Denník N

SNS s Richterom kapitulovala, ale odnesie si malé víťazstvá: 13. plat, aerolinky a miesta na kandidátkach

Poslanecký klub SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič
Poslanecký klub SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vládna kríza by mohla aspoň nateraz skončiť uzatvorením dodatku ku koaličnej zmluve. Hotový by mohol byť začiatkom budúceho týždňa.

Ak by ste začali menovať, čím všetkým Slovenská národná strana zdôvodňovala svoje nevyspytateľné kroky počas koaličnej krízy ťahajúcej sa už celý mesiac, bol by to dlhý zoznam.

V auguste úplne na začiatku išlo o „novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít“, aby „občania pocítili, že sa darí ekonomike“.

Nekonkrétne frázy o pár dní vystriedalo osem bodov ako 13. a 14. plat bez odvodov, zriadenie národných aeroliniek, investície do kúpeľníctva, pravidelné zasadnutia koaličnej rady či požiadavka, aby ministri Ficovej vlády verejne nekomentovali prácu svojich kolegov. No a potom sa toho začalo nabaľovať ešte viac, až to vyvrcholilo prekvapivo odvážnou výzvou na odvolanie ministra práce.

Kde SNS prehrala a čo bude v nasledujúcich dňoch prezentovať ako svoje víťazstvá?

Andrej Danko a Ján Richter. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pád ministra Richtera – už bez šance

SNS pri ministrovi práce Smeru Jánovi Richterovi stupňovala tlak niekoľko dní. V polovici augusta ministra práce kritizovala prakticky neznáma poslankyňa Dankovej strany, Magdaléna Kuciaňová.

„Už pred rokom sa malo konať zásadnejšie, aby kauza netrvala dlho,“ vravela o škandále okolo Čistého dňa a niektoré médiá z toho vydedukovali, že žiada pád ministra. Kuciaňová to však takto nepovedala.

Na koaličnej rade žiadal Danko koniec ministra až týždeň po Kuciaňovej výroku, ani vtedy však nešlo o verejné slová. Otvorene to po prvýkrát povedala až koncom augusta podpredsedníčka strany Eva Smolíková, ku ktorej sa nakoniec tento týždeň pridal aj poslanecký klub.

Premiér Fico bol však nekompromisný. „Samozrejme, že ho neodvolám,“ odpovedal novinárom. „Minister Richter má moju absolútnu dôveru, je to človek, ktorý dosahuje fantastické výsledky,“ vysvetľoval.

Poslancom SNS na ich vlastnom klube dôrazne vysvetlil, že ak v parlamente zahlasujú za Richterovo odvolanie, bude to koniec vlády. Oni cúvli, Richter zostal ministrom a komentátori sa SNS za jej napínanie svalov vysmiali.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto N – Tomáš Benedikovič

Post podpredsedu vlády – výhľadovo

SNS sa môže po symbolickej porážke s Richterom aspoň ako-tak zahojiť mocensky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Koaličná kríza

Teraz najčítanejšie