Denník N

Newsfilter: Smer a Most sú podľa Galka toxickí, chce, aby sa ich Lunter zriekol

Martin Klus, Marian Kotleba, Ján Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR
Martin Klus, Marian Kotleba, Ján Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

1. Odváži sa ísť SaS proti Lunterovi? 2. Ani Richter nespôsobí pád vlády 3. Fico necháva Danka zničiť školstvo + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Odváži sa ísť SaS proti Lunterovi?

Podpredseda SaS Ľubomír Galko dnes napísal, že vyzvať svojich voličov, aby v banskobystrickej župe volili kandidáta, „ktorý má na čele pečiatku Fica, Bugára, Kaliňáka, Richtera a ďalších“, je čisté kamikadze. Mal na mysli kandidáta Jána Luntera, ktorému nedávno vyslovil podporu Smer s odôvodnením, že Lunter má najväčšiu šancu poraziť Kotlebu.

„Aj keby sme to teoreticky spravili, nezaručuje to vôbec nič,“ píše Galko s narážkou na to, že voliči SaS by takú výzvu svojej strany mohli nepočúvať.

Vyhlásenie Galka môže byť úprimným prejavom hnevu z podpory Smeru alebo prípravou svojich fanúšikov na to, že nakoniec Luntera tak či tak podporia. Len dúfajme, že v SaS o odmietnutí Luntera reálne neuvažujú.

Nič horšie by sa v bystrickej župe nemohlo pred voľbami stať, než že by najsilnejšia opozičná strana rozšírila bojisko dvoch kandidátov (jeden proti Kotlebovi) o ďalšieho: Lunter (so Smerom) vs. Kotleba vs. silnejší z dvojice Mičev – Klus.

Ak v SaS prevládne rozum nad márnomyseľnosťou, spočítajú si, že táto možnosť by o niečo zvýšila šance Kotlebovi, no pre SaS by bola tým kamikadze, o ktorom píše Galko.

Práve široký odpor voči Kotlebovi by pre SaS mal byť prvým z dvoch kľúčových dôvodov, pre ktorý by nakoniec mali podporiť Luntera. Druhým sú čísla z Focusu, z ktorých vychádza Lunter ako najsilnejší Kotlebov súper.

2. Ani Richter nespôsobí pád vlády

SNS sa podarilo vyhnať otáčky okolo ministra práce Jána Richtera do červených čísiel, a tým sa jej útok na Smer končí. Na štvrtkovom hlasovaní sa jej poslanci pravdepodobne nezúčastnia, čo znamená, že opozícia nezíska dosť hlasov na Richterovo odvolanie.

„SNS cíti zodpovednosť za fungovanie koalície a štátu,“ vysvetlil TASR predseda poslaneckého klubu Tibor Bernaťák.

Hoci Andrej Danko odmietol v rozhovore v Rádiu Expres na otázku o hlasovaní priamo odpovedať, môžeme čakať, že vo štvrtok to dopadne práve tak, ako naznačil Bernaťák pre TASR. Neúčasť národniarskych poslancov na hlasovaní sa pre koalíciu javí ako najprogresívnejší postup: SNS nespácha samovraždu, ale nebude to vyzerať ani ako úplná porážka.

„SNS očakáva od premiéra Roberta Fica, aby uplatňoval rovnaký meter na všetkých,“ povedal ešte Bernaťák.

Pri nevypočítateľnosti SNS ešte ťažko hovoriť o definitívnom konci koaličnej krízy, no Robert Fico si po štvrtku môže definitívne odfajknúť, že úlohu ochrániť svojich ministrov opäť raz úspešne naplnil. Andreja Danka vmanévroval do situácie, v ktorej musí v mene preferencií vyťahovať ústavné právo na zbraň a kričať, že zvýšil učiteľom platy.

Škoda, že premiér pri svojich ťahoch nemyslel aspoň trochu na deti vychovávané mimo vlastnej rodiny. Fakt, že Richter škandál okolo Čistého dňa prežije, síce nemusí automaticky ohroziť ďalšie deti, no ministrovo rýchle a rozhodné odvolanie mohlo byť silným signálom pre celú spoločnosť, že štát robí všetko preto, aby sa deťom nielen v resocializačných centrách neubližovalo.

