však výslovne krvavým scénam vyhýbame.

Nezabudli už ľudia na Dobšinského rozprávky?

Veľa ľudí sa ma pýta, či musia poznať Dobšinského rozprávky,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie