Denník N

Nový Sulíkov poradca: Odvodový bonus má stále dosť rezerv, ktoré hrajú v náš prospech

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Cmorej reaguje na prepočty ekonómov, ktoré ukazujú, že dopad odvodového bonusu na rozpočet by bol iný, ako ukázali Sulíkové prepočty.

Ekonóma Petra Cmoreja si šéf SaS Richard Sulík vybral za experta strany pre odvodový bonus a dôchodky. Jeho prvou úlohou bolo reagovať na výpočty ekonóma Mariana Jánoša, ktorý spochybnil, že Sulíkova reforma by bola rozpočtovo neutrálna, teda nezvýšila ani neznížila by deficit verejných financií.

Stali ste sa poradcom Richarda Sulíka pre odvodový bonus. Predpokladám, že vás oslovil potom, ako z SaS vystúpil Jozef Mihál.

Zavolal mi niekoľko dní po Jozefovom odchode. Nie je nás v strane veľa, ktorí sa zaoberáme sociálnymi vecami. S Jozefom som pravidelne spolupracoval najmä v otázkach dôchodkového systému. Odvodový bonus som celkom dobre poznal už aj predtým, takže som aj čakal, či mi Richard nezavolá. Dohodli sme sa, teraz som expertom SaS pre odvodový bonus a dôchodkový systém. Vedel som, že ako prvú vec bude treba riešiť výhrady Mariana Jánoša, takže sme sa do toho pustili.

Ekonóm Marian Jánoš vyrátal, že odvodový bonus má miliardovú chybu, lebo ráta s nereálnymi príjmami pracujúcich. Spochybnil predpoklad, že priemerný príjem 2,36 milióna pracujúcich v roku 2014 bol 964 eur, lebo príjmy živnostníkov a ich zamestnancov sú nižšie.

Mal pravdu v tom, že príjem 964 eur nemal byť použitý pre všetkých 2,36 milióna pracujúcich. To bolo prílišné zjednodušenie. Ale jeho výpočet bol tiež nesprávny. Zarátal všetkým pracujúcim priemernú mzdu, ktorá bola vtedy okolo 850 eur a nezohľadnil to, že v odvodovom bonuse dosť výrazne rozširujeme vymeriavacie základy. Rátame s tým, že dane a odvody sa budú platiť aj z podielov na zisku, z príjmu z prenájmov, autorských honorárov, odmien konateľov, dividend či úrokov. Nezohľadnil ani silové zložky. Bolo tam dosť vecí, ktoré robili na príjmoch asi štyri miliardy. Je pravda, že sme v poslednej knižke príjmy mierne nadhodnotili, ale určite to nebolo tak, ako tvrdil Marian Jánoš, že sme ich nadhodnotili o viac ako päť miliárd.

Peter Cmorej (34)

Vyštudoval Obchodnú fakultu na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Právnickú fakultu UK v Bratislave. Je expertom SaS pre Odvodový bonus a dôchodkový systém a komunálnym poslancom v Petržalke. Pracuje ako finančný sprostredkovateľ a ekonomický poradca.

Keď robili neskôr prepočty inštitúty INESS a INEKO, tiež im vyšlo, že systém odvodového bonusu je deficitný.

To je len spôsob interpretácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie