Denník N

Súd zamietol žalobu Ficovej vlády na utečenecké kvóty

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Európsky súdny dvor argumenty Slovenska, že prerozdeľovanie utečencov je nesprávne, nepresvedčili. Premiér Fico pred dvoma rokmi tvrdil, že žalobu podáva, aby Slovensko uspelo.

Európsky Súdny dvor (ESD) zamietol v celom rozsahu žalobu Slovenska proti kvótam na utečencov.

Rada Európskej únie napriek nášmu nesúhlasu rozhodnutie o povinnom prerozdelení utečencov, ktorí prišli do Grécka a Talianska, rozhodla ešte v septembri 2015. Žalobu sme podali v decembri toho istého roka.

„Nepodávame žalobu pre to, aby sme prehrali, ale pre to, aby sme vyhrali,“ povedal v tom čase premiér Robert Fico. Hovoril aj o tom, že realita okolo kvót nám dáva za pravdu.

„Spoliehame sa na to, že naše argumenty sú také silné, že by mohli zabrať pred luxemburským súdom,“ vyhlásil pred dvomi rokmi predseda vlády.

Utečenci boli v tom čase hlavnou témou u nás aj v Európe a Smer pred voľbami na jar 2016 svoju kampaň postavil aj na tom, že ochráni Slovensko pred nelegálnymi migrantmi.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Fico: Na politickom postoji nič nemeníme

Premiér Fico dnes povedal, že rozsudok Európskeho Súdneho dvora plne rešpektuje a to, že dvor má iný názor ako Slovensko na utečenecké kvóty, do praktického života nič nové neprináša. Pripomenul, že rozhodnutie o kvótach na utečencov medzi členskými štátmi Únie sa končí koncom septembra.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie