Denník N

Analýza sfalšovaná v prospech Váhostavu ostane nepotrestaná

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Za sfalšovanú analýzu o diaľniciach nikoho nepotrestajú. Čižnár odobril zastavenie stíhania.

Za sfalšovanú analýzu o diaľniciach nikoho nepotrestajú. Čižnár odobril zastavenie stíhania.

Bývalý šéf sekcie PPP projektov Peter Havrila definitívne nepôjde do väzenia za to, že sfalšoval analýzu o výstavbe diaľnice. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár prípad uzavrel, keď odobril zastavenie stíhania, o ktorom pred niekoľkými mesiacmi rozhodol Úrad špeciálnej prokuratúry.

Čižnára žiadali o obnovenie prípadu predseda KDH Ján Figeľ a predseda Novy Daniel Lipšic. Generálna prokuratúra tento týždeň oboch informovala, že rozhodnutie špeciálnej prokuratúry bolo správne.

O čo šlo

Vláda v roku 2010 rozhodovala, či bude stavať diaľnice pomocou PPP projektov alebo klasického verejného obstarávania. Havrila, ktorý pracoval na ministerstve pod vedením Ľubomíra Vážneho, údaje v analýze upravil tak, že PPP projekty zrazu neboli drahšie o 546 miliónov eur, ale len o 29 miliónov eur. Vláda aj na základe toho schválila, že diaľnicu postaví pomocou PPP.

Malo ísť o kontrakt na výstavbu a 30 rokov prevádzky 75 kilometrov diaľnice D1 medzi Martinom a Prešovom. Stavať malo konzorcium Slovenské diaľnice, v ktorom boli aj slovenské firmy Váhostav a Doprastav.

Z kontraktu za celkovo 9 miliárd eur napokon nič nebolo, pretože po zmene vlády a začiatku krízy na finančných trhoch si firmy nedokázali na investíciu požičať.

Analýza bez nároku na presnosť

Prokurátorka, ktorá dozoruje aj kauzu nástenkového tendra, stíhanie zastavila s odôvodnením, že štátu nevznikla žiadna škoda napriek tomu, že falšovanie údajov je preukázané.

K tomu sa priklonil aj Čižnár. „Analýza je prognóza – kvalifikovaný odhad bez nároku na úplnú presnosť, ktorej závery a jednotlivé dáta sa vzhľadom na možné zmeny jednotlivých parametrov v priebehu 30 rokov nedajú žiadnym spôsobom objektívne verifikovať,“ píše generálny prokurátor s tým, že analýza nemôže byť vydávaná za znalecký posudok, na ktorý sa vzťahuje prísnejší zákon.

Podľa Čižnára tak nie je možné zistiť výšku škody, pretože nikto nedokáže predvídať ekonomický vývoj.

V odôvodnení svojho rozhodnutia sa Čižnár odvoláva aj na svedeckú výpoveď terajšieho ministra dopravy Jána Počiatka, ktorý bol v čase falšovania ministrom financií. „Podľa stanoviska rozhodujúcej osoby Jána Počiatka by aj v prípade nezmenených údajov bolo stanovisko ministerstva v zásade rovnaké.“

Figeľ s Lipšicom si myslia, že Čižnár nerozhodol správne. Havrila sa podľa nich dopustil minimálne podvodu v štádiu pokusu.

Vážny je v súčasnosti podpredsedom vlády pre investície.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Teraz najčítanejšie