Denník N

„Osemnásta novela“ Ústavy a cesta do pekla: premiér na odvolanie ministra potrebuje súhlas koaličnej strany

Foto – TASR
Foto – TASR

Mohla by politika a mocenské hry vyradiť ústavu, hoci sčasti, z jej nezastupiteľnej úlohy pri riadení štátu a spoločnosti?

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu, poradca prezidenta SR

Len pred niekoľkými dňami sme počúvali a sledovali oslavu 25. výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky. Odzneli príhovory, názory, spomienky, kritiky aj úvahy o budúcnosti tohto základného zákona. Hojnosť príspevkov ma presvedčila o tom, že ústava bola a je príťažlivým dokumentom, jadrom ústavného a právneho poriadku, ktorý garantuje, minimálne formálne, že žijeme v demokratickom a právnom štáte, ktorý zásadne rešpektuje základné práva a slobody, naše medzinárodné záväzky a garantuje stabilitu ústavných inštitúcií.

Bohužiaľ, potvrdilo sa, že majestát ústavy sa ctí len 1. septembra.

Musím sa najprv vrátiť k tohtoročnému sviatku základného zákona. Politickí aj právni experti, takmer unisono, kritizovali množstvo noviel a zmien ústavy. V priemere to vyšlo takmer na jednu zmenu za každý rok pôsobnosti novej ústavy. Nechcem sa venovať dôvodom tejto kritiky, vcelku bola vecná, pravdivá a azda aj pre budúcnosť mobilizujúca. Ak by niekto prezradil našim ústavodarcom (nie všetkým, ale trúfnem si povedať, že väčšine), ako sa zložito prijímajú zmeny ústavy v podobných civilizovaných krajinách, ako sme aj my, tak by im zjavne svitlo, že niečo nie je v poriadku, ak sa za jeden rok (2017) prijmú tri novely základného zákona štátu. Ale to je trochu o niečom inom.

Kritika na množstvo, sčasti zbytočných noviel ústavy sa, podľa môjho názoru,  minula účinkom.

Dočítal som sa totiž, že doplnenie, alebo čo to má byť, koaličnej zmluvy medzi vládnucimi stranami by malo obsahovať klauzulu, podľa ktorej predseda vlády nemôže podať návrh na odvolanie člena vlády bez súhlasu tej koaličnej strany, ktorá ho nominovala na tento post.

Vzápätí som si položil otázku: Mohla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie