Denník N

Newsfilter: Smer má tak či tak ďalšiu politickú mŕtvolu

1. SNS sa celý deň tvárila tajomne. 2. V Nitre hovoria o bystrickom recepte na fašistov. 3. SNS nedovolí Žitňanskej zmierniť tresty za marihuanu + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. SNS sa celý deň tvárila tajomne, nakoniec prestala robiť problémy

Odvolávanie Jána Richtera v parlamente bolo vo štvrtok rovnaké ako celá táto kríza. Brífingy sa ohlasovali a odvolávali, všetci sa tvárili dramaticky a nikto nevedel, kedy s tým prestanú, hoci každý tušil, že vláda je pre Andreja Danka dôležitejšia ako pomsta za odvolanie ministra školstva.

Deň sa začal tým, že Danko ráno predstavil kandidátov SNS na županov. Čosi pri tej príležitosti porozprával aj o Richterovi, ale nič zaujímavé. Sľúbil, že neskôr bude konkrétnejší. To neskôr sa neustále odďaľovalo.

Medzitým Eva Antošová oznámila, že polovica Dankových poslancov je pripravená hlasovať za Richterovo odvolanie.

Na rokovaní s poslaneckým klubom SNS im zasa Robert Fico vysvetlil, že ak prispejú k Richterovmu pádu, padne aj vláda. To všetko v príjemnej atmosfére.

Potom sa veľa rokovalo, odchádzalo do zákulisia a čakalo na konečné slovo, ako to zaonačiť tak, že Richter zostane a Danko sa bude môcť tváriť, že niečo dosiahol.

SNS nakoniec oznámila, že sa pri hlasovaní zdržia. To znamená, že Richtera ani nepodrazia, ani nepodporia. Dočasne sa teda zachránil, ale jedným z možných ústupkov, ktoré Fico Dankovi mohol sľúbiť ako bolestné, je, že o pol roka oznámi rekonštrukciu vlády a vtedy Richter so cťou odíde pod vymyslenou zámienkou.

Je teraz Ján Richter rovnaká politická mŕtvola ako Robert Kaliňák?

Rozdiely tu sú, ale…

  • Kaliňák bol považovaný za korunného princa Smeru. Richter o niečom takom nikdy nemohol ani len snívať.
  • Kaliňák bol pre stranu ťažký kaliber, pretože bol po Robertovi Ficovi jej druhým najpopulárnejším predstaviteľom. Richter bol dôležitý v inom. Do Smeru prišiel spolu so skrachovanou SDĽ ako jej pokladník, čo nebola maličkosť. SDĽ síce dopadla biedne, ale majetok mala zaujímavý. No aj keď je Richter 11. v rebríčku zvolených poslancov Smeru v počte preferenčných hlasov, z pohľadu voličov a budúcnosti strany je v podstate bezvýznamnou figúrkou, ktorú bezbolestne nahradí ktokoľvek iný.
  • Richter však roky patrí do úzkeho okruhu Ficových najbližších a tých musí šéf vždy chrániť, aj keď by ich možno voliči oželeli.

Z pohľadu nás, verejnosti, však je kľúčové, že ministrom práce, sociálnych vecí a RODINY nesmie byť niekto, kto v rozpore so zákonom (povedala generálna prokuratúra) a faktami takmer rok kryl zariadenie pre deti, ktoré malo byť dávno zatvorené, pretože sa k deťom správalo tak, že „môže byť ohrozený život a zdravie dieťaťa“.

Z toho vyplýva, že každý, kto ešte bude ochotný ísť do vlády s Robertom Ficom, by mal Richtera v budúcnosti vetovať úplne rovnako ako Kaliňáka.

Bonus: Vicepredsedníčka parlamentu Nicholsonová (SaS) ešte večer poprovokovala koalíciu informáciou, že dostala spis o údajnej korupcii Andreja Danka. Malo ísť o obchody spojené so školskými eurofondmi a Kaliňák podľa nej mohol nimi Danka vydierať.

2. Aj v Nitre sa hovorí o bystrickom recepte na fašistov

Politici sa zobudili a po Bystrici si pred župnými voľbami začali všímať aj Nitru. Za kotlebovcov v nej kandiduje Uhrík proti trom vážnym kandidátom. Milan Belica má podporu vládnych strán, Ján Greššo parlamentnej opozície a Iván Farkas svojej SMK, ktorá je v kraji veľmi silná.

O Uhríkovom potenciáli nemáme dosť informácií. No ak sa medzi sebou ostatní navzájom vystrieľajú, môže na tom zarobiť on.

Vo štvrtok Andrej Danko povedal, že by všetci mali podporiť kandidáta s najvyššími preferenciami. Teda navrhol bystrický model. Pridal sa aj Most s tým, že treba urobiť dohodu. Veronika Remišová z OĽaNO kontrovala, že oni veru Belicu nepodporia, pretože majú silného kandidáta a nie je dôvod, aby hľadali nového.

Čo s tým:

– Je fajn, že sa čosi začalo hýbať a politici aspoň verbálne dávajú najavo, že o možnom probléme vedia.

– Robia to neskoro.

– Voči opozícii je nefér zrazu jej bez predchádzajúcich konzultácií oznámiť „urobme to po bystricky“ a naznačovať jej, nech sa vzdá svojho človeka. Teoreticky sa môže ukázať, že je to nevyhnutné, ale nefér by to bolo tak či tak.

– Prieskumy sú veľmi dôležité, ale treba si dávať pozor, aby sme z nich z pohodlnosti a neschopnosti neurobili náhradu za politiku.

– Od politikov by bolo profesionálne, keby relevantné dáta dávno mali. Ak ich mali a ukazovali im, že problém je vážny, mali dávno hľadať cestu k dohode na mene, ktoré by bolo prijateľné pre všetkých a nečakať s hľadaním riešenia na poslednú chvíľu. Pretože to hrozí zbytočnými hádkami.

– Je tu aj druhá možnosť, že dáta majú a vyplýva z nich, že Uhrík je outsider bez šance uspieť. Potom by však bolo zákerné vyzývať konkurenta, aby sa vzdal.

Aktuálne je situácia takáto. Problém buď existuje, ale neriešili ho, alebo neexistuje a vyrábajú ho.

3. Žitňanská chce zmierniť tresty za marihuanu, SNS jej to nedovolí

Cigareta marihuany by už nemusela byť trestným činom. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská už taký návrh dávnejšie pripravila. S jeho predložením na pripomienkovanie sa teraz čaká, kým sa vláda prestane hádať.

Ak by sa nejakým zázrakom jej iniciatíva ujala, za jednu dávku by už užívateľom nehrozilo trestné stíhanie, ale „len“ pokuta 165 eur. Ak by niekoho prichytili viackrát, to by už trestný čin bol.

Schválenie návrhu by bolo určite krokom k lepšiemu. Je nezmysel trestne stíhať mladých ľudí za niečo, čo je omnoho menším problémom ako alkohol, ktorý spoločnosť bez problémov toleruje a aj tínedžeri sa v ňom môžu beztrestne kúpať od rána do večera.

Návrh napriek tomu pôsobí dojmom, ako keď sa niekto osvietený pokúsi nájsť veľmi bojazlivý kompromis s protistranou, ktorá má klapky na očiach. Aj pokuta 165 eur je totiž za jednu cigaretu nehorázne veľa.

Ani takýto ústupok však nie je ochotná spraviť SNS. Jej hovorkyňa už kolegom zo SME povedala, že Žitňanskej návrh strana nepodporí. To je, prosím, tá strana, ktorú roky viedol vulgárny alkoholik a nikomu v nej to neprekážalo.

Jednou vetou:

4. Istropolis odborári definitívne predali, novým majiteľom je akciovka First SPV, v ktorej predstavenstve sú developeri z YIT aj Immocap Group.

5.  Ústavy Slovenskej akadémie vied sa zmenia na verejné inštitúcie, upraví sa aj ich financovanie, umožní to zákon o verejnej výskumnej inštitúcii, ktorý schválil parlament.

6. Ani v tomto školskom roku nemôžu rodičia požiadať štát o športové poukazy pre deti, hoci ich podľa sľubov premiéra Roberta Fica mali dostať už vlani v septembri, ministerstvo školstva tvrdí, že peniaze na ne môže vyčleniť až po prijatí zákona o fonde na podporu športu, ten bude najskôr v januári 2019.

7. Znečistený bratislavský prístav, kasárne v Kežmarku zamorené naftou aj ďalšie tri lokality berie štát pod seba, nevie zistiť, kto môže za znečistenie, a tak chce staré záťaže vyčistiť za eurofondy.

8. Poisťovňa Dôvera od štvrtka vyhlasuje exekučnú amnestiu pre dlžníkov na zdravotnom poistení, ak do konca roka zaplatia polovicu istiny vymáhanej v exekúcii, poisťovňa ju zastaví, zaplatí exekútorovi trovy a zvyšok dlhu nebude vymáhať.

9. Prípad lekára Pavla Kostku, ktorého firma dostala od štátnej poisťovne miliónové zmluvy za masáže, sa pred súd nedostane, vyšetrovateľ konštatoval, že skutok nie je trestným činom, polícia ho už nevyšetruje.

10. Na Slovensko doviezli z Česka 350 kilogramov varených vajec kontaminovaných fipronilom, asi pätina sa už spotrebovala, časť išla do nemocníc,  do výrobní a zariadení verejného stravovania.

Zaujímavé články:

Jaroslav Daniška sa rozprával s Martinom Slosiarikom. (postoj.sk)

Marián Leško o ústave. (etrend.sk)

Andrej Bán o utečencoch a jadre. (tyzden.sk)

Jaroslav Franek o tom, prečo sa neoplatí angažovať v spore ÚPN. (sme.sk)

Nataša Holinová zrekapitulovala kauzu Čistý deň. (dennikn.sk)

FB status:

Citát dňa:

Po štyroch mesiacoch tu opäť stojím ako obeť opozície.

Minister Ján Richter o svojom odvolávaní v parlamente

 

Nový Shooty

 

 

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Slovensko

Teraz najčítanejšie