Denník N

Srbi vraveli zadržanej Chen prepáčte, ale potrebujeme čínske peniaze

Slovenská občianka, ktorú zadržali v Srbsku pre protičínsky protest, dorazila do Bratislavy. Srbi k nej boli drzí, všetko sa zmenilo po telefonáte na našu ambasádu.

Slovenská občianka, ktorú zadržali v Srbsku pre protičínsky protest, dorazila do Bratislavy. Srbi k nej boli drzí, všetko sa zmenilo po telefonáte na našu ambasádu.
„Som trochu unavená, prepáčte,“ ospravedlňuje sa Chen Xiaoyan (60) v bratislavskej kaviarni vo štvrtok podvečer. Pred dvoma hodinami vystúpila z autobusu z Prievidze. Tam sa dostala so slovenskými robotníkmi, ktorí ju viezli zo Subotice.
Na srbskú hranicu ju deportovali srbskí policajti po tom, čo ju dve noci zadržiavali, aby nemohla protestovať proti čínskemu premiérovi. Ten sa v Belehrade stretol so šestnástimi premiérmi vrátane Roberta Fica a hovorili aj o investíciách.
Policajti na hranici zastavili Slovákov a požiadali ich, aby Chen vyložili na Slovensku.

Dve noci kvôli protestu za slobodu

„Srbskí policajti mi povedali prepáčte, ale potrebujeme ich peniaze,“ opisuje zadržanie.
Pristúpili k nej v pondelok, hneď ako vošla do hotela. Chen je členkou Falun Gong, hnutia, ktoré je v Číne zakázané. „Čínska komunistická strana používa najmodernejšie techniky. Srbi vedeli, kde všade som bola, ako cestujem. Povedali mi: Sme policajti, musíme to vedieť.“
Proti svojmu zadržaniu sa bránila, ale nepomohlo jej to. „Podľa medzinárodného práva ma nemôžu zadržiavať viac ako tri hodiny, ale vôbec ich to nezaujímalo. Keď ma viezli do väzenia, povedali, že ideme do hotela. Vtipkovali.“
Deportovali ju spolu s ďalšími občanmi Bulharska a Fínska do väznice. „Tam boli na nás nepríjemní. Hovorili: Držte huby.“
Všetko sa zmenilo, keď na druhý deň zavolala na slovenskú ambasádu. Zrazu boli podľa nej aj policajti milší, zľakli sa. V stredu ju prepustili ako prvú, ale až potom, ako čínski predstavitelia z krajiny odišli.

Slovenský pas má už desať rokov

Z Číny Chen odišla po krvavom masakri na Námestí nebeského pokoja v roku 1989. Na Slovensku predávala oblečenie, pracovala v reštaurácii v tržnici na Trnavskom Mýte. Štátne občianstvo získala pred štyrmi rokmi.
Bola aj na demonštrácii proti čínskemu prezidentovi v roku 2009 v Bratislave. Pred Prezidentským palácom vtedy polícia zatkla viacerých aktivistov za ľudské práva. Chen medzi zatknutými nebola.
c3
Chen má slovenský pas desať rokov. Foto Projekt N – Martina Pažitková
Na slovenskú políciu sa nesťažuje: „Dali mi telefónne číslo, na ktoré môžem kedykoľvek zavolať, keby mi niečo hrozilo. Bolo to ešte v roku 2007, keď som si myslela, že mi zo strany čínskych tajných ide o život.“
Na Vianoce bude v Bratislave s kamarátkou. Potom pôjde možno znovu do Grécka, odkiaľ prišla aj do Belehradu a kde propaguje Falun Gong.

Naša diplomacia žiadala o prepustenie

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí v stredu Projektu N napísalo, že o zadržaní vie, ale vo veci nemôže konať, kým sa na nich slovenská občianka neobráti. V tom čase sa už pritom na nich obrátil predstaviteľ Falun Gongu na Slovensku Marek Tatarko, ktorý mal podozrenie, že je zadržaná.
„Po tom, ako sme od srbského ministerstva zahraničných vecí dostali verbálnu nótu o zadržaní slovenskej občianky, veľvyslanectvo SR v Belehrade okamžite reagovalo a žiadalo príslušné orgány o bližšie vysvetlenie okolností jej právne nejasného zadržania a o jej prepustenie,“ napísal hovorca ministerstva Peter Stano.

Teraz najčítanejšie