Denník N

Žiadna žena nebola vo vesmíre tak dlho, no to nie je jediný rekord Peggy Whitsonovej

Peggy Whitsonová poletuje na medzinárodnej vesmírnej stanici. Foto – NASA/AP
Peggy Whitsonová poletuje na medzinárodnej vesmírnej stanici. Foto – NASA/AP

Vo vesmíre strávila celkovo 665 dní. Na stanici ISS rada vymýšľala recepty a najviac si užívala prechádzky vo vesmíre.

Keď sa v roku 1969 prechádzali po Mesiaci Neil Armstrong a Buzz Aldrin, mnoho detí, čo ich sledovali v televízii, zatúžilo stať sa astronautom. Bola medzi nim aj farmárska dcéra z Iowy Peggy Whitsonová (57).

Na rozdiel od väčšiny to aj dokázala.

Na začiatku tohto týždňa sa vrátila zo svojej ďalšej misie vo vesmíre, na ktorej strávila 288 dní. Keď sa k tomu prirátali jej prechádzajúce lety, dospelo sa k číslu 665 dní. Tak dlho nebola vo smere žiadna astronautka a ani nikto z Američanov.

Biochemička Whitsonová okrem vedeckých experimentov a rôznych prác technického charakteru vymýšľala na Medzinárodnej vesmírnej stanici aj nové recepty na oživenie nudnej stravy astronautov. Je tiež najstaršou ženou, čo bola vo vesmíre. Ďalej sa ani jedna žena „neprechádzala“ vo vesmíre tak často ako ona. Podarilo sa jej to desaťkrát.

Keď jej zatelefonoval s gratuláciou prezident Donald Trump, žartovala, že sa chystá aj na let na Mars.

Tvrdá práca

Whitsonová podľa vlastných slov za svoje úspechy vďačí prísnym rodičom a tvrdej práci na farme. Od základnej školy dostávala ocenenia ako najlepšia študentka. Bakalársky titul získala z chémie a biológie, a hoci ju jej profesor, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie