Denník N

Z obetí robia páchateľov, svedkov policajnej razie v Moldave obvinili z krivej výpovede

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 18:20 Pred štyrmi rokmi rozprávali, ako ich policajti pri razii v Moldave nad Bodvou zbili. Vyšetrovanie pochybenia polície sa skončilo s tým, že skutok sa nestal. Naopak, Rómov teraz obvinili z krivej výpovede.

Hovorili o tom, ako ich policajti bili. Údajne sa to stalo v júni 2013 počas policajnej razie. Dnes sa tieto slová obracajú proti nim. Rómov z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou obvinili z krivej výpovede. Jeden už obvinený bol, teraz pribudli ďalší traja, ktorí si v stredu prevzali rozhodnutie vyšetrovateľa. Košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová pre Rádio Žurnál RTVS potvrdila, že celkovo je už obvinených šesť osôb.

Z krivej výpovede vyšetrovateľ obvinil aj Milana Igora Hudáka, ktorý o razii rozprával s médiami. O tom, že sa niečo také chystá, už dlhšie vedeli, pretože im to avizoval právnik. Igor tomu aj tak nechce uveriť. „Bojím sa, že môj život sa týmto ešte viac pokazí,“ povedal.

Jeho aj ďalších obyvateľov osady zastupuje advokát Ján Bartánus, ktorý hovorí, že dôvod na vznesenie obvinenia nevidí. Voči uzneseniu podá sťažnosť. Lehota sú tri dni.

Spoznali policajta, bola to chyba

Raziu vyšetrovala policajná inšpekcia. Proti ľuďom z osady sa obrátilo to, že pri výsluchu priamo pomenovali policajta, ktorý ich podľa nich bil. Spoznali ho aj pri rekognícii, teda označili ho aj ako svedkovia. Vyšetrovateľ tomu však veľkú váhu neprikladal.

To, že tohto policajta spoznali, nedokazuje pravdivosť ich výpovede, ale skutočnosť, že vedia, ako vyzerá. Načo sa však potom rekognícia konala?

Aj tieto pochybnosti boli jedným z dôvodov, prečo proti záverom vyšetrovania razie podali Rómovia sťažnosť. Obrátili sa preto aj na Ústavný súd. Sťažujú sa na zľahčovanie ich prípadu – ako keby ich slová nemali proti slovám policajtov žiadnu váhu.

Rovnaké to bolo aj so spochybňovaním ich zranení. Z uznesení vyšetrovania vyplýva, akoby policajti ani neuznávali, že ich niekto zbil. Lenže obyvatelia osady majú lekárske správy, ktoré potvrdzujú zranenia, a majú aj fotografie vyhotovené po razii. „Ak nedošlo k opisovanému násiliu, nebola by vznikla potreba lekárskeho vyšetrenia poškodených,“ argumentujú vo svojej sťažnosti pred Ústavným súdom. Tam sťažnosť stojí už viac ako rok a vôbec sa s ňou nepohlo.

Vyšetrovateľ spochybnil na základe znaleckého dokazovania Hudákovo tvrdenie o fyzickom násilí, akého sa mali dopustiť policajti. Hovoril, že mu rozbili hlavu, pomliaždili ruku, a sťažoval sa aj na bolesti na hrudníku. Sú o tom lekárske správy.

„Akékoľvek fyzické násilie by sa muselo prejaviť v materiálnom svete, v tomto konkrétnom prípade vo forme zranení na tele svedka poškodeného,“ zistil vyšetrovateľ a dodal, že to znalec nezistil. Pripomenul, že Hudák mal len menšie zranenia a tie si mohol spôsobiť sám útekom pred policajtmi. Hudák sa pred nimi skryl v dome u susedky.

Kaliňák: Klamať novinárom sa dá, vyšetrovateľom nie

Do osady prišlo viac ako 60 policajtov pár dní po tom, ako tam musela zasahovať bežná policajná hliadka. Rómovia sa hlučne zabávali pri oslavách záveru projektu na čistenie osady. Keď chcela hliadka odviezť dvoch mladíkov, začali obyvatelia osady hádzať kamene na policajné auto a zničili ho.

Aj preto Rómovia hovorili hneď po razii o pomste policajtov. Vraj preto ich bili hlava-nehlava.

Videozáznamy z akcie neexistujú. Aj po tejto razii vznikol tlak na ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby policajti na zákrok nosili kamery.

Zasahujúcim policajtom vyjadril priamo v Moldave podporu premiér Robert Fico aj s ministrom vnútra Kaliňákom. Naopak, raziu ostro kritizovala ombudsmanka Jana Dubovcová aj rómsky splnomocnenec Peter Pollák.

„Jedna vec je klamať novinárom do objektívov kamier, to nejako súvisí so slobodou a demokraciou, a druhá vec je, keď už ste pred orgánmi činnými v trestnom konaní. To by ste už mali hovoriť pravdu, pretože ak existujú dôkazy, že nehovoríte pravdu, a sú pádne, tak toto riziko tu je,“ reagoval v stredu na obvinenia policajtov Kaliňák. Nechcel však povedať, že takýto vývoj v kauze očakával.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Nasadili desiatky policajtov, vraj bežná akcia

Proti razii podali obyvatelia osady sťažnosť a až po ôsmich mesiacoch začala konanie policajtov preverovať policajná inšpekcia. Tá nakoniec skonštatovala, že skutok sa nestal. Polícia sa zastrešila „akciou 100“. Išlo vraj o pátranie po osobách a ukradnutých veciach.

Vo viacerých písomnostiach pritom bola stále táto razia označená ako represívno-policajná akcia. Pred vyšetrovateľom to kompetentní vysvetľovali tým, že sa stala pisárska chyba. Navyše v Moldave nikoho z osôb v pátraní nezadržali.

Vyšetrovateľ vypočul poškodených obyvateľov osady a aj desiatku policajtov. Z nich niektorí žiadne násilie nevideli a popreli aj použitie donucovacích prostriedkov. Hovorili o bežnej akcii. Na razii sa zúčastnilo 63 policajtov z Košického kraja. Ošetrenie si vyžiadali tridsiati obyvatelia. Pätnásti boli predvedení na stanicu. Šiesti  z nich sa sťažovali na násilie.

Medzi policajtmi sa našli aj takí, ktorí použitie obuškov a donucovacích prostriedkov priznali. To, že ich slová boli v rozpore s kolegami, veľmi vyšetrovateľ neriešil.

Naopak, vyšetrovateľ neuveril Rómom a po ich výpovediach pre rozpory nariadil znalecké dokazovanie. Psychológ píše o „mentalite romice“, pod čím sa má skrývať to, že rómska komunita rada klame, zavádza. V posudkoch sa pri Rómoch píše aj o tom, že ich osobnosť vykazuje známky „rómskej etnoplastickej stigmatizácie“ s niektorými charakteristickými atribútmi. Je v nich aj to, že osobnosť poškodených ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijú, a tá sa vyznačuje odlišným hodnotovým systémom.

V Štrasburgu z toho bude hanba

V kritike razie pokračuje aj Mária Patakyová, ktorá tento rok vo funkcii ombudsmanky vystriedala Dubovcovú. Pripomenula, že zo zistení verejného ochrancu práv vyplýva, že „policajný zásah v Moldave sa vôbec nemal uskutočniť, pretože na zásah s takým charakterom nebol daný dôvod“ a že „opodstatnenosť zásahu sa vôbec neskúmala“.

Stotožnila sa so zistením Dubovcovej, podľa ktorej bolo pri razii porušených viacero základných práv. Patakyová opäť spochybnila fungovanie policajnej inšpekcie. Stále totiž policajt vyšetruje policajta, čím sa porušuje základné právo na nezávislé vyšetrenie veci. „V tomto svetle sa postup inšpekcie a prokuratúry nejaví ako prijateľný,“ dodala s tým, že to sa tým môže spochybňovať dôveryhodnosť štátu a polície, pretože z obetí sa stávajú páchatelia.

„Pripomínam, že dôkazné bremeno je v takýchto prípadoch na strane štátu a bez nezávislého vyšetrenia túto povinnosť Slovenská republika nedokáže uniesť,“ reagovala Patakyová a varovala, že ak poškodení využijú všetky opravné prostriedky na Slovensku, obáva sa, že tento prípad skončí pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu. „A v takomto prípadnom konaní  s veľkou pravdepodobnosťou Slovenská republika neobháji svoje konanie.“

Slovensko

Teraz najčítanejšie