Denník N

Nový šéf TASR Puchala: Nerobili sme cielenú nadprácu pre Danka a SNS

Vladimír Puchala. Foto – TASR
Vladimír Puchala. Foto – TASR

Novým šéfom verejnoprávnej tlačovej agentúry sa stal zástupca bývalého riaditeľa a nového šéfa RTVS Jaroslava Rezníka. Vladimír Puchala hovorí, že bolo chybou uzatvoriť zmluvu so Sputnikom a že sa chce pozrieť aj na spoločný biznis s podnikateľom blízkym Slavii Capital.

Zo svojho zvolenia za šéfa TASR zrejme nie ste prekvapený, alebo áno?

Nenazval by som to prekvapením. Boli tam isté očakávania, ale nebolo to definitívne jasné. Nepovažujem sa za človeka, ktorý ide, povie a zvíťazí.

Naozaj si myslíte, že by vás mohol poraziť šéf Matice Marián Tkáč?

Nemusel byť zvolený nikto. Nerád by som sa vyjadroval k akémukoľvek súperovi, mám isté skúsenosti s touto prácou a myslím si, že môžu byť užitočné. Každý je na svojom poli frajer.

Posledné týždne sa objavovali špekulácie, že pôjdete do RTVS za Jaroslavom Rezníkom, s ktorým ste dlhé roky spolupracovali. Prečo to tak nakoniec nedopadlo?

Dlho som zvažoval, či tam ísť. Osem rokov som pracoval v Slovenskom rozhlase a poznám to prostredie. No prišla možnosť uchádzať sa o post šéfa TASR, bol tu celý rad ľudí z agentúry, ktorý ma na to vyzýval. Možnosť pokračovať v budovaní verejnoprávnej agentúry sa mi zdala akútnejšou výzvou.

Niektorí to môžu vnímať tak, že „rezníkovský“ štýl riadenia verejnoprávnych médií bude teraz prítomný aj v TASR, aj v RTVS. Ste tieňom Jaroslava Rezníka, alebo máte inú predstavu, ako viesť TASR?

Nemyslím si, že som tieňom kohokoľvek. Keď dvaja ľudia spolupracujú, neznamená to, že jeden je tieňom. Ja som sa teraz od Rezníka oddelil. Mohol som prijať ponuku, ktorú ste spomínali, a ísť do RTVS, ale rozhodol som sa zostať v TASR.

Šéfom TASR chcel byť okrem Vladimíra Puchalu aj šéf Matice slovenskej Marián Tkáč. Foto – TASR

Aké konkrétne miesto vám vlastne v RTVS ponúkal?

Nebavili sme sa v štýle – toto musíš, toto chcem. Ja mám skúsenosti s rozhlasom a tam som mohol byť užitočný. Tak či tak, odčlenil som sa od Rezníka. Aj keď sme priatelia, nebudeme si teraz medzi sebou niečo dohodovať. RTVS a TASR sú samostatné subjekty, majú svoje poslanie a priority, a ja budem riadiť jeden z nich tak, aby bol samostatný a nepodliehal žiadnym vplyvom. Nedovolím nikomu, aby sa – mimo rámca zákona – do riadenia TASR zapájal.

Pred voľbami bolo TASR vyčítané, napríklad na základe analýzy Transparency International, že v jej servise dostávala neúmerný priestor SNS, ktorá neskôr presadzovala zvolenie Jaroslava Rezníka do čela RTVS. Vy ste boli doteraz v TASR riaditeľom stratégie. Preferovala podľa vás agentúra SNS?

Ak niekto píše o strane, ktorá rastie, nie je na tom nič zlé. Podobne píšeme aj o iných mimoparlamentných stranách. SNS nerástla preto, že my sme ju podporovali. SNS rástla, a preto sme o nej písali. Niektoré iné médiá či agentúry možno o nej nepísali. Dovolím si do budúcna tvrdiť, že nie som človek, ktorý by mal akékoľvek záujmy či preferencie smerom k politike. Budem sa starať, aby naše informácie boli nestranné a vyvážené.

TASR vtedy písala aj o tom, ako Andrej Danko trávi veľkonočné sviatky. To už naozaj vyzeralo ako nadpráca.

Z času na čas vydávame podobné správy o ktoromkoľvek politikovi, aj z hnutia OĽaNO alebo iných strán. Aj o nich by sme našli správy, ako išli s deťmi do školy alebo slávili nejaké súkromno-pracovné výročia. Išlo o jeden prípad, nevyrábali sme systémovo nejakého politika tým, že sme mu robili lifestylovú propagandu. Z jednej či dvoch správ, aké sme mali aj o mnohých iných politikoch, nemôžeme robiť záver, že išlo o cielenú a dlhodobú nadprácu.

Ako by sa mala TASR vo všeobecnosti stavať k mimoparlamentným stranám, ktorých podpora nie je jasná? Nové strany vznikajú aj teraz. Budete o nich písať?

Informujeme o vzniku každej politickej strany. Ďalej o nich píšeme len vtedy, ak sa opakovane vyskytujú v prieskumoch verejnej mienky nad nejakou reálnou hodnotou. Nie je to tak, že vydáme čokoľvek, čo niekto pošle do agentúry. Máme kritické myslenie a rozlišujeme, čo môže byť informáciou a čo propagandou. Tieto kritériá sú platné pre všetky politické strany.

Vo svojej prezentácii ste hovorili o úlohe TASR v postpravdivom svete hoaxov a dezinformácií ako o jednej z najväčších výziev, ktorá vás čaká. Ako ste to mysleli?

Všetci vieme, že dôležitá je značka. Mali by sme vzdelávať verejnosť, aby rozlišovala, z akého zdroja informácia pochádza. Tu je úloha agentúry veľmi dôležitá. Spravodajstvo je jedným z najvyhľadávanejších segmentov na webe. Ak TASR bude produkovať dostatočne kvalitné informácie na slobodné utváranie názorov, a s touto značkou tieto informácie poputujú do médií či na spravodajské weby, tak tu bude existovať protiváha záplave pochybných informácií. TASR je dôležitým zdrojom správ pre veľa webov, poskytujeme informácie nonstop. Ak budeme dobrí, bude na slovenskom webe dostatok správ, ktorým ľudia môžu veriť.

Vladimír Puchala. Foto – TASR

Vedeli by ste otvorene povedať, ktoré slovenské weby a médiá publikujú či rovno vytvárajú hoaxy a dezinformačné správy?

Nechcem menovať konkrétne médiá ani ich kategorizovať. Chcem hovoriť o tom, čo je značka TASR a čo ponúka. Chcem, aby sa ľudia mohli spoľahnúť, že tie správy, pod ktorými sme podpísaní my, sú overené a kvalitné.

Keď sa vás dnes pýtali na zmluvu s ruskou agentúrou Sputnik, ktorú TASR uzatvorila, povedali ste, že to bola chyba. Prečo ste to tak spätne vyhodnotili?

Tlačová agentúra by nemala byť predmetom politického zápasu a toto sa predmetom politického zápasu stalo. Pracujeme s rôznymi zdrojmi, dôležité však je, čo aj reálne publikujeme. TASR neprodukuje informácie, ktoré by boli propagandou. So Sputnikom spolupracuje veľa iných médií a agentúr vo svete, ale keďže sa dalo predpokladať, že to vyvolá nejaký ohlas, myslím si, že bola chyba zmluvu s touto agentúrou podpísať.

Bola to chyba Jaroslava Rezníka?

Ja som bol vo vedení agentúry tiež a nedištancujem sa od toho, čo bolo doteraz. Netvrdím, že to bola chyba Jaroslava Rezníka; nakoniec, neurobil to v zlom úmysle. Sputnik je zdroj, s ktorým pracuje CNN, Reuters, DPA či AP na dennej báze. Zmluvu sme zrušili, hneď ako to bolo medializované, a pravdepodobne by sme ju zrušili aj bez medializácie. Už preto, že bola zneužitá zo strany nášho partnera. Takéto dohody majú byť postavené na obojstrannom benefite, nie na tom, že si z nej jeden z partnerov urobí propagandu.

Pri odchode Václava Miku z RTVS ste bývalého riaditeľa na Facebooku kritizovali, že sa teší z nového prenosového vozu ako „z litmanovskej panenky Márie, ktorá fosforeskuje“, ale televízia v skutočnosti nezhodnocuje svoj spravodajský obsah tak dobre, ako by mohla, najmä na sociálnych sieťach. TASR to podľa vás robí?

Naša úloha je iná. TASR je orientovaná na business-to-business, naše produkty ponúkame v prvom rade médiám, nie priamo verejnosti. Ale áno, sme aj na sociálnych sieťach. Berieme to ako službu verejnosti a usilujeme sa, aby sme tam primerane dávali relevantné správy, ale nemôže byť našou ambíciou zverejňovať kompletnú ponuku informácií, ktorú predávame našim klientom, teda médiám. No aj tak robíme na sociálnych sieťach dosť, na Facebooku robíme živé prenosy tlačových konferencií, vydávame správy na teraz.sk či tablet.tv.

Teraz.sk má síce na Facebooku viac ako 30-tisíc fanúšikov, ale pod príspevkami nemá toľko interakcií, komentárov a zdieľaní ako napríklad stránka Správy RTVS. Mierili ste vtedy dobre?

Nechcem sa k tomu vracať, ten status som napísal ako súkromná osoba. Web teraz.sk prináša nekomentované spravodajské informácie, zväčša ide o čisté nebulvárne spravodajstvo, preto možno tak neoslovuje používateľov na Facebooku. Odozva je podľa mňa adekvátna. Web teraz.sk sa podľa AIM monitora pohybuje niekde okolo jedenásteho miesta medzi spravodajskými webmi. Denník N býva len o jednu priečku nad nami, aj keď niekedy je ten rozdiel väčší.

Čo plánujete spraviť s portálom teraz.sk, ktorý TASR spoluvlastní na polovicu s Milošom Juríčkom, partnerom skupiny Slavie Capital?

Nerád by som to riešil cez médiá. Chcem v prvom rade osloviť akcionára, pána Juríčka, respektíve firmu Impre Media, ujasniť si naše vízie a povedať si, ako ďalej s našou dcérskou spoločnosťou Teraz Media, pod ktorú portál patrí.

Minister kultúry Marek Maďarič v čase, keď vyšlo najavo pozadie portálu teraz.sk, povedal, že takéto partnerstvo môže spochybniť kredit tlačovej agentúry.

Zvolám valné zhromaždenie, kde o tom budeme hovoriť. Keď budeme mať s pánom Juríčkom ujasnené, čo bude ďalej, budem o tom informovať. Každý má nejakého majiteľa. Aj Denník N má nejakého majiteľa a nemám pocit, že by vám hovoril, čo máte a čo nemáte písať. Takisto ani pán Juríček nikdy nijakým spôsobom nezasahoval do obsahu teraz.sk.

Ktoré slovenské médiá sledujete?

Keby som to zo svojej pozície povedal, niekto by sa mohol cítiť ukrivdený. Sú to naši klienti a nebolo by to korektné. Usilujem sa o to, aby som mal prehľad, a sledujem všetky relevantné médiá vrátane sociálnych sietí. Nielen slovenské, ale aj zahraničné.

Zrejme teda ani neprezradíte, ktoré slovenské médium je podľa vás najlepšie.

To určite nie. Išlo by len o môj subjektívny názor.

Povedali ste, že chcete prehĺbiť spoluprácu s RTVS. Ako?

TASR musí zostať samostatnou, ale niekde spolupracovať vieme. Napríklad pri zahraničných spravodajcoch, pri využívaní archívnych materiálov, mohli by sme urobiť lepšiu ponuku pre zahraničné vysielanie RTVS a jeho jazykové mutácie. A možno dokážeme spolupracovať aj pri výrobe niektorých programov.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie