Práce na električkovej trati v centre Bratislavy zastavili, župa a magistrát podľa štátu pochybili

Ministerstvo dopravy zastavilo obnovu električkovej trate a presun zastávky v susedstve štátneho tajomníka Viktora Stromčeka. Ten tvrdí, že na to nemal vplyv.

Rekonštrukcia trate na Špitálskej. foto - tasr

Centrum Bratislavy pri niekdajšom obchodnom dome Prior zostalo rozkopané aj po lete a ešte to potrvá. Obnovu električkovej trate na Špitálskej ulici mali dokončiť niekedy koncom októbra, no všetko je inak. Úrady ju označili za čiernu stavbu a všetko sa naťahuje.

Rušná ulica v centre je už viac ako mesiac rozkopaná, električky a autá ju musia obchádzať a ani chodci sa nevedia pohodlne dostať z jednej strany chodníka na druhý.

Ministerstvo dopravy za tohto stavu vyhovelo sťažnostiam obyvateľov, župný úrad podľa nich povolil stavbu v rozpore so zákonom.

Práce zastavili

Od utorka práce nemôžu pokračovať, inak by išlo o čiernu stavbu. Ministerstvo dopravy tvrdí, že v povoľovacom procese boli vážne pochybenia a celú stavbu musí stavebný úrad župy opäť prerokovať.

Obyvatelia v odvolaní namietajú, že ich nikto ako účastníkov neoslovil a nemali možnosť vyjadriť sa k stavbe, rozhodnutie podľa nich župa na úradnej tabuli nenechala visieť povinných 15, ale iba 14 dní.

Bratislavský kraj rozhodnutie vyvesil na úradnej tabuli 24. mája a zvesil ho 8. júna. Tiež bol problém s preukázaním vzťahov k pozemkom pod stavbou.

Župa tvrdí, že stavebné povolenie účastníkom riadne doručili a právoplatnosť vyznačili správne. „Bratislavský samosprávny kraj postupoval striktne podľa zákona a rozhodnutie odvolacieho orgánu analyzuje,” odkázala hovorkyňa kraja Lucia Forman.

Predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo hovorí, že rozhodnutie na úradnej tabuli bolo o päť dní dlhšie, ako tvrdí ministerstvo a nikto voči nemu nenamietal. Župa sa ohradí aj voči ďalšej výčitke ministerstva, ktoré žiada, aby našli všetky osoby dotknuté stavbou.

“Vždy sme to riešili verejnou vyhláškou – aj Starý most a Štúrovu. Ministerstvo dopravy každý rok vyhlášky kontroluje a vždy to bolo bez závad. Teraz od nás prvýkrát pýtajú, aby sme hľadali dotknutých.”

Problém je podľa primátora Iva Nesrovnala medzi ministerstvom a župou. “Mesto robí všetky potrebné kroky na to, aby sa situácia vyriešila a trať sa sprevádzkovala čo najskôr. Budem žiadať okamžitú nápravu a budem robiť ďalšie potrebné kroky, vrátane rôznych stretnutí.“

Rekonštrukcia trate na Špitálskej. Foto – TASR

Zastávku pretína vjazd áut

To nie je jediný problém župy a magistrátu.

Okrem modernizácie trate mesto rozhodlo o presunutí zastávky pri Lazaretskej k Marianskej v smere do centra. Zastávka mala byť viedenského typu ako tá kúsok ďalej oproti Kamennému námestiu – na ceste teda malo byť výrazné červené pole a cestujúci by naň mohli vstúpiť pri príjazde električky, mali by vtedy prednosť pred autami.

Obyvatelia tvrdia, že by bola zastávka priamo na chodníku pred vjazdom do vnútrobloku a autá by sústavne jazdili cez priestor, kde by stáli ľudia čakajúci na električku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Výstavba v Bratislave

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |