Na Floridu dorazil hurikán, ktorý prepisuje históriu. V čom je výnimočný?

Maximálnou silou vetra sa stala Irma druhým najsilnejším atlantickým hurikánom v meraných dejinách.

Kubánci prechádzajú po ulici po vyčíňaní hurikánu Irma. Foto – AP

Juh americkej Floridy v nedeľu ráno pocítil príchod hurikánu Irma. Podľa slov guvernéra štátu Ricka Scotta to mala byť „najkatastrofickejšia búrka, akú tento štát kedy videl“.

A to krajina zažila ničivý hurikán Andrew kategórie 5, presne pred 25 rokmi.

Tretina obyvateľstva (7 miliónov ľudí) mala odísť pred Irmou do vnútrozemia, ostatní sa pripravovali na búrku doma či v úkrytoch. Hurikán mal v čase príchodu na Floridu silu 4. kategórie (z piatich) a rýchlosť vetra dosahovala 210 kilometrov za hodinu.

Predtým zasiahol karibské ostrovy a v sobotu Kubu, kde v hlavnom meste Havana spôsobil záplavy.

Viac k téme Hurikán Irma

Americká vláda požiada kongres o 29 miliárd dolárov na pomoc oblastiam postihnutým nedávnymi hurikánmi. Šestnásť miliárd má byť určených na náhradu škôd a 13 miliárd na pomoc obetiam. (ap, čtk)

Zobraziť tému

Päťka nad Atlantikom

V regióne počas sezóny (od júna do novembra) zaznamenajú v dlhodobom priemere šesť hurikánov. Irma je však v mnohom výnimočná.

Skôr ako poklesla na štvorku, bola niekoľko dní hurikánom najvyššej piatej kategórie. Stala sa ním už nad Atlantickým oceánom.

To sa podľa meteorológa Miroslava Šingera zo Slovenského hydrometeorologického ústavu nestáva. „Takto silné bývajú hurikány až v Mexickom zálive či Karibskom mori,“ hovorí pre Denník N.

Dodáva, že Irma je jeden z najsilnejších

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |