Práce na električkovej trati v centre Bratislavy zastavili, župa a magistrát podľa štátu pochybili

Ministerstvo dopravy zastavilo obnovu električkovej trate a presun zastávky v susedstve štátneho tajomníka Viktora Stromčeka. Ten tvrdí, že na to nemal vplyv.

Rekonštrukcia trate na Špitálskej. foto – tasr

Centrum Bratislavy pri niekdajšom obchodnom dome Prior zostalo rozkopané aj po lete a ešte to potrvá. Obnovu električkovej trate na Špitálskej ulici mali dokončiť niekedy koncom októbra, no všetko je inak. Úrady ju označili za čiernu stavbu a všetko sa naťahuje.

Rušná ulica v centre je už viac ako mesiac rozkopaná, električky a autá ju musia obchádzať a ani chodci sa nevedia pohodlne dostať z jednej strany chodníka na druhý.

Ministerstvo dopravy za tohto stavu vyhovelo sťažnostiam obyvateľov, župný úrad podľa nich povolil stavbu v rozpore so zákonom.

Práce zastavili

Od utorka práce nemôžu pokračovať, inak by išlo o čiernu stavbu. Ministerstvo dopravy tvrdí, že v povoľovacom procese boli vážne pochybenia a celú stavbu musí stavebný úrad župy opäť prerokovať.

Obyvatelia v odvolaní namietajú, že ich nikto ako účastníkov neoslovil a nemali možnosť vyjadriť sa k stavbe, rozhodnutie podľa nich župa na úradnej tabuli nenechala visieť povinných 15, ale iba 14 dní.

Bratislavský kraj rozhodnutie vyvesil na úradnej tabuli 24. mája a zvesil ho 8. júna. Tiež bol problém s preukázaním vzťahov k pozemkom pod stavbou.

Župa tvrdí, že stavebné povolenie účastníkom riadne doručili a právoplatnosť vyznačili správne. „Bratislavský samosprávny kraj postupoval striktne podľa zákona a rozhodnutie odvolacieho orgánu analyzuje,” odkázala hovorkyňa kraja Lucia Forman.

Predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo hovorí, že rozhodnutie na úradnej tabuli bolo o päť dní dlhšie, ako tvrdí ministerstvo a nikto voči nemu nenamietal. Župa sa ohradí aj voči ďalšej výčitke ministerstva, ktoré žiada, aby našli všetky osoby dotknuté stavbou.

“Vždy sme to riešili verejnou vyhláškou – aj Starý most a Štúrovu. Ministerstvo dopravy každý rok vyhlášky kontroluje a vždy to bolo bez závad. Teraz od nás prvýkrát pýtajú, aby sme hľadali dotknutých.”

Problém je podľa primátora Iva Nesrovnala medzi ministerstvom a župou. “Mesto robí všetky potrebné kroky na to, aby sa situácia vyriešila a trať sa sprevádzkovala čo najskôr. Budem žiadať okamžitú nápravu a budem robiť ďalšie potrebné kroky, vrátane rôznych stretnutí.“

Rekonštrukcia trate na Špitálskej. Foto – TASR

Zastávku pretína vjazd áut

To nie je jediný problém župy a magistrátu.

Okrem modernizácie trate mesto rozhodlo o presunutí zastávky pri Lazaretskej k Marianskej v smere do centra. Zastávka mala byť viedenského typu ako tá kúsok ďalej oproti Kamennému námestiu – na ceste teda malo byť výrazné červené pole a cestujúci by naň mohli vstúpiť pri príjazde električky, mali by vtedy prednosť pred autami.

Obyvatelia tvrdia, že by bola zastávka priamo na chodníku pred vjazdom do vnútrobloku a autá by sústavne jazdili cez priestor, kde by stáli ľudia čakajúci na električku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Výstavba v Bratislave

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |