Denník N

Ján Lunter by sa mal toxickej podpory Smeru a Mosta vzdať

Nikto príčetný by dnes od strán korupčnej koalície podporu pri takejto kandidatúre nechcel.

Autor je podpredsedom SaS

Kandidáta na predsedu BBSK Jána Luntera pokladám za slušného človeka, ktorý mal až donedávna ako nezávislý kandidát na predsedu kraja výrazné šance vo voľbách uspieť. Podporou, ktorú mu vyslovili pred niekoľkými dňami strany korupčnej koalície Smer-SD a Most-Híd, sa jeho šance znížili. Pripomínam, že táto podpora bola vyslovená v čase, keď ĽSNS ešte ani len neohlásila kandidáta a váhala, či do toho vôbec pôjde. Silnejšiu výzvu typu: „Poďte do toho“, Robert Fico a Béla Bugár nemohli strane ĽSNS a súčasnému predsedovi BBSK Marianovi Kotlebovi ani dať. Ako ich podporili, keď nedávno pretlačili v parlamente jednokolovú voľbu županov, tak ich podporili aj teraz.

Nebola by to prvá kolaborácia strán Smer-SD a Most-Híd s ĽSNS. V parlamente kolaborujú bežne. Ak treba „poistku“ na nejaký zákon pre súčasnú vládnu koalíciu, poslanci ĽSNS sú vždy k dispozícii, ukázalo to nejedno hlasovanie. Takzvaná „hrádza proti extrémizmu“, ako s veľkou pompou onálepkovali predstavitelia korupčnej koalície vznik svojej vlády, by sa pokojne mohla a mala premenovať na „bránu pre extrémizmus“. Vráťme sa však späť k VÚC.

Nikto príčetný by dnes od strán korupčnej koalície podporu pri takejto svojej kandidatúre nechcel. Nikto príčetný by od tejto zlodejskej partie nechcel žiadnu podporu. Je to to isté, ako dostať „zadarmo“ týfus alebo choleru a tešiť sa z toho, že budeme zdravší. Alebo ak by som chcel byť expresívnejší, dostať takúto podporu, a práve v BBSK, sa rovná obliatiu niečím zapáchajúcim. A presne toto spravili svojou „podporou“ strany Smer-SD a Most-Híd Jánovi Lunterovi. Nakoniec aj Ján Lunter bol touto podporou v prvom momente dostatočne zaskočený.

My, v SaS, sme niekoľkokrát sľúbili, že sa zachováme v týchto voľbách zodpovedne. Náš kandidát a zároveň kandidát demokratickej pravicovej koalície Martin Klus podpísal memorandum, v ktorom súhlasil s tým, že ak bude niekto z demokratických kandidátov podľa viacerých spoločne spravených prieskumov tesne pred voľbami na tom výrazne lepšie, je pripravený vzdať sa v jeho prospech. My budeme, samozrejme, kampaňovať tak, aby k tomu nemuselo dôjsť a spravíme všetko preto, aby bol Martin Klus najsilnejším kandidátom a ostatní sa nakoniec vzdali v jeho prospech.

No ak by sa to nepodarilo, máme tu problém a jeho riešenie má v rukách práve pán Lunter. Postaviť totiž vedenie SaS spolu s Martinom Klusom na tlačovú besedu a požiadať voličov SaS, aby šli vo voľbách podporiť kandidáta, ktorý má na čele pečiatku Fica, Bugára, Kaliňáka, Richtera a ďalších, je čisté kamikadze. A aj keby sme to teoreticky spravili, nezaručuje to vôbec nič.

Naši voliči totiž nie sú ovce a majú stále pred očami Bašternákov byt, podvody s DPH a jeho kšefty a úplatky Kaliňákovi. Nezabudnú na jeden volebný deň na peniaze z Hornonitrianskych baní, balené do alobalu ani na eurofondový megaškandál. Na perzekúciu a šikanovanie opozičných politikov a novinárov, ich obvinenia a obžaloby ani na prenasledovanie týchto ľudí políciou, ktorá sa stala v súčasnosti poslušnou slúžkou Kaliňákových eštébáckych excesov a nástrojom jeho a Ficovej osobnej pomsty. A nezabudnú ani na nešťastné sexuálne devastované a trýznené deti v Čistom dni. Na mnoho ďalších vecí nie sú ochotní zabudnúť.

Preto som presvedčený, že Ján Lunter by sa mal toxickej podpory strán Smer-SD a Most-Híd verejne vzdať, respektíve ju odmietnuť a naďalej pokračovať ako nezávislý prodemokratický kandidát, ktorý je tu pre všetkých normálnych ľudí v banskobystrickej župe. Nech už vo veľkých voľbách volili SaS, KDH alebo Smer-SD. V opačnom prípade to všetko môže skončiť veľmi zle a naša spoločná námaha a vznešené pohnútky všetkých nás zúčastnených môžu byť na konci dňa zbytočné.

Nezaradené

Teraz najčítanejšie