Denník N

Newsfilter: Smer má tak či tak ďalšiu politickú mŕtvolu

1. SNS sa celý deň tvárila tajomne. 2. V Nitre hovoria o bystrickom recepte na fašistov. 3. SNS nedovolí Žitňanskej zmierniť tresty za marihuanu + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. SNS sa celý deň tvárila tajomne, nakoniec prestala robiť problémy

Odvolávanie Jána Richtera v parlamente bolo vo štvrtok rovnaké ako celá táto kríza. Brífingy sa ohlasovali a odvolávali, všetci sa tvárili dramaticky a nikto nevedel, kedy s tým prestanú, hoci každý tušil, že vláda je pre Andreja Danka dôležitejšia ako pomsta za odvolanie ministra školstva.

Deň sa začal tým, že Danko ráno predstavil kandidátov SNS na županov. Čosi pri tej príležitosti porozprával aj o Richterovi, ale nič zaujímavé. Sľúbil, že neskôr bude konkrétnejší. To neskôr sa neustále odďaľovalo.

Medzitým Eva Antošová oznámila, že polovica Dankových poslancov je pripravená hlasovať za Richterovo odvolanie.

Na rokovaní s poslaneckým klubom SNS im zasa Robert Fico vysvetlil, že ak prispejú k Richterovmu pádu, padne aj vláda. To všetko v príjemnej atmosfére.

Potom sa veľa rokovalo, odchádzalo do zákulisia a čakalo na konečné slovo, ako to zaonačiť tak, že Richter zostane a Danko sa bude môcť tváriť, že niečo dosiahol.

SNS nakoniec oznámila, že sa pri hlasovaní zdržia. To znamená, že Richtera ani nepodrazia, ani nepodporia. Dočasne sa teda zachránil, ale jedným z možných ústupkov, ktoré Fico Dankovi mohol sľúbiť ako bolestné, je, že o pol roka oznámi rekonštrukciu vlády a vtedy Richter so cťou odíde pod vymyslenou zámienkou.

Je teraz Ján Richter rovnaká politická mŕtvola ako Robert Kaliňák?

Rozdiely tu sú, ale…

  • Kaliňák bol považovaný za korunného princa Smeru. Richter o niečom takom nikdy nemohol ani len snívať.
  • Kaliňák bol pre stranu ťažký kaliber, pretože bol po Robertovi Ficovi jej druhým najpopulárnejším predstaviteľom. Richter bol dôležitý v inom. Do Smeru prišiel spolu so skrachovanou SDĽ ako jej pokladník, čo nebola maličkosť. SDĽ síce dopadla biedne, ale majetok mala zaujímavý. No aj keď je Richter 11. v rebríčku zvolených poslancov Smeru v počte preferenčných hlasov, z pohľadu voličov a budúcnosti strany je v podstate bezvýznamnou figúrkou, ktorú bezbolestne nahradí ktokoľvek iný.
  • Richter však roky patrí do úzkeho okruhu Ficových najbližších a tých musí šéf vždy chrániť, aj keď by ich možno voliči oželeli.

Z pohľadu nás, verejnosti, však je kľúčové, že ministrom práce, sociálnych vecí a RODINY nesmie byť niekto, kto v rozpore so zákonom (povedala generálna prokuratúra) a faktami takmer rok kryl zariadenie pre deti, ktoré malo byť dávno zatvorené, pretože sa k deťom správalo tak, že „môže byť ohrozený život a zdravie dieťaťa“.

Z toho vyplýva, že každý, kto ešte bude ochotný ísť do vlády s Robertom Ficom, by mal Richtera v budúcnosti vetovať úplne rovnako ako Kaliňáka.

Bonus: Vicepredsedníčka parlamentu Nicholsonová (SaS) ešte večer poprovokovala koalíciu informáciou, že dostala spis o údajnej korupcii Andreja Danka. Malo ísť o obchody spojené so školskými eurofondmi a Kaliňák podľa nej mohol nimi Danka vydierať.

2. Aj v Nitre sa hovorí o bystrickom recepte na fašistov

Politici sa zobudili a po Bystrici si pred župnými voľbami začali všímať aj Nitru. Za kotlebovcov v nej kandiduje Uhrík proti trom vážnym kandidátom. Milan Belica má podporu vládnych strán, Ján Greššo parlamentnej opozície a Iván Farkas svojej SMK, ktorá je v kraji veľmi silná.

O Uhríkovom potenciáli nemáme dosť informácií. No ak sa medzi sebou ostatní navzájom vystrieľajú, môže na tom zarobiť on.

Vo štvrtok Andrej Danko povedal, že by všetci mali podporiť kandidáta s n

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie