Denník N

Teológ vystúpil na dúhovom pochode, biskupi mu zakázali učiť na univerzite

Ondrej Prostredník, evanjelický teológ.
Ondrej Prostredník, evanjelický teológ.

Známemu evanjelickému teológovi Ondrejovi Prostredníkovi biskupi odňali kanonickú misiu a trvajú na tom, že nesmie učiť na bohosloveckej fakulte. Na škole sa s podobným prípadom nestretli a nevedia, ako ho vyriešia.

Teológ a publicista Ondrej Prostredník podľa Zboru biskupov evanjelickej cirkvi už nesmie učiť študentov Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského. Biskupi to oznámili listom fakulte aj Prostredníkovi.

Dôvodom je jeho vystúpenie na dúhovom pochode, ktorý sa konal 19. augusta. Teológ sa na ňom verejne zastal práv LGBTI komunity.

Nebuďme nepriateľskí voči LGBT komunite

„Prichádzam preto, aby som hovoril za tých kresťanov, ktorí nezdieľajú ten názor cirkví, ktorý väčšinou počujete ako oficiálny názor cirkví a ktorý je veľmi nepriateľský voči LGBTI komunite,“ povedal na pochode. „Ak by malo cirkvám na niečom záležať, tak je to práve podpora každého, kto chce žiť v usporiadanom a vernom vzťahu,“ vravel Prostredník.

Trest za tieto výroky prišiel už o 11 dní. Biskupi sa na konci augusta rozhodli, že v súvislosti s jeho „medializovanými výstupmi“ na Dúhovom pride Bratislava mu k 15. septembru odnímajú kanonickú misiu, čo je podľa evanjelickej cirkvi právo vyučovať teológiu.

Evanjelická cirkev: Plazivo mladým implantuje názory

„Ondrej Prostredník zneužíva postavenie docenta Evanjelickej bohosloveckej fakulty a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku,“ napísala cirkev v stanovisku, ktoré poslala okrem Prostredníka aj dekanovi fakulty a rektorovi univerzity. Školu žiadajú, aby rozhodnutie rešpektovala.

O zákaze učiť pre Prostredníka píše aj denník SME.

Odobratie kanonickej misie je vlastne zákazom vyučovať teológiu a takéto ustanovenia majú vo svojich štatútoch všetky teologické fakulty, aj keď ich platí štát z verejných a nie cirkevných peňazí. Nepriamo im to umožňuje aj vysokoškolský zákon.

Pod dokumentom, ktorý cirkev zatiaľ nezverejnila na svojom webe, sú podpísaní generálny biskup ECAV Miloš Klátik a biskupi Slavomír Sabol a Milan Krivda.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie