Bývalý podpredseda SNS: Danko vníma človeka ako toaletný papier – použiť, zahodiť

Andrej Danko nastavil SNS tak, aby ju riadil sám, tak ako ministrov, hovorí Vladimír Chovan, ktorý bol podpredsedom strany od roku 2014 až takmer do volieb 2016, keď ho Danko nečakane stiahol zo 6. miesta kandidátky.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalý podpredseda SNS pod Andrejom Dankom Vladimír Chovan rozpráva aj o tom,

  • akí ľudia majú vplyv na šéfa SNS a čo o nich v strane vedeli;
  • čo vedeli pred voľbami o ľuďoch ako Gučík či Kvietik;
  • ako SNS pomáhali Kmotríkova TA3 a agentúra TASR vedená Rezníkom;
  • prečo SNS nechce mať ministrov zo strany;
  • na čo si pri Dankovi treba dávať pozor.

Ako a prečo ste v roku 2014 vstúpili do SNS?

Oslovil ma Andrej Danko necelý rok a pol predtým s tým, že robí novú stranu a že vidiecku agendu chce mať v rámci SNS ako jeden z niekoľkých pilierov strany.

Ponúkol vám rovno post podpredsedu?

Nie, to urobil zhruba dva týždne predtým, ako sa podpredseda volil. Nešlo mi o miesto podpredsedu, ale o tú agendu. Okolo 20. augusta ma tým prekvapil, lebo 6. septembra boli voľby na sneme. Ja som na ňom však nebol. Som asi jediným podpredsedom strany, ktorý nebol na sneme, na ktorom ho volili, ani na tom, na ktorom ho odvolali. V tom čase bola dôvera medzi nami na úplne inej úrovni, ako to on prezentoval na konci nášho spoločného pôsobenia.

Ako na vás Andrej Danko vtedy pôsobil? Dôverovali ste mu?

Áno. Keď sa s niekým stretnem, nepozerám naňho tak, že mu nemám veriť. Obsah toho, čo vtedy hovoril, nebol zlý: som nový človek, chcem novú stranu, zbavil som sa Slotu. Aktívne som nehľadal možnosť, ako vstúpiť do politickej strany. Keby vtedy za mnou neprišiel, tak by som vôbec nad politickou kariérou neuvažoval. Nemal som dôvod.

Danko rok a pol pravidelne hovorí o tom, aká je SNS štandardná strana a ako sú tie opozičné neštandardné. Nadobudli ste za tie dva roky, čo ste v nej boli, dojem, že je SNS štandardná a demokratická strana?

Nie, nie je. Keď prišla reč na to, prečo sú systém strany a stanovy organizované tak, ako sú, Danko to schovával za to, že sa ho Ján Slota po vylúčení zo strany snažil zosadiť cez svojich ľudí. Hovoril, že má z toho obavy, a preto musí mať stanovy tak, ako ich má.

Ako ich má nastavené?

Ako neštandardná strana. Štandardná strana ich nemá nastavené tak, že predseda rozhoduje o všetkom, ale má v sebe nejaké demokratické princípy. To, ako strana v skutočnosti funguje, bolo vidieť aj teraz pri nominácii kandidátov na predsedov VÚC. V stanovách je jasne napísané, kto ich má nominovať, a napriek tomu to predseda zmenil. To už svedčí aj o tom, že o demokratické princípy v SNS nie je záujem. Danko definuje štandardnosť strany počtom členov. V skutočnosti sú to však princípy, na základe ktorých funguje.

Jedna vec sú stanovy – druhá prax, ako strana funguje, a samotné správanie predsedu. Riadi to Danko celé sám?

Áno. Je to aj v praxi tak. Je to filozofiou, s akou tú stranu vytvoril. Nie sú to nevedomé kroky. Od začiatku tak robil. Pozrite, ako o nej hovorí. Vraví „moja strana“, používa „ja som urobil“ alebo „ja som povedal“. Nikdy nepoužil spojenie „my sme“. Použije nanajvýš spojenie „predsedníctvo rozhodlo“, ale pridá, že „ja som zvolal predsedníctvo“. A ani to predsedníctvo neslúži ako platforma demokratického rozhodovania. Je len nato, aby vytváralo ten dojem.

Boli ste členom predsedníctva. Ako to tam vyzerá?

Vtipne. Vyzeralo to vždy tak, že prišiel predseda, spustil monológ, ktorý mohol trvať aj 40 minút. Vtedy sme ešte nevedeli, že je náhodným generátorom príhod a udalostí, ktoré si niekde vyskladal. Ale, samozrejme, pre každého to boli novinky. Nikto z predsedníctva totiž nevedel, čo sa dialo v Bratislave, s kým všetkým rokoval, aký je jeho postoj a čo ide robiť. To bolo všetko. Išlo jednoducho o agendu, ktorú bolo treba prehnať cez predsedníctvo, a bodka.

Takže na predsedníctvach rečnil len Danko, odhlasovalo sa to, s čím prišiel, a to bolo všetko?

To ani nebolo o návrhoch. Bola to skôr taká informatívna správa. On nenavrhoval.

Len povedal, čo sa bude robiť?

Skôr čo sa už robilo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |