Denník N

Teológ vystúpil na dúhovom pochode, biskupi mu zakázali učiť na univerzite

Ondrej Prostredník, evanjelický teológ.
Ondrej Prostredník, evanjelický teológ.

Známemu evanjelickému teológovi Ondrejovi Prostredníkovi biskupi odňali kanonickú misiu a trvajú na tom, že nesmie učiť na bohosloveckej fakulte. Na škole sa s podobným prípadom nestretli a nevedia, ako ho vyriešia.

Teológ a publicista Ondrej Prostredník podľa Zboru biskupov evanjelickej cirkvi už nesmie učiť študentov Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského. Biskupi to oznámili listom fakulte aj Prostredníkovi.

Dôvodom je jeho vystúpenie na dúhovom pochode, ktorý sa konal 19. augusta. Teológ sa na ňom verejne zastal práv LGBTI komunity.

Nebuďme nepriateľskí voči LGBT komunite

„Prichádzam preto, aby som hovoril za tých kresťanov, ktorí nezdieľajú ten názor cirkví, ktorý väčšinou počujete ako oficiálny názor cirkví a ktorý je veľmi nepriateľský voči LGBTI komunite,“ povedal na pochode. „Ak by malo cirkvám na niečom záležať, tak je to práve podpora každého, kto chce žiť v usporiadanom a vernom vzťahu,“ vravel Prostredník.

Trest za tieto výroky prišiel už o 11 dní. Biskupi sa na konci augusta rozhodli, že v súvislosti s jeho „medializovanými výstupmi“ na Dúhovom pride Bratislava mu k 15. septembru odnímajú kanonickú misiu, čo je podľa evanjelickej cirkvi právo vyučovať teológiu.

Evanjelická cirkev: Plazivo mladým implantuje názory

„Ondrej Prostredník zneužíva postavenie docenta Evanjelickej bohosloveckej fakulty a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku,“ napísala cirkev v stanovisku, ktoré poslala okrem Prostredníka aj dekanovi fakulty a rektorovi univerzity. Školu žiadajú, aby rozhodnutie rešpektovala.

O zákaze učiť pre Prostredníka píše aj denník SME.

Odobratie kanonickej misie je vlastne zákazom vyučovať teológiu a takéto ustanovenia majú vo svojich štatútoch všetky teologické fakulty, aj keď ich platí štát z verejných a nie cirkevných peňazí. Nepriamo im to umožňuje aj vysokoškolský zákon.

Pod dokumentom, ktorý cirkev zatiaľ nezverejnila na svojom webe, sú podpísaní generálny biskup ECAV Miloš Klátik a biskupi Slavomír Sabol a Milan Krivda. O možnosti odvolať sa voči tomuto rozhodnutiu sa v dokumente so 17 riadkami nepíše.

Nevarovali ho

Prostredník Denníku N povedal, že rozhodnutie prišlo bez predchádzajúcej výzvy. Teológ patrí k liberálnym evanjelikom a svoje názory roky verejne publikuje. „Po každom mojom verejnom vystúpení, ktoré iritovalo biskupov, teda aj v prípade referenda v roku 2015 a prípade Jakuba Pavlúsa pred rokom, keď som zorganizoval stanovisko, ku ktorému sa pripojili viacerí ľudia, si všetkých signatárov volali na koberec a rozprávali sa s nimi a to som absolvoval aj ja. Vôbec tam však nebola reč o tom, že mi nedovolia učiť.“

Prostredník sa zastal kňaza Pavlúsa, ktorého odvolali za to, že sa zastal homosexuálnych manželstiev.

„Z pohľadu cirkvi nie som kompetentný učiť teológiu. Teraz je však, samozrejme, otázka, čo to znamená pracovno-právne a čo to znamená z hľadiska verejnej vysokej školy. Lebo ja nemám pracovnú zmluvu s cirkvou, ale s univerzitou,“ hovorí Prostredník. Vraví, že jeho prípad okrem iného otvára aj otázku, do akej miery sú teologické fakulty verejných vysokých škôl nezávislé od cirkví. „Poslanci by sa na to nemali prizerať a mali by toto ustanovenie z vysokoškolského zákona vypustiť.“

Dekan ešte nevie, čo urobí

Dekan fakulty Ľubomír Batka hovorí, že takýto prípad sa na evanjelickej fakulte doteraz nestal, a tak ešte nevie, ako sa s ním vyrovnajú. „V prvom rade musíme hľadať právnu konzultáciu, aby sme zaujali právne stanovisko.“

Dekan s Prostredníkovým vystúpením na dúhovom pochode nemá problém. „Je občianskym právom každého zamestnanca Univerzity Komenského zúčastniť sa na organizovaných a povolených pochodoch, ktoré nepropagujú násilie, rasovú, náboženskú alebo rodovú neznášanlivosť.“

Dekan Batka však naznačuje, že ani odňatie kanonickej misie pre Prostredníka nemusí znamenať, že s ním rozviažu pracovný pomer. „Kanonická misia sa vzťahuje na pedagogické pôsobenie. Na fakulte sú aj vedeckí pracovníci. Spôsobuje nám to problémy takto pred začiatkom semestra.“

Podobný prípad riešili ešte v roku 2005 na katolíckej teologickej fakulte. Tamojšiemu dekanovi Jozefovi Kutarňovi cirkev na podnet arcibiskupa Sokola odobrala právo vyučovať, čo tento Sokolov kritik odmietol. Nakoniec ho však odvolal akademický senát fakulty.

Evanjelická cirkev na otázky Denníka N odpovedala dvomi vetami. „Dôvody rozhodnutia tejto internej záležitosti ECAV na Slovensku sú poslané tým, ktorých sa to týka. Generálny biskup je služobne v zahraničí.“

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie