Petra sa snaží žiť bez odpadu: Vysypať smeti chodím raz za tri mesiace

Petru Slezákovú inšpirovala Francúzka, ktorá neprodukuje takmer žiadny odpad. Pred časom sa rozhodla pre životný štýl s nulovým odpadom aj ona sama

Petra Slezáková žije zero waste. Zdroj: Petra Slezáková

Zero Waste, teda nulový odpad, je hnutie, ktorému urobila najlepší marketing Francúzka Bea Johnson. Jej kniha o tom, ako za jeden rok jej rodina vyprodukuje odpad, ktorým ledva zaplní malú nádobu, sa prekladala už do sedemnástich jazykov. Jej slovenskou nasledovníčkou je Petra Slezáková. Životný štýl Zero Waste ju nadchol, no nevedela ho dôsledne aplikovať na slovenské podmienky. Preto si vytvorila blog, v ktorom sa delí o svoje skúsenosti.

Boli ste vždy veľkou milovníčkou prírody, alebo sa vám jednoducho Zero Waste pritrafil?

Prírodu ako takú som vždy milovala, rada som chodila do hôr, ale spätne sa skôr považujem za človeka, ktorý bol priemerne uvedomelý. Recyklovala som papier, sklo, plasty a myslela som si, že to stačí.

Potom som objavila Beu Johnson, pozrela som si rôzne videá a prednášky a začala si uvedomovať aj globálne súvislosti, ktoré sa dnes už dosť objavujú aj v mainstreamových médiách.

Pochopila som, že recyklácia nie je riešenie, lebo nie je dokonalá a je aj energeticky náročná. Najlepším riešením je, aby odpad vôbec nevznikol.

Začala som pracovať na tom, aby som tú svoju kvapku v mori zmenila.

Dá sa zo dňa na deň začať so zero waste životom?

Presne tak to treba spraviť. Prvý krok musíte spraviť hneď teraz. Človek len nemôže čakať, že od zajtra bude produkovať len jednu sklenenú nádobku za rok ako Bea. V našich podmienkach to nie je zatiaľ reálne.

Každý si musí nájsť svoje tempo a veci, ktoré preňho fungujú, všeobecný recept neexistuje. Odporučila by som sa pozrieť do odpadkového koša. Uvedomiť si, čoho je tam najviac a postupne tie veci odstraňovať. U väčšiny je to bio odpad, ktorý tvorí skoro polovicu koša. Keď tam je veľa kuchynských utierok, skúste klasické riešenie starej mamy, ktorá by zobrala handru.

Pre niektorých by bolo prvým krokom samotné recyklovanie. Čo s plastmi?

Ľudia si myslia to isté ako ja kedysi. Že keď hodia téglik od jogurtu do plastov, tak je to super. Lebo väčšina ľudí to do žltého kontajnera ani nehodí. Problém je, že tieto materiály sa veľmi ťažko a energeticky veľmi náročne recyklujú.

Na Slovensku sa reálne recykluje len to, na čo sú odberatelia. V súčasnosti to sú PET fľaše a tetrapaky, a tam sme viac-menej skončili. Darmo ja do toho žltého kontajnera hodím, čo tam patrí, keď pre to nemajú odberateľa. Možnosť vyvážať odpad do Číny sa mi síce nikdy nepáčila, ale teraz aj tam zavreli hranice pre dovoz plastového odpadu, takže putuje rovno do spaľovne.

Preto je podstata zero waste redukovať aj recyklovateľný odpad a nekupovať veci, ktoré si môžete požičať.

Myslíte komunitné požičiavanie?

Zatiaľ som ho nemusela využiť, všetko potrebné si požičiam u priateľov. Existujú internetové platformy, kde sa veľakrát dajú veci požičať zadarmo.

Zmrzlinovač, badmintonové rakety, pekáreň na chlieb či stan nepotrebujete každý deň a požičať sa dajú ľahko napríklad v Knižnici vecí v Bratislave za malý členský poplatok. Pracovné nástroje sa dajú požičať aj v klasických predajniach, ale už za väčšiu sumu.

Petra Slezáková (37)

Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave a štrnásť rokov pracovala v bankovníctve.

Zdroj: Petra Slezáková
So zero waste začala na jar 2016 a o rok neskôr založila blog Zero Waste Slovakia s cieľom inšpirovať ľudí a zjednodušiť ich cestu k bezodpadovému životu v slovenských podmienkach. Momentálne je na voľnej nohe. Spolu s manželom žije v Petržalke. Inšpirovala ju Bea Johnson: „Stretla som ju osobne, je to rodená rečníčka. V tomto životnom štýle sa našla, a rozpráva o tom tak oduševnene, že jej nemôžete neuveriť.“

Bea Johnson produkovaniu nulového odpadu vymyslela päť pravidiel. Čoho sa pri nich držať? 

Sú v tvare obrátenej pyramídy a pre dokonalé fungovanie by sa mali aplikovať presne v uvedenom poradí: odmietať, redukovať, opätovne využiť, recyklovať a nakoniec skompostovať.

Odmietnite to, čo nepotrebujete, na schránku si nalepte zákaz vhadzovania letákov. Zredukujte, čo naozaj potrebujete, mne predsa stačí jeden pár riflí. Keď sa zničia, kúpim si v secondhande druhé.

Nepoužívajte jednorazové veci, treba nechať veci opravovať alebo ich inovatívne využiť, až potom pristúpiť k recyklovaniu.

Bio odpad treba vrátiť do prírody, keďže je zdroj živín. Živiny z nej len berieme a nevraciame. Tento neudržateľný proces sa raz zastaví.

Päť začiatočníckych bezodpadových krokov podľa Petry Slezákovej

  1. Plastové fľaše – alternatíva je jednoduchá. Kúpte si sklenenú, v ktorej čistá voda lepšie chutí, alebo antikorovú. Rovnako postupujem aj pri kúpe kávy so sebou, nosím si vlastný pohárik.
  2. Zameňte igelitku za plátennú tašku a mikroténové vrecká za sieťky alebo látkové vrecká.
  3. Nakupujte bezobalovo. Prineste si vlastnú nádobu, navštívte čapované drogérie, ktoré vznikli ako paralely k bezobalovým obchodom.
  4. Papierové utierky môžete nahradiť handričkami nastrihanými zo starého oblečenia. Miesto hygienických vreckoviek používať klasické znovu použiteľné vreckovky.
  5. Dajte oblečeniu ďalšiu šancu. Neodvracajte sa od secondhandov alebo online bazárov. Uprednostnite kvalitné oblečenie s nadčasovým dizajnom, ktoré vydrží dlhšie a máte ho s čím skombinovať.

 

Bea Johnson o tom, že zero waste znamená menej recyklovania. Zdroj: Youtube/TEDx Talks

V potravinách sa nad vašimi vlastnými obalmi nepozastavujú?

Veľmi málo, naposledy v Terchovej na dovolenke. Pani sa pýtala, či oni predávajú pečivo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |