Denník N

Civilizácia bez bilbordov pri cestách časom dorazí aj k nám

Foto - TASR
Foto – TASR

Diaľnice a cesty oblepené plagátmi sú československou špecialitou.

Dva dni som mal zvláštny pocit, že sa okolo mňa deje niečo neobvyklé. Bol som vo Fínsku, to bolo v polovici augusta. Počasie však nehralo rolu, pozeral som sa na more, ktoré tu u nás nemáme a občas som skočil do ľadovej vody. Po Helsinkách a okolí som jazdil autom. Stále som sa pozeral z okna do otvorenej krajiny a zrazu mi to došlo. Okolo ciest neprekážal výhľadu jediný bilbord.

Hneď som si naplánoval, že keď sa vrátim domov, zistím, prečo je u nás každé voľné miesto pokryté plagátmi. Predtým, ako som sa k tomu dostal, vyšla správa, že od septembra musia bilbordy z českých diaľnic a ciest zmiznúť. Paradoxne to nariaďuje päť rokov starý zákon s účinnosťou od 1. septembra tohto roku. Upozornili naň samotní majitelia, ktorí stovky bilbordov polepili českými vlajkami. Tie sa ako štátne symboly nesmú odstraňovať, a tak zostane aj pútač. Tento priehľadný fígeľ štátni úradníci neprehltli, takže sa možno dočkáme násilného odstránenia bilbordov a súdnych ťahaníc.

Diaľnice a cesty oblepené plagátmi sú československou špecialitou. Ani v Maďarsku sa vodiči nemusia pozerať na zbytočnú reklamu. Nehovoriac o Rakúsku, Nemecku a ďalších civilizovaných krajinách. Fínsko je už taký extrémny prípad, tam nie sú banery takmer ani v mestách. Pritom Slovensko má zákony, ktoré zakazujú budovanie bilbordov vo vzdialenosti sto metrov od diaľnic a ciest prvej triedy. Bohužiaľ, iba mimo zástavby, takže napríklad obchvatu Bratislavy sa to netýka.

V Českej republike existuje skupina nechceme-billboardy.cz, ktorá na svojej internetovej stránke ukazuje, ako cesta vyzerá s reklamami a bez nich. Za príklad si berie aj Slovensko. V Česku je však odteraz ochranné pásmo na diaľniciach značne väčšie, a to 250 metrov. Vôbec ma netrápi, že reklamné agentúry prídu o kšeft. Zopár ľudí točí milióny a my im v autách nedobrovoľne robíme komparz.

Úrady argumentujú tým, že reklamy veľké ako krava alebo skôr tri kravy odvádzajú pozornosť vodičov. Nikdy som síce v policajných zvodkách nevidel ako príčinu nehody sledovanie bilbordu, ale niečo na tom asi je. Ja však pútače považujem za mimoriadne otravné. Okolo uteká krajina a zrazu mi výhľad zacloní krásavica vystrihnutá vo fotošope s lákavou ponukou na prací prášok. Niekde som čítal, že pútače pri cestách sú znakom banánovej republiky. Tak schválne, ako to dopadne.

Komentáre

Teraz najčítanejšie