Denník N

Ryba s budúcnosťou, čaj s charakterom

Katedrála v novezélandskom Christchurch prišla počas zemetrasenia o vežu. Foto - Wikipedia
Katedrála v novezélandskom Christchurch prišla počas zemetrasenia o vežu. Foto – Wikipedia

Mesto Christchurch na Novom Zélande za dva roky zasiahlo päť zemetrasení. Len čo ľudia opravili svoje domy, boli opäť zničené.

Čítala som v novinách, že na Novom Zélande je päťkrát vyšší počet samovrážd ako v Británii, pritom kedysi to bol jeden z vysnívaných rajov hippies. Krajina šťastnej budúcnosti. Jednou z príčin dobrovoľného odchodu zo života je práve to, že mladí ľudia sa vraj cítia byť bez budúcnosti.

V ten deň som si kúpila mrazeného lososa. Divokého z Aljašky. Na obale stálo: Fisch mit Zukunft. Dobre to nadväzovalo na čaj, ktorý som pila na raňajky. Na vrecúšku bol nápis Earl Grey, a tea with character. Po čaji s charakterom sa oplatí dať si rybu s budúcnosťou. Mŕtva a mrazená. Aká tam budúcnosť?

V roku 2012 som v Iowe stretla básnika z Nového Zélandu Jeffreyho Holmana. Napísal zbierku básní inšpirovanú zemetrasením  – Shaken down 6,3 – a premietol nám dokumentárny film When a City Falls o meste Christchurch, ktoré zasiahlo v priebehu dvoch rokov päť zemetrasení. Štvrtého septembra pred siedmimi rokmi zemetrasenie poškodilo budovy a spôsobilo škody na majetku. O pol roka nato sa zem triasla opäť, vtedy však pri tom zahynulo 185 ľudí. Veža z vrchu katedrály sa zrútila na cestu. Ďalšie zemetrasenia nasledovali v júni a v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie