Prežili holokaust, bojovali v Povstaní a dnes vyzývajú Kisku, aby opäť kandidoval za prezidenta

Prezident hovoril so seniormi o extrémizme. Na opätovnú kandidatúru ho vyzval aj 16-ročný bojovník proti kotlebovcom.

Otto Šimko a prezident Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Zažil som všetkých prezidentov, ktorých Československo a Slovensko malo, a najviac si vážim troch. Masaryka, Havla a vás, pán Kiska,“ povedal prezidentovi Andrejovi Kiskovi partizán zo Slovenského národného povstania Otto Šimko.

Prezident Kiska sa stretol s ľuďmi, ktorí prežili holokaust a niektorí z nich bojovali aj v Povstaní. Otto Šimko prezidenta vyzval, aby v nasledujúcich voľbách opäť kandidoval za prezidenta. Následne sa k nemu pridal potlesk celej sály. Aj ďalší seniori neskôr v osobnej debate prirovnávali Kisku k Masarykovi.

Trinástka

Šimko pripomenul prezidentovi, že je trinástym prezidentom od Masaryka. „Pri úvahe o tom, či budete o dva roky kandidovať, spomeňte si aj na našu prosbu. Ja už tu dlho nepobudnem, a preto by bolo lepšie, keby táto naša trinástka bola aj v druhom funkčnom období,“ hovoril Šimko, ktorý mohol bojovať v Slovenskom národnom povstaní aj preto, že unikol deportáciám.

„Neviem, čo bude o dva roky. Viem, že mojou úlohou bude pomáhať, ale ako sa rozhodnem o dva roky, neviem,“ reagoval prezident Kiska.

Prezident pri príležitosti pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia navštívil Klub seniorov pri Židovskej náboženskej obci a so seniormi sa rozprávali o boji proti fašizmu, nenávisti a chamtivosti.

O extrémizme hovoria po Slovensku

„Najväčšie bezpečnostné riziko v tejto krajine

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |