Denník N

Lintner, Bondra, Šatan a spol. chcú zmenu, chystajú kandidáta na prezidenta zväzu

Richard Lintner ukončil kariéru vo februári, túto sezónu hral za Duklu Trenčín. Foto – TASR
Richard Lintner ukončil kariéru vo februári, túto sezónu hral za Duklu Trenčín. Foto – TASR

Tím okolo Richarda Lintnera chce zmeniť smerovanie slovenského hokeja. Na júnovom kongrese bude mať vlastného kandidáta na post prezidenta SZĽH.

Jeden strelil v roku 2002 gól v nájazdoch v semifinále so Švédmi. Druhý rozhodol sto sekúnd pred koncom finále proti Rusku. A tretí bol pri všetkých úspechoch slovenskej hokejovej reprezentácie od roku 1994.

Richard Lintner, Peter Bondra a Miroslav Šatan, traja hokejoví majstri sveta z roku 2002, chystajú s ďalšími hráčmi úspešnej generácie novú koncepciu smerovania hokeja. Predstavia ju už čoskoro a veria, že svoje nápady aj presadia. Ak by uspeli, pre hokej by to bola po dlhých rokoch šéfovania Juraja Širokého a jeho nástupcu Igora Nemečka zásadná zmena – hokej by viedli ľudia so skúsenosťami z NHL a s vysokým kreditom v hokejovej verejnosti.

„Pre júnový kongres Slovenského zväzu ľadového hokeja budeme mať prichystaného vlastného kandidáta so silným tímom a kompletným programom a plánom,“ odpovedá Richard Lintner, hlava iniciatívy generácie zlatých hokejistov. Kto to bude, nespresnil. Najpravdepodobnejšie to však bude on – má 37 rokov, túto sezónu ukončil kariéru a ako jediný zo slávnej trojky žije trvalo na Slovensku.

Cítia morálnu povinnosť

Debatovať o tom, ako by mal hokejový zväz fungovať, začali už pred troma rokmi na majstrovstvách sveta 2012. S Bondrom a so Šatanom vytvorili širší tím, v ktorom sú odborníci nielen z hokeja, ale aj z marketingu, práva, zo školstva či z obchodu.

„Situáciu už analyzujeme dosť dlho. Keďže sme vždy boli súčasťou nášho hokeja, cítime morálnu povinnosť výrazne ovplyvniť, akým smerom sa v budúcnosti bude uberať,“ povedal Lintner. Ambíciu tímu okolo majstrov sveta oznámil prvýkrát v rozhovore pre týždenník .týždeň.

Bondra, ktorý už pri reprezentácii pôsobil ako generálny manažér, pre Denník N potvrdil, že sa chce zapojiť a pomôcť nášmu hokeju. „A nejde tu iba o verbálnu pomoc,“ tvrdí legenda slovenského hokeja. V akej funkcii alebo pozícii by mal pôsobiť, zatiaľ neodpovedá. „Do hokejového zväzu chceme priniesť modernú víziu a iný štýl práce,“ avizuje Bondra, ktorý väčšinu dospelého života strávil vo Washingtone, v ktorom strávil takmer celú kariéru v NHL.

O projekte sa zhovárali aj s bývalým reprezentačným trénerom Jánom Filcom, s ktorým získali titul majstrov sveta. Filca teší, že sa táto generácia úspešných hráčov chystá funkcionársky vstúpiť do hokeja.

„Funguje to tak aj v zahraničí. Nie každý úspešný hráč môže byť aj úspešný funkcionár. Ale šport vychováva ľudí aj do takýchto funkcií,“ myslí si. Filc už nemá záujem vrátiť sa do zväzu. „Rád v určitých veciach poradím, ale to je už ich úloha.“

Miroslav Šatan (vľavo) a Peter Bondra pomáhali slovenskému hokeju nna ľade, teraz chcú aj mimo ľadu. FOTO - TASR
Miroslav Šatan (vľavo) a Peter Bondra pomáhali slovenskému hokeju na ľade, teraz chcú aj mimo ľadu. FOTO – TASR

Kľúčová extraliga

Čo presne a ako chcú zmeniť pomery v slovenskom hokeji, predstavia verejnosti neskôr. „Koncept momentálne finalizujeme, týka sa všetkých oblastí nášho hokeja. Konečnú verziu predstavíme pred kongresom SZĽH v júni,“ povedal Lintner.

Za kľúčové považujú hráči oživiť najvyššiu slovenskú hokejovú súťaž. „V prvom rade treba zrekonštruovať našu extraligu. Vytvoriť základy, na ktorých by mohla zdravo fungovať, aby bola lákadlom a motiváciou pre hokejovú mládež,“ upozorňuje Bondra.

„Máme ambíciu vytvoriť extralige atraktívny, dôveryhodný imidž. Koncept tejto témy je už prakticky hotový,“ dopĺňa Lintner. Do ligy s lepším imidžom by mohlo pritiecť viac peňazí, osobnosti už avizovali, že neoficiálne rokovali s firmami, ktoré by mali záujem podporiť vynovenú, modernejšiu hokejovú ligu.

Za posledné tri roky zaznamenala extraliga výrazný úbytok divákov, pokles záujmu médií aj sponzorov. Jedným z dôvodov bol aj odchod Slovana do KHL. Teraz to vyzerá, že bratislavský klub po troch rokoch v ruskej nadnárodnej súťaží končí.

Alternatívami pre Slovan sú teraz návrat do extraligy a účasť v rakúskej nadnárodnej súťaži EBEL. „Stále verím, že aj Slovanu bude v prvom rade záležať na slovenskom hokeji a až v druhom rade bude hľadieť na svoje záujmy, pretože z pozície, ktorú si vytvoril, vyplýva aj obrovská zodpovednosť voči slovenskému hokeju. Svoj pohľad som generálnemu manažérovi Slovana detailne vysvetlil,“ hovorí Lintner.

Aj Ján Filc hovorí o problémoch v extralige. „Odchodom Slovana do KHL a menej úspešnou érou v reprezentácii stratila verejnosť záujem o extraligu. Je to dôsledok toho, že hokej u nás išiel troma cestami: Slovan v KHL, reprezentácia a extraliga spolu s úplne zabudnutou prvou ligou. Aj bez toho nie veľký marketingový koláč sa ešte viac rozdrobil,“ povedal. Odchod Slovana do EBEL by bol podľa neho „neprípustný pre slovenský hokej.“

„Keby odišli menšie kluby, ako napríklad Skalica, nebol by to až taký zásah. Účasť v KHL pre Slovan sa dala obhájiť, ale účasť v EBEL súvisí len s marketingovou potrebou jedného klubu,“ dodal.

Richard Lintner. Foto - TASR
Richard Lintner. Foto – TASR

Rozhodnú najmä kluby

Voľby prezidenta SZĽH sa uskutočnia na kongrese 25. júna v Bratislave. Voliť budú zástupcovia klubov a iných organizácií pomerom: extraligové kluby budú mať tri hlasy, prvoligové kluby dva hlasy a ostatní jeden hlas. Bude teda závisieť najmä od klubov, koho zvolia za nového šéfa slovenského hokeja.

Ján Plandora, riaditeľ extraligového klubu HK Nitra, povedal, že sa s Lintnerom už rozprával. „Bola to však skôr akademická debata. Záleží, s kým a s čím na kongrese prídu,“ povedal o možnosti, že by podporil človeka z tímu majstrov sveta.

Posledné dve voľby nemali Igor Nemeček (2011) ani Juraj Široký (2006) protikandidáta. Podľa hovorcu SZĽH zatiaľ nie je nahlásený žiaden kandidát.

Teraz najčítanejšie