3. Fico necháva Danka zničiť školstvo

Každý september sa počítajú problémy a riziká slovenského školstva, no situácia ešte nikdy tak veľmi nepripomínala zamorenú zónu ako tento rok. Príhovor žiakom a učiteľom prečítala ministerka poľnohospodárstva, o ktorej síce vieme, že je (aj) ministerkou školstva len dočasne, no nevieme, dokedy a hlavne, kto ju nahradí.

Naopak, každý vie, že „víťaz konkurzu“ bude musieť pred vzdelávacími problémami najprv riešiť záležitosti s eurofondmi. A to ako naschvál prišiel z Bruselu práve teraz ďalší varovný list k eurofondom.

Týka sa operačného programu Ľudské zdroje, na ktorom sa podieľa aj ministerstvo školstva, a komisia v ňom žiada pozastavenie výziev a pozýva úradníkov do Bruselu vysvetliť, že tieto eurofondy neplánujú rozdávať podvodne a korupčne.

Ku komisii sa pridal podpredseda vlády Peter Pellegrini a ministerstvu školstva iniciatívne napísal, aby hneď a teraz stiahlo výzvu za 21 miliónov eur a až do vyriešenia podozrení nepredkladalo žiadne ďalšie.

Takže je začiatok školského roku a SNS má v najbližšom rozvrhu napísané, že má dodať nového ministra, presviedčať Európsku komisiu, že nekradne a ešte aj viesť zákopovú vojnu so Smerom.

Aj iným vzdelávacím kapacitám, než aké má poruke SNS, by v tomto stave bolo ťažké rozmýšľať, čo robiť napríklad s nedostatkom učebníc. Tie tiež chýbajú každý rok a riešenie je každý rok jasné – povoliť školám vyberať si ich podľa vlastného uváženia, akurát sa k tomu kroku doteraz nikto neodhodlal.

Alebo taká školská reforma. Projekt Učiace sa Slovensko, ktorý by mohol byť východiskom reformy, je podľa jedného z autorov už takmer hotový. Viete si predstaviť, ako Andrej Danko v týchto okolnostiach hľadá ministra podľa toho, ako rýchlo a dobre dokáže tento dva roky písaný odborný dokument implementovať?

Za takýto smutný začiatok školského roka je v prvom rade zodpovedná SNS a v druhom rade Smer. Čím dlhšie nechá Robert Fico Andreja Danka topiť sa v žumpe, do ktorej sa sám namočil, tým dlhšie bude trvať naprávanie chýb.

 

Jednou vetou:

4. Peter Plavčan už nie je ministrom, radí však zastupujúcej ministerke školstva Gabriele Matečnej ako externý poradca na určitý čas, s ministerstvom má uzatvorenú dohodu, nie je teda v štátno-zamestnaneckom pracovnom pomere.

5. Mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie ministra práce Jána Richtera bude vo štvrtok o 15.00 h, jej zvolanie iniciovali SaS, OĽaNO a Sme rodina.

6. Za pokus o zasahovanie do právomocí orgánov činných v trestnom konaní označil generálny prokurátor vyjadrenia politikov k prípadu Ľuboša Lorenza, vníma ich ako účelovú politizáciu.

7. Poslankyňa Mosta-Hídu Edita Pfundtner stiahla svoj podpis z kritizovanej novely zákona o ÚPN, patrila pritom do skupiny poslancov, ktorí návrh predkladali.

8. Tretinu slovenských vysokých škôl by prezident Andrej Kiska okamžite zavrel, keby mal tú možnosť, pretože len naberajú študentov a neposkytujú potrebnú úroveň vzdelania.

9. Kandidatúru na predsedu Trnavského samosprávneho kraja ohlásil Jozef Viskupič (OĽANO), má podporu OĽANO, SaS, KDH, NOVA, OKS a a Zmena zdola.

10. Bratislavský závod automobilky Volkswgen začal sériovú výrobu novej generácie športovo-úžitkových vozidiel Porsche Cayenne, ktoré sa budú kompletne montovať na Slovensku.

Zaujímavé články:

  • Peter Schutz o Smere a Lunterovi. (sme.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Aj predseda Smeru sa musí s nami naučiť komunikovať. Doteraz vládol sám, musí nás vnímať ako rovnocenného partnera.

Andrej Danko, predseda SNS v Rádiu Expres.

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie