Denník N

Povedie Merkelová ku koncu kariéry menšinovú vládu?

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Podobu budúcej nemeckej vlády môžu nakoniec určiť malé strany, lenže časť z nich prešla na také radikálne pozície, že sa z nich bude pri povolebných vyjednávaniach ťažko ustupovať.

Najväčší súboj prichádzajúcich nemeckých volieb – medzi kresťanskými demokratmi Angely Merkelovej a sociálnymi demokratmi Martina Schulza – poznamenala absencia intríg a napätia. To isté sa však už nedá povedať o vyostrenom súboji medzi malými stranami, ktoré súťažia o tretie miesto.

Menšie strany nie sú len do počtu

Na rozdiel od dvoch hlavných politických strán sa menšie partaje ocitli v skutočne tesnom súboji, ktorého výsledok môže určiť podobu budúcej spolkovej vlády. Pondelňajšie televízne debaty medzi lídrami ľavicovej Die Linke, Zelených, bavorskej Kresťansko-sociálnej únie CSU, liberálnej Slobodnej demokratickej strany FDP a krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko AfD ukázali, že možnosti vytvoriť po voľbách funkčnú vládnu koalíciu sú extrémne obmedzené.

Na povrchu to pripomínalo debaty amerických televízií v čase minuloročných prezidentských primárok, kde sa objavovali menej populárni republikánski kandidáti, teda divadlo pre politických závislákov s pestrým zástupom politikov bez šance, že by získali reálnu moc.

Ale dnes nie sú menšie nemecké strany len sprievodným programom. V pondelok, po hlavnej a uspávajúcej debate medzi Merkelovou a Schulzom, zverejnila agentúra INSA prieskum, ktorý ukázal, že obe hlavne strany si oproti predchádzajúcim prieskumom z konca augusta mierne pohoršili v prospech FDP a AfD.

Aj bez toho, že by sa človek do týchto pohybov hlboko ponoril, vidí, ako Merkelovej bezpečný, uspávajúci a nudný štýl kampane môže iritovať niektorých voličov, ktorí chcú vidieť, ako politici zaujímajú silnejšie pozície a roztáčajú to tak ako v iných krajinách.

Toto nie je Merkelovej Nemecko

Menšie strany obývajú iné Nemecko ako relatívne spokojné strany Merkelovej a Schulza. Nie je to „Nemecko, v ktorom dobre a radi žijeme“, za ktoré agituje Merkelovej strana, ale je to oveľa menší (40 percent nemeckých voličov) a trpko rozdelený národ, ktorý je aktívne nešťastný zo spôsobu, akým sa mu vládne.

Bojovať v tomto prostredí o hlasy pripomína skôr holandské voľby otvorené pre každého než usporiadané nemecké hlasovanie a vyžaduje si odlišné zručnosti a inú mieru energie. Takže v pondelok politici poskytli divákom potravu v podobe množstva hádok a dramatickej osobnej dynamiky.

Sahra Wagenknechtová z Die Linke a Alice Weidelová z AfD po sebe išli kvôli imigrácii. V jednom momente sa kandidátka Alternatívy pokúsila zničiť svoju súperku chabou pochvalou, keď ju nazvala „jedinou rozumnou osobou“ v jej strane, ale Wagenknechtová útok hneď odrazila slovami „To by ste mohli povedať o sebe.“ Christian Lindner z FDP a Cem Özdemir zo Zelených sa hlasno stretli v otázke amerických jadrových zbraní na nemeckom území, ktoré chcú Zelení dostať preč, kým FDP ich považuje za základ svojej bezpečnosti.

Spolu s moderátormi, ktorí udržiavali rezké tempo, bol tento súboj piatich malých úžasným predstavením, ktoré sa môže porovnávať s najlepšími americkými a francúzskymi príkladmi tohto umenia. Na sociálnych sieťach ľudia pri porovnaní so súťažou v zívaní, ktorú predviedli kancelárka a jej vyzývateľ, oceňovali oveľa viac päťčlenný súboj.

Lenže je to Merkelová, kto bude najpravdepodobnejšie zostavovať budúcu nemeckú vládu a Schulzovi nikto nezabráni, aby skončil druhý. A tak budú zábavnejší a možno tiež principiálnejší politici menej náchylnejší ku kompromisu, postavení do úlohy jazýčka na váhach.

Výnimkou je AfD, ktorej sa žiadna iná nemecká strana nedotkne ani palicou, pretože časť z jej najviditeľnejších politikov spochybňuje holokaust. V hre je len pre svoj vlastný prospech: čím lepšie sa jej zadarí, tým tvrdší postoj k prisťahovalectvu bude musieť budúca centristická vláda zaujať, čo svojich susedov naučili holandskí nacionalisti. Ale ostatné strany súťažia o koaličnú spoluprácu.

Aritmeticky to vyjde, ale…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie